Berlin Afg‘oniston fuqarolarini O‘zbekistonga yuborishni, Toshkentda esa “KamAir” aviakompaniyasi reyslari orqali Afg‘onistonga qaytarishni rejalashtirmoqda, deb yozmoqda Der Spiegel nashri. O‘zbekiston ushbu hamkorlikka ma’lum bir shart bilan kirishgani xabar berilmoqda. U qanday shart?
Yaqinda Germaniya delegatsiyasi afg‘on muhojirlarini O‘zbekiston orqali vatanlariga qaytarish rejasini Toshkentda muhokama qildi. Germaniya hukumati qochqinlik maqomiga ega bo‘lmagan afg‘onlarni to‘g‘ridan to‘g‘ri toliblar bilan kelishuvlarsiz vatanlariga qaytarish uchun O‘zbekiston bilan muzokaralar o‘tkazmoqda. Bu haqda 16-iyun, yakshanba kuni “Der Spiegel” jurnali xabar bergan.
Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, may oyi oxirida Germaniya ichki ishlar vaziri Nensi Fezer (Nancy Faeser) topshirig‘i bilan nemis delegatsiyasi Toshkentga tashrif buyurib, ushbu masalani O‘zbekiston hukumati bilan muhokama qilgan.
“Nemislar o‘zbek hukumatiga aniq reja taklif qildi. Rejaga ko‘ra, Germaniya deportatsiya qilinuvchi afg‘onlarni charter reyslar orqali Toshkentga yetkazishi mumkin bo‘ladi. Keyin esa ularni “KamAir” xususiy aviakompaniyasi samolyotlari orqali Qobulga yuborish maqsad qilingan. Bu marshrut Berlinni toliblar hukumati bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralar o‘tkazishdan xalos qilib, deportatsiya jarayonini amalga oshirishga imkon beradi”, deyiladi maqolada.
Jurnalistlarning yozishicha, Toshkentdan qaytib kelgan Germaniya ichki ishlar vazirligi delegatsiyasi muzokaralarni “konstruktiv” deb baholagan hamda O‘zbekiston hukumati o‘z yordamini va’da qilganini ma’lum qilgan. Biroq Toshkent Germaniyaga ushbu hamkorlik evaziga o‘z shartlarini qo‘ygan. O‘zbekistonning sharti yuqori malakali o‘zbekistonlik mutaxassislarning Germaniyaga kirishini tartibga soluvchi rasmiy migratsion bitim imzolanishini bo‘lgan. Maqolaga ko‘ra, bunday bitim tayyorlanishi bir necha oydan beri davom etmoqda. Germaniya tarafi ushbu shartni qabul qilgan va o‘zbekistonlik muhojirlarning mamlakatga kirishini soddalashtiruvchi bitimga rozilik bildirgan.
“KamAir” aviakompaniyasi vakillari ham O‘zbekiston orqali afg‘on muhojirlarini Afg‘onistonga deportatsiya qilish mumkinligini ma’lum qildi, deb yozadi nemis nashri. Ma’lum bo‘lishicha, ushbu aviakompaniya bir necha yil davomida Shvetsiyaga afg‘onistonlik muhojirlarni deportatsiya qilinishida yordam bergan va hozirda Afg‘onistondagi toliblar hukumati bilan ishonchli aloqalarga ega.
“Der Spiegel” ma’lumotlariga ko‘ra, Germaniya hukumati tomonidan migratsion bitimlar bo‘yicha maxsus vakil Yoaxim Shtamp (Joachim Stamp) kelasi haftada muzokaralarni davom ettirish uchun yana O‘zbekistonga tashrif buyuradi.
Eslatib o‘tamiz, Germaniyada qochoq maqomiga ega bo‘lmagan migrantlarni chiqarib yuborish zarurligi haqidagi bahslar yana avj olgan. Bunga may oyi oxirida Mangeymda “Pax Europa” tashkiloti tomonidan islomni tanqid qiluvchi miting davomida afg‘onistonlik muhojirning hujumi sabab bo‘ldi. Afg‘onistonlikning hujumida natijasida yosh nemis politsiyachisi tan jarohati olib, vafot etgan. Politsiyachining vafoti mamlakatda afg‘on muhojirlarini deportatsiyasi haqidagi bahslarni yana kuchaytirgan.
Hozircha qancha Afg‘oniston fuqarosi Germaniyadan deportatsiya qilinishi mumkinligi aniq emas. Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, Germaniyada yashayotgan taxminan 13 000 afg‘on fuqarosi mamlakatni tark etishi shart deb qayd etilgan. Biroq, afg‘onistonliklarning aksariyati oilasidan ajralmaslik tamoyili yoki migrantning vatanida xavfsizlik ta’minlanmaganligi sababli deportatsiya qilib bo‘lmaydigan maqomda.

Берлин намерен отправлять афганцев в Узбекистан, а оттуда – на их родину рейсами авиакомпании KamAir, пишет Der Spiegel. Делегация ФРГ недавно обсудила этот план с Ташкентом.
Правительство Германии ведет переговоры с Узбекистаном, чтобы получить возможность высылать на родину афганцев, не имеющих права на статус беженца, без прямых договоренностей с талибами. Об этом в воскресенье, 16 июня, пишет журнал Der Spiegel.
По информации издания, в конце мая немецкая делегация по поручению министра внутренних дел ФРГ Нэнси Фезер (Nancy Faeser) побывала в Ташкенте, где обсудила соответствующий план с правительством Узбекистана.
“Немцы предложили узбекскому правительству конкретный план, – говорится в публикации. – В соответствии с ним Германия могла бы доставлять афганских кандидатов на высылку чартерными рейсами в Ташкент. Оттуда граждан Афганистана перевозили бы в Кабул на самолетах частной авиакомпании KamAir. Такой маршрут призван гарантировать, что Берлину не придется вести прямые переговоры с правительством талибов, но при этом он сможет осуществлять депортацию подлежащих высылке афганцев”, сообщают журналисты.
Как указывают журналисты, по возвращении из Ташкента делегация МВД ФРГ сообщила, что переговоры прошли “конструктивно”, а узбекское правительство пообещало свою помощь. Но условием Ташкента, однако, является подписание с Германией официального миграционного соглашения, регламентирующего въезд квалифицированных специалистов из Узбекистана в ФРГ. Подготовка такого соглашения идет уже несколько месяцев, следует из публикации.
Представители авиакомпании KamAir также выразили мнение, что осуществление высылки в Афганистан подобным путем является возможным, отмечается в статье.
За прошедшие годы эта фирма уже помогала Швеции в подобных миссиях по депортации, и менеджмент компании обладает надежными контактами с властями талибов в Афганистане, пишет Der Spiegel.
По информации Der Spiegel, специальный уполномоченный федерального правительства по миграционным соглашениям Йоахим Штамп (Joachim Stamp) отправится в Узбекистан для продолжения переговоров уже на следующей неделе.
Напомним, дебаты о необходимости высылать из Германии мигрантов, не имеющих права на убежище, разгорелись с новой силой, после того как афганец в конце мая напал в Мангейме на участников митинга критикующей ислам организации Pax Europa и смертельно ранил при этом молодого полицейского.
Скольких граждан Афганистана, находящихся сейчас в Германии, может коснуться высылка, не ясно, констатируют журналисты. По данным издания, около 13 000 живущих в Германии афганцев считаются обязанными покинуть страну. Однако многие из них имеют статус, согласно которому депортация в настоящий момент невозможна, например, потому, что в таком случае произошло бы разделение семьи, или потому, что обстановка на родине мигранта считается небезопасной.