Сўнгги хабарларга кўра, Жанубий Корея ўзбекистонлик меҳнат мигрантлари учун квоталар сонини оширишга қарор қилган.
Ўзбекистон Меҳнат вазири Аз4f123153cb0327da960bd5b895439d2acefdd4d400(1)из Абдуҳакимов ва Корея Республикаси элчиси Квон Ён 22 апрел куни Корея республикасида меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун Ўзбекистон фуқароларини танлаб олиш механизмларини такомиллаштириш масалаларини муҳокама қилдилар.
Ўзбекистон Меҳнат вазирлиги матбуот-хизмати хабарига кўра, Ўзбекистон вакиллари учун квоталар сонини кўпайтириш, рухсатномалар берилиши жараёнини соддалаштириш, танлаб олиш жараёни объектив, шаффоф ва адолатли кечиши масалалари муҳокама қилинган.
Ўзбекистон Меҳнат вазири Корея томонни яқинда Жанубий Кореяга ишга бориш учун талабгорлар орасида тест жараёни муваффақиятсиз ўтказилгани ва шу боис, ташқи миграция масалалари агентлиги раҳбари ишдан олингани ҳақида хабардор этган. Ишчиларни ёллаш бўйича регионал квоталарга асосланган янги механизмларни жорий қилиш лозимлиги борасида таклифлар билдирилган. Шунингдек, аҳоли ўртасида Корея республикасида қонуний меҳнат фаолиятини олиб бориш борасида тушунтириш ишлари ўказилиши кераклиги айтиб ўтилган. Томонлар меҳнат миграцияси соҳасидаги ҳамкорликни “сифат жиҳатдан янги босқичга” кўтаришга келишиб олганлар.

В Южной Корее увеличат квоты для граждан Узбекистана, приезжающих на заработки в страну.
Министр труда Азиз Абдухакимов и посол Республики Корея Квон Ён У на встрече 22 апреля обсудили совершенствование механизмов набора граждан Узбекистана для трудовой деятельности в Республике Корея.
4f123153cb0327da960bd5b895439d2acefdd4d400(1)Как сообщила пресс-служба Минтруда, сторонами рассмотрены вопросы, связанные с увеличением квоты для представителей Узбекистана, упрощением процесса выдачи разрешений, а также обеспечением объективности, справедливости и прозрачности в процессе отбора. Отдельно обсуждены вопросы, связанные с учреждением представительства Агентства по вопросам внешней трудовой миграции Минтруда Узбекистана в Республике Корея, пишет пресс-служба Министерства труда Узбекистана.
Желающих работать в Южной Корее отправили на пересдачу Министр труда проинформировал корейскую сторону об отставке руководства агентства после недавнего неудачного проведения тестирования желающих отправиться на работу в Южную Корею.
Были высказаны предложения по новым механизмам набора работников, в том числе основанным на региональных квотах, активном вовлечении в контроль процесса общественности, а также проведении разъяснительных работ среди населения о ведении законной трудовой деятельности в Республике Корея. Стороны договорились поднять сотрудничество между уполномоченными органами в области трудовой миграции “на качественно новый уровень.