Rossiya Ichki ishlar vazirligi buyruq loyihasiga ko‘ra, “chiqarib yuborish rejimi” (режим высылки) qo‘llanilganidan keyin xorij fuqarolari va fuqaroligi yo‘q shaxslar qayerda ekanligini ko‘rsatuvchi fotosurat va geolokatsiyasini politsiyaga muntazam ravishda yuborib turishga majbur bo‘ladi. Bu qoida chet elliklarni saqlash uchun maxsus muassasalarda, tergov izolyatorlarida yoki koloniyalarda bo‘lmagan migrantlarga taalluqli bo‘ladi.
Qolaversa, “chiqarib yuborish rejimi”ga tushgan muhojirlar Rossiyadan ketish kuni yoki ketishga to‘sqinlik qilayotgan holatlar haqida ham ma’lumot berib turishi kerak bo‘ladi.
«Rossiya IIV hududiy organiga shaxsan borish imkoni bo‘lmagan taqdirda, nazoratdagi shaxs o‘z joylashuvini fotosurat va geolokatsiya belgisini yuborish orqali xabar berishi lozim», — deyiladi buyruq loyihasi hujjatida.
Noqonuniy migrantlarga nisbatan “chiqarib yuborish rejimi”ning (режим высылки) qo‘llanilishi 2025-yilning 1-yanvarida boshlanadi.
Geolokatsiya yuborish haqidagi Rossiya IIVning buyrug’i esa 2025-yilning 5-fevralidan kuchga kiradi. Xuddi shu sanadan boshlab, noqonuniy muhojirlar reyestri (ro‘yxati) ham ishga tushiriladi.
“Chiqarib yuborish rejimi” Rossiyada yurishga asosi qolmagan, noqonuniy bo‘lib turgan yoki qonunbuzarlik sodir etgan shaxslarga qo‘llaniladi. Ular haqidagi ma’lumotlar nazoratdagi shaxslar ro‘yxati “reyestr”ga kiritiladi.
Ushbu ro‘yxatga kiritilgan migrantlarga mulk yoki transport vositalarini xarid qilish, avtomobil boshqarish, kredit olish, rasmiy nikoh qayd etish (ЗАГС), bankda yangi hisob ochish yoki mavjud hisobdan oyiga 30 ming rubldan ko‘proq sarflash taqiqlanadi. Shuningdek, ular Rossiya hududida erkin harakatlana olmaydi.
Ta’kidlanishicha, noqonuniy muhojirlar “reyestri”ga tushgan migrantlar Rossiyadan chiqib ketgach, ushbu ro‘yxatdan 24 soat ichida o‘chirib yuboriladi.

Иностранцев и лиц без гражданства, к которым применяется режим высылки, решили обязать присылать сведения о местонахождении в виде фотографии с геолокацией, следует из проекта приказа МВД России.
Речь идет о тех, кто не находится в спецучреждениях для содержания иностранцев, СИЗО или колониях. Все остальные должны будут информировать о своем месте пребывания, датах планируемого выезда из России или препятствующих ему обстоятельствах.
«В случае невозможности личной явки в территориальный орган МВД России сообщение контролируемым лицом сведений о своем местонахождении осуществляется путем направления информации с фотографическим изображением с отметкой о геолокации», — говорится в документе.
Ожидается, что приказ вступит в силу 5 февраля 2025 года.
Сам режим высылки мигрантов начнет действовать с 1 января 2025 года. Под него попадут иностранцы, которые нелегально пребывают в России. В частности, речь идет о тех, кто совершил правонарушения. Сведения о них будут заноситься в реестр контролируемых лиц.
Находящимся в этом реестре мигрантам будет запрещено покупать недвижимость и транспортные средства, управлять автомобилем, брать кредиты, вступать в брак, оформлять новые счета в банках и тратить с уже существующих более 30 тыс. руб. в месяц, а также свободно перемещаться по территории России.