Irkutskda noqonuniy migratsiyani tashkil etish jinoyatida gumonlanuvchi sifatida “Наше Отечество” o‘zbek milliy markazi rahbari Yusup Qulmatov va ismi keltirilmagan Tojikiston diasporasi rahbarining o‘rinbosari hibsga olingan. Bu haqda “ИрСити” nashri Rossiya Federatsiyasi Irkutsk bo‘yicha Tergov qo‘mitasiga tayanib xabar berdi.
Har ikki shaxs 2024-yil may oyida yopilgan migrantlar maktabi ishi bo‘yicha hibsga olingani qayd etilgan. Tergov qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, gumonlanuvchi diasporalarning vakillari migrantlarga rus tili bo‘yicha sertifikatlarni “belgilangan tartibni buzgan holda” — imtihon va darslarsiz berganlikda gumonlanmoqda.
Tergov versiyasiga ko’ra, chet el fuqarolari sertifikatlarni patent, vaqtincha yashash ruxsatnomasi (РВП) yoki yashash guvohnoma (ВНЖ) larni olish uchun ishlatgan. Ushbu xizmatlar ortidan gumon qilinuvchilar jami 1,5 million rubl daromad topgani aytilmoqda.
Migrant.uz muxbiri ismini oshkor qilmagan o‘zbek diasporasi vakili bilan suhbat qildi. Uning aytishicha, muammolar boshlanganidan keyin Migrantlar maktabi yopilgan ekan. Biroq 1-maydan so‘ng, test markazlari butun Rossiya bo’ylab yopila boshlagach allaqachon yopilgan Migrantlar maktabiga e’tibor yana ortgan. Migrantlar patent uchun hujjat topshirayotganda ulardan sertifikatni qayerda olganlari so‘ralgan.
“Agar migrantlar sertifikatni bizning markazda olganini aytishsa, ularga patent berish rad etila boshladi. Test markazida bir necha marta tekshiruvlar o‘tkazilganida imtihonlarni o‘tkazishda hech qanday qonunbuzarliklar aniqlanmagan, hammasi belgilangan tartibda o‘tkazilayotgani qayd etilgan edi. Bundan tashqari, markazimiz 2012-yildan beri faoliyat yuritib keladi va shu vaqt davomida shahardagi barcha davlat tadbirlarida qatnashgan. Rossiya va Markaziy Osiyo xalqlarini yaqinlashtirish uchun alohida o‘z tadbirlarini ham tashkil etardi. So‘nggi tadbir sentabr oyida bo‘lib o‘tgandi” deydi diaspora vakili.
Biroq, suhbatdoshimizning so‘zlariga ko‘ra, tergovchi o’zbek markazi madaniyat sohasidagi xizmatlari, avvalgi tekshiruvlarda hech qanday muammo topilmaganini hisobga olmay, Qulmatovni noqonuniy migratsiyani tashkil etishda ayblashga harakat qilmoqda.
Rossiya Tergov qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, diasporalar rahbarlari tijoriy pora olish (204-modda 7-qism “a” bandi) va noqonuniy migratsiyani tashkil etish (322.1-modda 2-qism “a” bandi)da ayblanmoqda.

В Иркутске по делу об организации нелегальной миграции задержан глава узбекского национального центра “Наше Отечество” Юсуп Кулматов и замглавы таджикской диаспоры, имя которого не называется. Об этом сообщает издание “ИрСити” со ссылкой на управление Следственного комитета России по Иркутской области.
Оба задержанных фигурируют в деле закрытой в мае 2024 года школы для мигрантов. По данным СК, мигрантам выдавали сертификаты об успешной сдаче экзаменов на знание русского языка и законодательства РФ “в нарушение установленной процедуры” – без обучения.
После этого иностранцы предъявляли сертификаты для получения патентов, разрешений на временное проживание или вида на жительство. За эти услуги подозреваемые получили в общей сложности 1,5 млн рублей.
В беседе с Migrant.uz представитель узбекской диаспоры на условиях анонимности сообщил, что проблемы начались после 1 мая, когда все центры оказывающие услуги тестирования начали закрываться. При подаче документов на патент у мигрантов начали спрашивать, где они получили сертификаты. Если мигранты отвечали, что получили их после сдачи экзаменов у нас, то им отказывали в выдаче патента. В центре тестирования неоднократно проходили проверки, никаких нарушений в проведении тестирования никто не фиксировал, поскольку всё проходило в установленном порядке. Кроме этого, центр «Наше Отечество» работает с 2012 года и за это время участвовал во всех городских мероприятиях, организовывал свои публичные мероприятия для сближения народов России и Центральной Азии.
Последнее мероприятие прошло в сентябре. Однако, по словам нашего собеседника, следователь «за уши притягивает наказание» и не учитывает заслуги Центра в культурном плане, а старается всячески обвинить главу «Нашего отечества» в организации незаконной миграции.
Следственный Комитет России сообщает, что главы диаспор обвиняются в коммерческом подкупе (пункт “а” части 7 статьи 204 УК) и организации незаконной миграции (пункт “а” части 2 статьи 322.1 УК).