Тошкент – Нью Йорк йўналишида узлуксиз парвоз 12 соат давом этади, қайтиб Тошкентга учиш – 11 соат. Ўзбекистон Ҳаво йўллари ҳафтага бир маротаба Рига орқали парвозларни сақлаб қолади.
i (2)Ўзбекистон Ҳаво йўллари Boeing 787 Dreamliner самолётида Тошкентдан Нью Йорккача биринчи узлуксиз парвозни 2017 йилнинг 27 июл куни амалга оширилишини хабар қилди.
“Тошкентдан Нью Йорккача трансатлантик узлуксиз парвозларни амалга ошириш, бу – Ўзбекистон миллий авиакомпанияси ривожланишининг янги босқичидир. Boeing 787 Dreamliner учувчилари ушбу аҳамиятли ва узоқ кутилган воқеага жиддий тайёргарлик кўрмоқда. Учувчи ва штурманлар Лондан ва Шанхайдаги тренажерларда тайёргарликдан ўтиб, айни дамда керакли ҳужжатлар ва видеоматериалларни ўрганишмоқда”, — дейилган компания матбуот хизмати хабарида.
Ушбу йўналиш бўйича биринчи парвоз учиш комплекси директори ўринбосари Сергей Ким, инструктор учувчи ЛМО И.Зак ва учувчилар отряди командири Асаджона Турсунов иштирокида амалга оширилади.
Эслатиб ўтамиз, Boeing 787 Dreamliner самолётларида парвозлар ўтган йилнинг сентябрь ойида бошланган эди. Бугунги кунда “Орзу лайнер”ларида Дубай, Дели, Амритсар, Стамбул, Тель-Авив, Сеул, Франкфурт, Москва, Куала-Лумпур ва Сингапур шаҳарларига парвозлар амалга оширилмоқда.

В “Узбекских авиалиниях” сообщили, что 18 мая этого года компания также выполнит первый рейс на Boeing 787 Dreamliner по маршруту Ташкент — Рига — Нью-Йорк — Ташкент.
i (2)Узбекский национальный авиаперевозчик “Узбекистон хаво йуллари” объявил дату первого беспосадочного перелета из Ташкента в Нью-Йорк — он состоится 27 июля 2017 года, сообщает корреспондент Sputnik со ссылкой на пресс-службу авиакомпании.
При этом в “Узбекских авиалиниях” сообщили, что 18 мая этого года компания также выполнит первый рейс на Boeing 787 Dreamliner по маршруту Ташкент — Рига — Нью-Йорк — Ташкент.
“Выполнение трансатлантических беспосадочных перелетов из Ташкента в Нью-Йорк — это новая эпоха в развитии национальной авиакомпании Узбекистана. Пилоты отряда Boeing 787 Dreamliner летного комплекса НАК тщательно готовятся к этому знаменательному и долгожданному событию. Завершив тренажерную подготовку в Лондоне и Шанхае, они в настоящее время проходят наземную подготовку — ведутся занятия с пилотами-инструкторами и штурманами авиакомпании, изучаются видеоматериалы, необходимая документация и тому подобное”, — отметили в пресс-службе.
Время прямых полетов на дримлайнере НАК в Нью-Йорк составит 12 часов, а обратно в Ташкент — 11 часов. При этом национальный авиаперевозчик сохранит рейсы в США через Ригу с частотой один раз в неделю.
Эксплуатация “лайнеров мечты” на направлении Ташкент — Рига — Нью-Йорк — Ташкент позволит пассажирам “Узбекистон хаво йуллари” с высоким уровнем комфорта долететь до Риги на 20-30 минут быстрее, а до Нью-Йорка — на целый час. Первый рейс по данному маршруту выполнит экипаж в составе заместителя директора летного комплекса авиакомпании Сергея Кима, пилота-инструктора ЛМО И. Зака и командира летного отряда Boeing 787 Dreamliner Асаджона Турсунова.
Отметим, что НАК “Узбекистон хаво йуллари” начала коммерческую эксплуатацию Boeing 787 Dreamliner с сентября прошлого года. Сегодня на “лайнерах мечты” успешно выполняются рейсы в Дубаи, Дели, Амритсар, Стамбул, Тель-Авив, Сеул, Франкфурт, Москву, Куала-Лумпур и Сингапур.