Tojikiston bosh vaziri Qohir Rasulzoda Dushanbeda boʻlib oʻtgan ikki davlat hukumatlararo komissiyasi yigʻilishida Tojikiston Rossiya Federatsiyasida migratsiyani tartibga solish bilan bog‘liq tadbirlar chog‘ida respublika fuqarolari bilan yuzaga kelgan vaziyatdan xavotirda ekanini maʼlum qildi.
“Rossiyada migratsiya sohasini tartibga solish boʻyicha chora-tadbirlar davomida fuqarolarimizning asosiy huquq va erkinliklarining keng miqyosda buzilishi tendentsiyasidan xavotirdamiz. Tojikiston fuqarolarini deportatsiya qilish xavfsizlikni saqlashning noaniq tushunchasi ostida kuchayib bormoqda”, dedi u.
Bosh vazirning soʻzlariga koʻra, respublika fuqarolari, jumladan, rasmiy delegatsiyalar aʼzolari, talabalar, qariyalar va bolalar Rossiyaga kirishda chegarada soatlab va hatto kunlar davomida ushlab turiladi.
Shu bilan birga, deya davom etdi Rasulzoda, rossiyalik ish beruvchilar tomonidan Tojikistondan mehnat resurslariga bo‘lgan so‘rovlar ortib borayotgani kuzatilmoqda. Masalan, hozirgina Tataristondan katta delegatsiya shu maqsadda Tojikistonga tashrif buyurdi.
“Biz migratsiya sohasidagi o‘zaro hamkorlik sohasida chinakam samarali yechimlarga o‘tishimiz kerak, bu do‘st xalqlarimiz o‘rtasidagi o‘zaro anglashuvni mustahkamlashga yordam beradi va mamlakatlarimiz iqtisodiyotiga foyda keltiradi”, — deya xulosa qilgan Rasulzoda.
Bunga javoban, Rossiya tomonidagi komissiya hamraisi, Rossiya Federatsiyasi hukumati raisi o‘rinbosari Marat Xusnullin: “Mamlakatimizda endi noqonuniy migratsiya boʻlmasligini aniq tushunishimiz kerak, yaʼni biz ishlarni tartibga solamiz, mehnat resurslari ustida ishlaymiz, bizga mehnat resurslari kerak, lekin bu mutlaqo qonuniy tarzda amalga oshiriladi”, dedi.
Uning soʻzlariga koʻra, bu masala boʻyicha alohida ishchi guruh tuzish zarur, “har ikki davlat xavfsizligini taʼminlash bilan bogʻliq barcha harakatlarimizni belgilab olishimiz, kim kelayotganini, qanday kelayotganini tushunishimiz, yordam berishimiz kerak”, deb izohlagan Xusnullin.
Tojikiston Mehnat vazirligi maʼlumotlariga koʻra, respublikadan Rossiya Federatsiyasiga ketayotgan mehnat muhojirlari soni yilning birinchi yarmida 2023-yilning shu davriga nisbatan 15 foizga kamaygan. Vazirlik maʼlumotlariga koʻra, 2024-yilning birinchi olti oyida Tojikistonning 17 mingdan ortiq fuqarosi qonunlarni buzgani uchun Rossiya Federatsiyasidan chiqarib yuborilgan.

Таджикистан обеспокоен ситуацией, сложившейся в РФ вокруг граждан республики в ходе проведения мероприятий, связанных с упорядочением миграции. Об этом заявил премьер-министр Таджикистана Кохир Расулзода на заседании межправительственной комиссии двух стран в Душанбе.
“Нас не может не тревожить тенденция повсеместного нарушения основных прав и свобод наших граждан при проведении мероприятий по упорядочению миграционного поля в России. Увеличиваются факты недопуска, запрета на въезд, депортации граждан Республики Таджикистан под широкой и расплывчатой формулировкой обеспечения безопасности”, – отметил он.
По словам премьера, на границе при въезде в Россию часами и даже днями задерживаются граждане республики, среди которых в том числе члены официальных делегаций, студенты, люди преклонного возраста и дети.
При этом, продолжил Расулзода, наблюдается тенденция увеличения запросов российских работодателей на трудовые ресурсы из Таджикистана. К примеру, только что с этой целью Таджикистан посетила крупная делегация Татарстана.
“Нужно переходить к действительно эффективным решениям в области миграционного взаимодействия, которое будет способствовать укреплению взаимопонимания между нашими дружественными народами и приносить пользу экономике наших стран”, – резюмировал Расулзода.
Сопредседатель комиссии с российской стороны вице-премьер РФ Марат Хуснуллин обратил внимание на цели введенных российскими властями мер. “Надо совершенно четко понимать, что нелегальной миграции у нас в стране больше не будет. То есть мы приведем в порядок, мы будем работать по трудовым ресурсам, нам нужны трудовые ресурсы, но это будет делаться абсолютно легально”, – сказал он.
По его словам, нужно сформировать отдельную рабочую группу по этому вопросу, “расписать все наши действия, связанные с обеспечением безопасности обеих стран, чтобы мы понимали, кто приезжает, как приезжает, чтобы мы оказывали содействие”.
По данным Минтруда Таджикистана, число трудовых мигрантов, выезжающих в РФ из республики, снизилось в первом полугодии на 15% по сравнению с аналогичным периодом 2023 года. По данным министерства, за первые шесть месяцев 2024 года из РФ за нарушение законов были выдворены более 17 тыс. граждан Таджикистана.