Rossiya hukumati «nazoratdagi shaxslar ro‘yxati»ni e’lon qildi. Unga 120 mingdan ziyod huquqbuzarlikda gumon qilinayotgan Tojikiston fuqarolari kiritilgan. Bu haqda Tojikistonning Mehnat, migratsiya va aholini bandlik bilan ta’minlash vazirligi xabar bermoqda.
Tojikiston vazirligining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning 5-fevralidan boshlab Rossiyada chet elliklarning mamlakatda bo‘lishi tartibiga o‘zgartirishlar kiritiladi. Ushbu o‘zgarishlar qabul qilinishi bilan birga, muhojirlarning deportatsiya qilinishida yangi tizim joriy etiladi. Yangi tizim doirasida “nazoratdagi shaxslar ro‘yxati” (reyestr) shakllantirilgan. Biroq, yangi tizimning aniq tafsilotlari hali oshkor qilingani yo‘q, deb yozmoqda «Азия плюс» nashri.
Shu bilan birga, Tojikiston mehnat vazirligi ushbu ro‘yxatda fuqarolarning ismi bor-yo‘qligini tekshirish uchun havolalarni taqdim etgan. Tojikistonlik fuqarolar o‘z ma’ulamotlarini noqonuniy muhojirlar ro‘yxatida bor yoki yo‘qligini aniqlash uchun mehnat vazirligining yoki migratsiya xizmatining saytlaridan foydalanishi mumkin. Tojikiston idoralarining saytida Rossiyada noqonuniy yurgan tojikistonliklar haqida oxirgi ma’lumotlar mavjudligi aytilgan.

Российские власти опубликовали «список подконтрольных лиц», в который вошли более 120 тысяч граждан Таджикистана, подозреваемых в нарушениях закона. Об этом сообщает Министерство труда, миграции и занятости населения Таджикистана.
Министерство труда, миграции и занятости населения Таджикистана отмечает, что в России с 5 февраля 2025 года вступят в силу изменения и дополнения в порядок пребывания иностранцев в стране.
По данным ведомства, на фоне принятия этих законов российские власти внедряют новую систему выдворения (депортации), где и содержится вышеназванный список подконтрольных лиц. Однако конкретные детали этой системы пока не раскрыты, пишет издание «Азия плюс».
При этом ведомство предоставило ссылки для того чтобы узнать, есть ли ваше имя в данном списке.
Для этого граждане Таджикистана могут посетить сайты министерства труда и миграционной службы. Эти ресурсы содержат актуальную информацию о нарушителях.