Патент олиш учун ҳужжатлар тайёрлаш комплекс хизматлар нархи пасайтирилди, деб хабар бермоқда Москва вилояти Ягона миграция маркази матбуот хизмати.
17 апрелдан бошлаб патент нархи 15,1 рублдан 11,4 минг рублга туширилди. Хориж фуқароси меҳнат қилиш учун патентни бир ойдан бир йил муддатга қадар олиши мумкин. Патентни қайта расмийлаштириш учун эса унинг муддати якунланишидан камида 16 кун олдин Ягона миграция марказига мурожаат қилиш лозим.
Москва вилоятига Москва шаҳаридан олинган патент билан ишлашга келаётган кўплаб меҳнат муҳожирлари ўзлари билмаган ҳолда қонунни бузаётганликларини англамаётганликлари ҳақида маълумот берилмоқда.
Бундай қонунбузарликка йўл қўйган хорижий давлат фуқароси 5 минг рублдан 7 минг рублгача жарима тўлаб, мамлакат ҳудудидан маъмурий ҳайдаб чиқарилади.
Олинган маълумотларга қараганда 2016 йилда Москва вилоятидан  умумий ҳисобда 179,423 та патент олинган.
Москва вилоятидаги мигрантларнинг 93% ини Украина, Ўзбекистон, Тожикистон, Қирғизистон, Молдова, Арманистон давлатлари фуқаролари ташкил этади.

Единый миграционный центр МО с 17 апреля 2017 года начал работать по новым тарифам. Стоимость комплексных услуг, включающих оформление патента, составляет теперь 11,4 тысяч рублей вместо 15,1 тысяч рублей.
Как пишет REGNUM, патент выдается иностранному гражданину на срок от одного до 12 месяцев. Срок действия патента может неоднократно продлеваться на период от одного месяца. При этом общий срок действия патента с учетом продлений не может составлять более 12 месяцев со дня выдачи патента.
“Многие трудовые мигранты, приезжая для работы в Московскую область, даже не подозревают, что, работая с патентом Москвы, они нарушают закон, так как Москва и Московская область, несмотря на свою географическую близость, два разных субъекта Российской Федерации”, – пояснили агентству в Минсоцразвития МО.
Если иностранный гражданин работает в Подмосковье с патентом, действующим в другом субъекте, то он нарушает действующее законодательство РФ. Ему грозит штраф в размере от пяти тысяч до семи тысяч рублей с административным выдворением за пределы РФ.
В 2016 году в МО иностранным гражданам выдано 179 тысяч 423 патента, напоминает REGNUM.
Лидерами по количеству мигрантов в МО признаны восемь муниципалитетов: Раменское, Люберцы, Химки, Мытищи, Красногорск, Одинцово, Щелково и Пушкино. В них за пять месяцев 2015 года зарегистрировано более 20 тысяч человек. Наибольшее количество мигрантов – 93% – прибывает в МО из Украины, Узбекистана, Таджикистана, Молдавии, Армении и Киргизии.