Бир йилдан сўнг Россияни тарк этиш шартми?
2015 йил 1 январгача Россия қонунчилигига кўра визасиз давлатлардан келган чет эл фуқаролари РФҳудудига кирган вақтдан бошлаб бир йилгача мамлакатда яшашлари мумкин эди, зеро ишга рухсатнома бир йил муддатга бериларди. Рухсатнома муддати тугагач, мигрант ишдан бўшаб, РФ ҳудудини тарк этиши лозим эди.
2015 йил 1 январга қадар «Россия Федерациясидаги чет эл фуқароларининг ҳуқуқий ҳолатлари ҳақида”ги 115-сонли Федерал Қонуннинг 5-қисм, 5-моддасида “Виза талаб этилмайдиган мамлакатлардан Россия Федерациясига кириб келган чет эл фуқаросининг ишлаш (хизмат кўрсатиш) учун имзолаган меҳнат шарномаси ёки фуқаровий – ҳуқуқий шартномаси ҳамда ишлаш учун рухсатномаси муддати чет эллик фуқаронинг Россия Федерациясига кириб келган кунидан бошлаб бир йилдан ошмаслиги лозим”- деб кўрсатилган.
Аксарият одамлар ҳанузгача ўша талабни ёдда тутган ҳолда РФга кириб келган кундан бошлаб бир йил муддатда мамлакатни тарк этишга ҳаракат қиладилар. Ваҳоланки айни пайтда бундай талаблар йўқ.
Бугунги кунда агар чет эл фуқароси патент расмийлаштириб, унга ўз вақтида тўловларни амалга ошириб борса, у ҳолда патент муддати тугагунга қадар унинг вақтинча яшаш муддати узайтирилиб борилади. Бироқ, навбатдаги аванс тўлови фуқарони яшаш жойидан регистрациядан ўтиш вазифасидан озод этмайди. Масалан, патент тўлови бир ойга амалга оширилган, демак, яшаш жойидаги учётни ҳам бир ойга узайтириш лозим.
115-сонли ФҚга кўра, визасиз режим асосида РФ ҳудудига кириб келган чет эл фуқаросининг яшаш муддати 90 кундан ошмаслиги лозим. Қонунда, шунингдек, мазкур муддатни узайтириш имкони ҳам кўрсатилган.
Унга кўра, яшаш муддати чет эл фуқаросига берилган патент муддатига мувофиқлаштирилган. Яъни, РФга кириб келган чет эл фуқаросининг яшаш муддати унга патент берилиши орқали узайтирилади. Шунинг учун патент муддати ёки унинг қайта расмийлаштириши автоматик тарзда чет эл фуқаросининг РФ ҳудудида яшаш муддатини узайтиради.
Агар патент учун тўлов ўтказган бўлсангиз ва патент муддати тугамаган бўлса, сиз миграция учётини (регистрация) патент муддати тугагунга қадар узайтиришингиз мумкин. Яъни, энди РФ ҳудудига кирган вақтингизга бир йил тўлгандан сўнг мамлакатни тарк этишингизга ҳожат қолмайди.

Надо ли выезжать из РФ по истечении года с момента въезда?
До 1 января 2015 года иностранные граждане из безвизовых стран, у которых было разрешение на работу, не могли находиться на территории РФ больше года с момента въезда, так как разрешение на работу выдавалось на срок не более года. По окончании срока действия разрешения мигрант должен был быть уволен, и обязан был выехать за пределы РФ.
П. 5 ст. 5 Закона N 115-ФЗ «О правовом положении иностранных граждан в Российской Федерации» до 01.01.2015 г. звучал так: «…Срок временного пребывания в Российской Федерации иностранного гражданина, прибывшего в Российскую Федерацию в порядке, не требующем получения визы, заключившего трудовой договор или гражданско-правовой договор на выполнение работ (оказание услуг) и получившего разрешение на работу с соблюдением требований настоящего Федерального закона, продлевается на срок действия заключенного договора, но не более чем на один год, исчисляемый со дня въезда иностранного гражданина в Российскую Федерацию».
Многие люди помнят данное правило и стараются выехать из РФ по истечении года с момента въезда. Но теперь такого требования нет, и если иностранец оформил патент, то ему продлевается срок временного пребывания до окончания срока действия патента, при условии своевременной оплаты авансовых платежей по патенту. При этом помните, что очередной авансовый платеж не освобождает мигранта от постановки на учет по месту пребывания (регистрация), на срок проплаченного платежа по патенту. Например, авансовый платеж по патенту был оплачен за 1 месяц. Значит необходимо будет продлить учет по месту пребывания на этот срок (1 месяц). Согласно п. 1 ст. 5 Закона N 115-ФЗ, срок временного пребывания иностранного гражданина на территории РФ, приехавшего из страны с безвизовым режимом, не может превышать 90 суток. Вместе с тем названным Законом установлена возможность продления указанного срока.
В соответствии с правилом, приведенным в абз. 2 п. 5 ст. 5 Закона N 115-ФЗ, такой срок определяется применительно к периоду действия патента, выданного иностранному гражданину. Буквально в нем говорится, что срок временного пребывания в РФ иностранного гражданина продлевается при выдаче ему патента, при продлении срока его действия или при переоформлении патента в соответствии со ст. 13.3 названного Закона, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом. Поэтому продление срока действия патента либо его переоформление автоматически влечет за собой продление общего срока пребывания иностранного работника на территории РФ.
Вывод. Если у вас есть оплаченный патент и срок действия патента не истёк, то вы можете продлить срок миграционного учёта (регистрации) до окончания срока патента. То есть вы не обязаны покидать территорию РФ по истечении года с момента въезда, как это было ранее.