Rus flotida Buxoro amirining nomiga qo‘yilgan yirik kreyser bo‘lganini bilarmidingiz? Hozirgacha Sankt-Peterburg va boshqa shaharlarda o‘tkaziladigan har yilgi dengiz paradlarida Buxoro amiri nomiga qurilgan “Emir” kemasi va turkistonlik xayriyachilarning Rossiya harbiy-dengiz kuchlari rivojiga qo‘shgan hissasi e’tirof etib kelinadi. Ushbu maqolada tarixning ushbu parchasini hikoya qilamiz.
1904-yil yanvarida rus-yapon urushining boshlangani va unda Rossiya imperiyasining Sharqiy mintaqadagi eskadrasining og‘ir holati yangi kemalar qurilishi uchun xayriya yig‘ish harakatining paydo bo‘lishiga olib keldi. Natijada imperiyaning turli chekka hududlaridan odamlar bu harakatga qo‘shildi.
1904-yilning 6-fevralida rus imperatori Nikolay II ixtiyoriy xayriyalar orqali flotni kuchaytirish uchun Maxsus qo‘mita tuzilishini ma’qulladi. Bu tashkilot nafaqat pul yig‘ish huquqiga, balki to‘g‘ridan-to‘g‘ri harbiy kemalar qurilishi uchun pullarni yo‘naltirish huquqiga ham ega edi. Qo‘mitaning ommaga taqdim etilgan hisobotiga ko‘ra, bir necha yil ichida katta summa — 17,1 million rubl yig‘ilgan.
Buxoro amirligi rasman Rossiyadan mustaqil davlat bo‘lganiga qaramay, uning amiri Sayyid Abdulahadxon, rus flotiga kema qurilishi uchun asosiy homiylardan biriga aylandi. Buxoro amiri rus floti uchun kema qurilishiga o‘sha vaqtda 1 million rubl xayriya qilgan. Bundan tashqari, Turkiston xalqidan yana 300 ming rubldan ortiq mablag‘ yig‘ib berilgan. Qiyoslash uchun, Finlyandiya Senati ham shuncha miqdorda pul jo‘natgan edi.
Natijada 1904-yilning yozida Gelsingforgsdagi (hozirgi Helsinki) Sandvik verfi va mexanika zavodida kelajakda «Emir Buxarskiy» va «Finn» kreyserlari qurilishi boshlandi. Biroz o‘tib, Buxoro amiri nomiga qurilgan kreyserning andozasi bo‘yicha Sankt-Peterburgdagi Putilov zavodida «Moskvityanin» va «Dobrovoles» kabi nomlar bilan kemalar qurila boshlandi.
Buxoro amiri nomidagi mina tashuvchi kreyserlar yirik kemalarga torpedo hujumlarini qaytarish, minalar qo‘yish, kuzatuv va razvedka qilish uchun mo‘ljallangan edi. Ular oldin qurilgan mina tashuvchilarga qaratilganda kuchliroq qurol-yarog‘i va katta o‘lchamlari bilan farq qilardi. Amir nomidagi kreyser ikki mo‘rilik, suv sig‘imi 570 tonna (haqiqiy sig‘imi 620 tonna), tezligi soatiga 46 kilometrdan ortiq bo‘lgan kemalar edi.
«Emir» 1904-yil 30-dekabrda suvga tushirilgan va 1905-yilning o‘rtalaridan flotda to‘laqonli kemaga aylangan. Yangi kemaning ekipaji shtati 99 nafar ofiser va matrosdan iborat bo‘lgan.
Turkistondan xayriya qiluvchilar mablag‘i evaziga qurilgan «Emir Buxarskiy» harbiy kemasining tarixi shunday bo‘lgan.

Первые известия о начавшейся в январе 1904 года русско-японской войне и непростом положении, в котором оказалась российская эскадра на Дальнем Востоке, привели к зарождению движения по сбору добровольных пожертвований на строительство новых кораблей для флота. Стартовав как частная инициатива нескольких патриотически настроенных представителей высшего света, эта общественная кампания вскоре расширила свои масштабы – к ней присоединялись подданные императора со всех концов России.
Миллион на эсминец
В связи с тем, что число жертвователей и объем передаваемых ими взносов росли день ото дня, появилась необходимость организации строго учета всех поступавших средств. С этой целью уже 6 февраля 1904 года Николай II одобрил создание Особого комитета по усилению флота на добровольные пожертвования.
Эта организация имела право не только собирать денежные взносы, но и непосредственно направлять их на постройку боевых кораблей. Согласно публичному отчету комитета, за несколько лет удалось собрать колоссальную сумму в 17,1 млн рублей.
Свою лепту в развитие российского флота тогда внесли, помимо прочих, и окраины обширной империи. В частности, несмотря на то, что Бухарский эмират формально был независимым от России государством, его правитель эмир Сеид Абдулахад-хан стал одним из главных спонсоров – он перечислил 1 млн рублей. Кроме того, еще более 300 тысяч рублей поступило от прочих жителей Туркестана. Для сравнения, примерно столько же прислал Сенат Финляндии.
Служба на Балтике
Летом 1904 года на вервях Сандвикского корабельного дока и механического завода в Гельсингфорсе (ныне Хельсинки) были заложены будущие крейсеры «Эмир Бухарский» и «Финн», а чуть позже на петербургском Путиловском заводе – однотипные им «Москвитянин» и «Доброволец».
Эти минные крейсера предназначались для отражения торпедных атак на крупные корабли, а также постановки минных заграждений, конвоирования и разведки. От миноносцев, строившихся для флота ранее, их отличали усиленное вооружение и большие размеры.
Это должны были быть двухтрубные корабли водоизмещением в 570 тонн (фактическое – 620 тонн), способные развивать скорость до 25 узлов (свыше 46 км/ч).
«Эмира» спустили на воду 30 декабря 1904 года, а полноценной флотской единицей он стал к середине 1905-го. По штату экипаж нового судна насчитывал 99 офицеров и матросов.
Такой была история «Эмира Бухарского» – российского боевого корабля, деньги на строительство которого дали жертвователи со всего Туркестана. И на ежегодных морских парадах в Санкт-Петербурге и других городах также чествуют и их вклад в развитие военно-морского флота большой страны.