So‘nggi yillarda migrant mehnatidan faol foydalanayotgan Rossiya kompaniyalari ishchi kuchi topish va yollashda tobora ko‘proq qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Bunday ishchilarga talab o’sishda davom etib, taklif kamaymoqda. Chet ellik ishchilarni alkogol savdosi, ko‘cha ovqatlari va jamoat transporti kabi sohalarda patent bo‘yicha ishga olishni taqiqlovchi migratsiya qonunlarini kuchaytirish bo‘yicha qat’iy choralar muammoni yanada chuqurlashtirmoqda.
Rossiya Sanoatchilar va tadbirkorlar ittifoqi (РСПП) maʼlumotlariga koʻra, rossiyalik ish beruvchilarning uchdan ikki qismi migrantlarni yollashda qiyinchiliklarga duch kelgan va buni kompaniyalarning 53 foiziga bevosita sezilmoqda. Qurilish (35%), ishlab chiqarish (23%) va oziq-ovqat xizmati (25%) ishchi kuchi tanqisligiga duchor boʻlgan yetakchi tarmoqlardir. Asosiy qiyinchiliklar – malakali mutaxassislarning yetishmasligi va til to’siqlari, bu esa migrantlarning rus tilidan imtihon topshirishlarini qiyinlashtiradi.
Vaziyat demografik muammolar va migratsiya oqimini kamaytirishga qaratilgan siyosiy qarorlar bilan murakkablashdi. 2023-yilda mehnat muhojirlari soni 3,47 million kishiga kamaydi, bu pandemiyadan oldingi darajadan deyarli bir millionga kam. Migrantlar asosan MDH davlatlaridan, jumladan, Oʻzbekiston, Tojikiston va Qirgʻizistondan keladi, MDHdan tashqari davlatlardan kelgan ishchilar ulushi esa nihoyatda pastligicha qolmoqda – atigi 4%.
Rossiya Fanlar akademiyasining Iqtisodiyot instituti hisob-kitoblariga ko’ra, Rossiyada umumiy ishchi kuchi tanqisligi taxminan 5 million kishini tashkil qiladi. Bu ayniqsa qurilish, yo’lovchi tashish va umumiy ovqatlanish kabi sohalarda yaqqol seziladi, mutaxassislar yetishmovchiligi o’n minglab kishilarni tashkil etadi.
Rossiya Fanlar akademiyasining muxbir a’zosi, Oliy Iqtisodiyot maktabi mehnat tadqiqotlari markazi boshlig’ining o’rinbosari Rostislav Kapelyushnikovning ta’kidlashicha, bugungi kunda migrantlar Rossiya ishchi kuchini to’ldirish mumkin bo’lgan yagona zahiradir. Biroq, hokimiyat – federal va mahalliy – maqsadli ravishda ularning bandligini cheklaydi va bu manbani kamaytirish, hatto yopib tashlash uchun hamma narsani qiladi.
Rossiya Federatsiyasi hukumati huzuridagi Moliya universiteti professori Aleksey Zubetsning fikricha, o‘tgan yili migrantlar sonining 23 foizga qisqarishi ikki tomonlama xarakterga ega. Bir tomondan, 2023-yilning birinchi yarmida inflyatsiya tezlashdi va rublning real kursi deyarli 15 foizga tushdi. Shu bilan birga, ayrim hududlarda xorijliklarni ayrim sohalarda – transportda, umumiy ovqatlanishda, huquq-tartibot idoralarida ishga yollashni amalda taqiqlash joriy qilingan. Rasmiylar ularni ishsiz Rossiya fuqarolari hisobidan almashtirishni taklif qilmoqda. Biroq, statistika shuni ko’rsatadiki, bu yil muammo hal etilmagan.
Chakana savdoda kadrlar yetishmasligiga kelsak, bir qator oziq-ovqat bozorlarida u 40 foizdan oshadi.
Ekspertlar mehnat muhojirlarini cho‘chitib yubormaydigan, balki mehnat bozori ehtiyojlari va Rossiyaning iqtisodiy barqarorligi o‘rtasidagi muvozanatni saqlashga yordam beradigan migratsiya siyosatiga muvozanatli yondashish muhimligini ta’kidlamoqda.

Российским компаниям, активно использующим труд мигрантов, все тяжелее найти и нанять таких работников. Спрос растет, предложение — сокращается. Выхода из этой тупиковой ситуации пока не видно, более того, ее усугубляет ряд обстоятельств. Прежде всего это ужесточение миграционного законодательства, повсеместно вводимый запрет на привлечение иностранной рабочей силы по патентам в таких сферах, как торговля алкоголем и табаком, уличное питание, общественный транспорт.
По данным Российского союза промышленников и предпринимателей (РСПП), со сложностями при найме мигрантов сегодня сталкиваются две трети работодателей. Нехватку привлекаемых из-за рубежа рабочих ресурсов испытывает 53% компаний, опрошенных одним из рекрутинговых агентств. Как показало его исследование, наиболее востребованы на рынке труда рабочие (53%), строители (35%), линейный обслуживающий (25%) и производственный персонал (23%). Основной проблемой для 56% компаний оказалось отсутствие необходимых специалистов, а для 38% – языковый барьер или неспособность соискателей сдать экзамен по русскому языку.
Похоже, миграционный приток в Россию рабочей силы понемногу идет на убыль: по информации РАНХиГС, в 2023 году число трудовых мигрантов составило 3,47 млн человек, что почти на 1 млн ниже допандемийного показателя 2019 года. Основными источниками остаются Таджикистан, Узбекистан и Киргизия: 87% иностранных работников пришлось на выходцев из этих республик, доля государств дальнего зарубежья, таких как КНР, Вьетнам, Таиланд, Нигерия, мизерна – 4%.
Если говорить о дефиците кадров в целом (не только мигрантов), Институт экономики РАН оценивает ее в 5 млн человек. По подсчетам отраслевых аналитиков, в сфере легковых перевозок не хватает 130 тысяч человек, в общепите — 30 тысяч, в стройиндустрии — 15%. Во многих продуктовых супермаркетах из-за нехватки персонала пустуют полки, а роль кассиров приходится исполнять директорам.
Мигранты — это сегодня единственный резерв, за счет которого можно пополнить численность российской рабочей силы, других уже просто нет по демографическим причинам, отмечает член-корреспондент РАН, замглавы Центра трудовых исследований ВШЭ Ростислав Капелюшников. Однако власти — федеральные и на местах — целенаправленно ограничивают их занятость, делают всё, чтобы этот источник сузить, если не перекрыть.
По словам профессора Финансового университета при правительстве РФ Алексея Зубца, сокращение числа мигрантов в прошлом году на 23% имеет двоякую природу. С одной стороны, в первой половине 2023 году ускорилась инфляция, а реальный курс рубля упал почти на 15%. Вместе с тем, некоторые регионы ввели фактический запрет на привлечение иностранцев к работе в отдельных секторах — на транспорте, в общепите, в силовых структурах. Замещать их власти предлагают за счет нетрудоустроенных российских граждан. Однако, как показывает статистика, пока в текущем году проблема не решилась.