Россияда таксичи, автобус ва юк машиналари ҳайдовчиси бўлиб ишлаётган мигрантлар миллий ҳайдовчилик гувоҳномаси асосида ишлаш тақиқланиши ҳақидаги хабарларга ўз муносабатларини билдиришди.
Россия тез орада миллий ҳайдовчилик гувоҳномаси асосида ишлаётган мигрантларга нисбатан қоидаларни қатъийлаштирмоқчи. Sputnik Ўзбекистон мухбири бу ҳақда ўзбек мигрантлари қандай фикрда эканлиги билан қизиқди.
Тақиқ ҳақида
image64829878Дастлаб шу йилнинг 1 июлидан мигрантларга миллий ҳайдовчилик гувоҳномаси асосида ҳайдовчилик қилишни тўлиқ тақиқлаш режалаштирилганди. Аммо яқинда давлат думаси ушбу тақиқни бир йилга ортга суриш ҳақида янги қонун лойиҳасини тайёрлаётгани ҳақида хабар пайдо бўлди. Бунинг сабаби нимада эканлиги РФнинг ички иши, лекин Россияда ишлаётган ўзбеклар ҳозирча бундан қувонишга шошилишмаяпти.
Сабаби оддий — Қозон, Новосибирск, Краснодар, Самара ва Москвада маршрут ва оддий такси ҳамда турли транспорт компанияларида ҳайдовчилик билан шуғулланаётган ўзбекистонликлар бу жараён беш йил олдин бошлангани ва у ҳайдовчиларнинг малакасизлиги эмас, балки мигрантларга нисбатан салбий муносабат натижаси эканлигини таъкидлашди.
“Бу ҳолатни мигрантларни транспорт соҳасидан аста-секинлик билан сиқиб чиқариш дейиш мумкин. Ҳозирча бунга фақатгина компаниялар хўжайинлари қаршилик қилишмоқда, чунки уларга мигрантларни ишга олиш фойдалироқ. Улар россияликлардан фарқли равишда иш шароитлари борасида талабчан эмас. Масалан, мен ва шеригим суткалаб таксичилик қилганмиз, бу ерда оиламиз йўқ, шу ишимиздан бошқа шуғулланадиган нарсамиз йўқ. Россияликларнинг эса оилалари бор. Бунинг устига, иш берувчи маҳаллий аҳолига нисбатан мигрантга кўпроқ босим ўтказа олади, чунки биз ҳуқуқий жиҳатдан заиф ҳимояланганмиз”, — дейди Россиянинг бир неча шаҳарларида ҳайдовчилик қилган Алишер.
Унинг айтишича, бу тақиқда мигрантларни доимий равишда иркит ва саводсиз деб кўрсатган Россия ОАВларининг таъсири катта.
“Ҳозирда қатор ОАВ фаол ёзаётган Марказий Осиё фуқароларидан иборат жиноий гуруҳлар ҳақидаги барча сериаллар уйдирма”, — дея суҳбатга қўшилади Воҳид.
“Тўғри, мигрантлар орасида ҳар хил одамлар бор. Яхшиси ҳам, ёмони ҳам. Лекин афсуски, Россиядаги шаҳарликлар учун биз ҳаммамиз худди бирор нарсани ўғирлаб кетишни мўлжаллаб юрган жиноятчидек кўринамиз. Энди эса охирги вақтда содир бўлган терактлардан сўнг ҳаммамизни террорчи деб эълон қилишди. Россияликларга уларни маршруткада манзилларига элтиб қўйишимиз, юкларини ташишимиз ёқмайди, ўзлари эса бу ишда ишлашмайди, улар учун бу оғир ва маоши кам иш ҳисобланади”, — дейди у.
Новосибирскда ишлайдиган Жавлоннинг айтишича, аксарият россияликлар учун ҳар қандай мигрант қандайдир маънода айбдор. “Бир воқеа бўлганди, маршрут ҳайдовчиси йўловчига қўпол муомала қилди. Эртасига “келгинди”ни ургани бир тўп бўлиб келишди, кейин маълум бўлишича, у шу ерлик киши экан. Мигрантлар учун асосий муаммо тил масаласи, маданиятга келадиган бўлсак, Ўзбекистонда иззат-ҳурмат, айниқса катталарга ҳурмат қатъий қоидага айланган”, — дейди у.
Ўзгача фикр
Барча мигрантларнинг фикри бир жойдан чиқмагани ҳам бор гап. Бу тақиқни қўллаб-қувватлайдиганлар ҳам топилади. Уларнинг фикрича, транспорт тизимида ишлаётган мигрантларнинг кўпчилиги ўзларини худди уйларидагидек тутишади, яъни қоидаларга амал қилишмайди.
“Тўғрисини айтсам, Ўзбекистонда қоидалар Россиядагичалик қатъий эмас. Йўл ҳаракати қоидалари мавжуд, жарималар ҳам юқори. Аммо бизда қаердадир қоидани бузиш мумкин, қаердадир амал қилиш керак деган фикр шаклланган. Гаичилар ҳамма жойни назорат қила олишмайди-да. Бизда масалан, йўлнинг ўртасида ҳам машинани буриб кетишаверади. Россияда эса бу борада талаб қатъий”, — дейди Хуршид.
i (5)Унинг айтишича, у Россия шаҳарларида йўл ҳаракати қоидаларини бузган, авария ҳолатини содир этган кўплаб мигрантларга дуч келган.
“Шундай ҳайдовчилардан воз кечиш керак, уларни деб барча мигрантлар ёмонотлиққа чиқади. Шунингдек, дуч келган кишини синовларсиз ишга олаверадиган компаниялар эгаларида ҳам айб бор. Улар учун асосийси мигрант бу пулни тежаш, кейин нима бўлиши уларни қизиқтирмайди”, — дейди у.
Амалда
Норозилик ва турли фикрларга қарамасдан, аксарият мигрантлар Россия ҳайдовчилик гувоҳномасини олиш учун имтиҳон топширишга тайёрликларини билдиришди. Уларнинг фикрича, буни пул эвазига қилиш мумкин, бу ҳақда транспорт компанияларининг эгалари айтишибди.
Яна бир муҳим жиҳат эса агар давлат думаси тақиқни бир йилга кечиктирса, бу ўзбекистонликлар учун ижобий роль ўйнайди. Чунки мамлакатда 2017 йилнинг 1 октябридан янги ҳайдовчилик гувоҳномалари берила бошланади. Ўзбекистонликлар аввал янги гувоҳномани оладилар, сўнгра РФ гувоҳномаси учун имтиҳон топширадилар.
Тошкент шаҳар ИИБ ЙҲХБ матбуот хизматининг Sputnik мухбирига маълум қилишича, янги гувоҳномаларни халқаро деб аташ нотўғри.
“Бу аввало миллий ҳайдовчилик гувоҳномаси бўлиб, барча халқаро қоидаларга жавоб беради. Шунинг учун ушбу гувоҳнома эгаси дунёнинг деярли исталган мамлакатида машина миниши мумкин. Илгариги гувоҳнома халқаро қоидаларнинг барча талабларига жавоб бермагани боис янги ҳайдовчилик гувоҳномаси жорий этилмоқда. Янги гувоҳномани олишда муаммо бўлмайди, уни бир соат ичида олиш мумкин бўлади”, — деди ЙҲХБ матбуот хизмати.
Хуллас, мазкур тақиқ ҳақида нафақат россияликлар, балки мигрантларнинг ўзлари ҳам турли фикрда. Ўзбекистонликлар Россия ҳукуматининг бу ташаббусига ҳозирча эҳтиёткорона ёндашмоқдалар. Улар кутишни маъқул кўришмоқда.

Мигранты, работающие в России таксистами, водителями автобусов или грузовиков, поделились опасениями из-за предстоящего запрета работать по национальным правам.
Россия в ближайшее время намерена ужесточить правила для мигрантов, работающих по своим национальным водительским удостоверениям. Что об этом думают узбекские мигранты и намерены ли они получать российские права, разбирались корреспонденты Sputnik Узбекистан.
Из первых уст
image64829878Первоначально полный запрет на работу водителями для мигрантов, имеющих национальные водительские удостоверения, планировали ввести с 1 июля этого года. Однако недавно появилась информация, что Госдума готовит новый законопроект, накладывающий запрет на работу по зарубежным водительским удостоверениям как минимум еще на один год. Что стоит за этим — внутреннее дело РФ, однако узбекистанцы, работающие в России, пока не спешат этому радоваться.
Причина проста — все опрошенные граждане Узбекистана, работавшие в Казани, Новосибирске, Краснодаре, Самаре и Москве в качестве водителей маршрутных и обычных такси, а также в различных транспортных и других компаниях, подтвердили, что этот процесс начался еще лет пять назад и связан он далеко не с отсутствием квалификации у водителей, а скорее с общим отрицательным отношением россиян к мигрантам.
“Эту ситуацию можно назвать ползучим вытеснением мигрантов из сферы транспорта. Пока этому сопротивляются только владельцы компаний, им выгодно брать мигрантов, так как они неприхотливы к условиям работы, в отличие от россиян. Я и мой напарник, например, работали сутками напролет в такси, у нас нет здесь семей, нет ничего, кроме работы, а у россиян и дом, и семья. Да и, к сожалению, у работодателя на мигранта есть больше рычагов давления, чем на местных, ведь в правовой плоскости мы защищены очень слабо”, — рассказывает Алишер, работавший водителем в нескольких городах РФ.
По его словам, огромную роль в этом запрете сыграли российские СМИ, постоянно демонстрирующие обывателю, что мигранты — это грязные и неопрятные люди, у которых нет элементарных школьных знаний.
Все эти сериалы про преступные группировки, состоящие из граждан Центральной Азии, — это большая выдумка, на которой сегодня активно паразитирует ряд СМИ”, — подключается к разговору Вохид.
“Среди мигрантов, конечно, есть люди разные. И плохие, и хорошие. Но, к сожалению, для простого городского обывателя в России мы все — что-то вроде преступника, постоянно следящего, как бы что у него утащить. А теперь, после последних терактов, нас еще и поголовно террористами объявили. Россиянам не нравится, что мы возим их в маршрутках, возим грузовики с товарами, но ведь они сами за эту работу не берутся, тяжело для них и платят мало”, — рассказывает он.
По словам еще одного мигранта Джавлона, работавшего в Новосибирске, для многих россиян любой мигрант априори виноват в чем-то нехорошем.
“У нас был случай, когда в маршрутке водитель грубо обошелся с пассажиром. На следующий день собралась толпа, хотели побить “чурку”, а в результате выяснилось, что это был местный житель. Главная проблема мигрантов — это языковой барьер, что касается культуры, то в Узбекистане уважение, особенно к старшим, возведено в культ”, — отметил он.
Другое мнение
При этом интересно, что не все мигранты солидарны. Есть и те, кто действительно поддерживает этот запрет, отмечая, что большая часть работающих в транспортной системе мигрантов привыкла ездить как у себя дома, то есть без правил.
i (5)“У нас в Узбекистане, честно говоря, не такие жесткие правила, как в России. На бумаге, конечно, написано все правильно, и ПДД, и штрафы высокие. Но в стране годами складывается менталитет, когда можно нарушать и безнаказанно ехать дальше, ведь гаишников на всех не хватает. А если даже и остановят, заплатил — и лети дальше. Для Узбекистана, например, норма — поворачивать не с крайней полосы, а со второй и третьей, нарушая при этом дорожную разметку и создавая аварийные ситуации. В РФ с этим строго, все привыкли ехать по полосам, а у нас это отсутствует, полная анархия на дороге”, — замечает Хуршид.
По его словам, он знает немало примеров, когда узбекские водители, грубо нарушая ПДД в российских городах, создавали множество аварийных ситуаций, даже не понимая, что тут плохого — в Узбекистане же это нормально, ездят люди, и ничего.
“Надо вычистить таких водителей, благодаря им плохая молва идет обо всех мигрантах. Проблема еще и во владельцах компаний, которые предпочитают даже не проверять приходящих людей, просто берут с закрытыми глазами, не проверяя их, как они ездят и что из себя представляют. Для них главное — один мигрант — это экономия средств, которую можно положить в карман, а что дальше будет — ерунда”, — говорит собеседник.
На практике
Интересно, что, несмотря на недовольство и такие разные мнения, большинство опрошенных мигрантов готовы пройти экзамены на получение водительских прав российского образца. При этом многие уверены — получить их можно будет просто дав взятку, об этом уже говорят и сами владельцы транспортных компаний, готовые посодействовать своим работникам.
Другой важный вопрос — для узбекистанцев крайне положительную роль сыграет тот факт, если Госдума действительно отложит запрет хотя бы на один год. Это связано с тем, что в стране с 1 октября 2017 года начнут выдавать новые водительские права, и узбекистанцы вынуждены будут сначала получить их, а потом уже сдавать на права в РФ.
Как сообщили Sputnik в пресс-службе УБДД ГУВД Ташкента, неправильно называть новые права международными.
“Это будут прежде всего национальные водительские удостоверения, но при этом соответствующие всем международным правилам, поэтому их обладатель сможет сесть за руль практически в любой стране мира. Поэтому и проводится смена водительских удостоверений, так как прошлые не соответствовали всем международным критериям. Проблем с получением новых прав не будет, их выдача займет примерно один час”, — рассказали в пресс-службе УБДД.
Так что мнений по поводу запрета много не только среди россиян, но и среди самих мигрантов. Узбекистанцы пока настороженно относятся к этой инициативе российских властей, по привычке заняв выжидательную позицию. Однако ясно одно: скоро учиться придется всем, но вот по-настоящему или за деньги, время покажет.