“Biz maqsadimiz migratsiyani taqiqlash emas, uning qonun doirasida bo‘lishini ta’minlash uchun hamma narsani qilish”, deydi Volodin “Rossiyskaya gazeta”ga bergan intervyusida.
Uning so‘zlariga ko‘ra, ish beruvchilar ularga ishlash uchun kelgan migrantlar uchun javobgarlikni ta’minlashi muhim.
Volodin muhojirlarning vaqtincha yashashi uchun sharoit yaratish zarurligini ta’kidlab, “ishlash va vataniga qaytish” tushunchasini taklif qildi. Shuningdek, u mehnat migratsiyasi va Rossiyaga ko‘chib o‘tishni farqlash vazifasiga ishora qilib, xorij fuqarolarining yashash uchun ruxsatnomalarni soddalashtirilgan holda, ba’zan noqonuniy sxemalar orqali olish muammosini qayd etdi.
Rossiya Tergov qo‘mitasi (СK) raisi Aleksandr Bastrikin 2024-yilning birinchi yarmida Rossiyada chet el fuqarolari tomonidan sodir etilgan ekstremistik jinoyatlar soni 55 foizga oshganini iddao qilgan. Tergov qo‘mitasi rahbari qonun buzilishi holatlariga zudlik bilan prosessual choralar ko‘rish zarurligini ta’kidlagan.
Iyul oyida Rossiya Ichki ishlar vazirligi 120 ming xorijlik fuqaroning mamlakatga kirishini yopib qo‘yganini va 65 ming qoidabuzarning chiqarib yuborilishini e’lon qilgan edi.

Депутаты Государственной Думы РФ намерены регулировать миграцию, а не запрещать ее. Об этом заявил председатель Госдумы Вячеслав Володин.
«Мы не преследуем цель запретить миграцию, главное — делать все для того, чтобы она была в законных рамках», — сказал Володин в интервью «Российской газете». По его словам, важно обеспечить ответственность работодателей за приезжающих к ним на работу мигрантов.
Володин подчеркнул необходимость создания условий для временного проживания мигрантов, предложив концепцию «отработал — вернулся домой на Родину». Также он указал на задачу разграничения трудовой миграции и переезда в Россию, отметив проблему упрощенного получения вида на жительство иностранными гражданами, иногда по незаконным схемам.
Председатель Следственного комитета России (СКР) Александр Бастрыкин отметил рост числа экстремистских преступлений, совершенных иностранными гражданами в России, на 55% за первое полугодие 2024 года, напоминает RT. Глава СКР подчеркнул необходимость незамедлительной процессуальной реакции на нарушения закона.
В июле МВД России сообщало о закрытии въезда в страну для 120 тысяч иностранных граждан и высылке 65 тысяч нарушителей.