Полиция полковниги Елена Новосильцева  Россия ҳудудидаги мигрантларнинг фарзандлари билан ишлаш жараёнининг ўзлиги хослиги ҳақида маълумот берди.
5301588
ИИВ вакилининг сўзига кўра, мигрант ўсмирлар билан ишлаш жараёни россиялик ўсмирлар билан ишлаш жараёнидан мутлақо фарқ қилмайди. Бироқ улар билан алоқа ҳамда ҳужжат тайёрлашнинг ўзига хос хусусиятлари мавжуд.
“Йигитлар ўзаро деярли фарқ қилмайди. Ўспирин – ўспиринлигича қолади. Ота –она фарзанлар билан шуғулланмаса, ҳар икки ҳолдаям, яъни россия фуқароси ҳамда ўзбекистонлик ўсмир ҳам бир хил вазиятга тушади”, – дея таъкидлади ИИВ вакили.
Кўп ҳолларда полиция бўлимига етказилган боланинг рус тилини билмаслиги, ҳамда бўлимларда ўзбек тилини билувчи ходимларнинг етишмаслиги анчагина муаммо туғдирмоқда. Агар ўсмир мигрант ҳуқуқбузарлик содир этса, ҳамда унинг қонуний вакилини топиш қийинчилик туғдирса, у туғилган мамлакат вакиллари билан боғланилади.

Полковник полиции Елена Новосильцева рассказала об особенностях работы с детьми мигрантов в России.
По словам представителя МВД, дети мигрантов ничем не отличаются в работе с ними от российских подростков. Однако свои особенности имеются при общении и при оформлении документов.
“Ребята практически не отличаются. Подростки — это и есть подростки. Что российский гражданин, что ребенок из Узбекистана могут оказаться в ситуации, когда родители ими не занимаются”, — отметила представитель МВД.
Проблемы периодически возникают, если ребенок, доставленный в отделение полиции, не знает русского языка, потому что сегодня в рядах МВД работает не так много людей, кто знает, например, узбекский язык.
Бюрократические особенности возникают из-за того, что если подросток-мигрант совершил правонарушение и затруднительным представляется найти его законного представителя, к работе подключается представительство родной страны подростка.