f1d69e95222241cb1082dec3bdf07892
Жамоатчилик фикрини тўлиқ ўрганиш мақсадида ташкил қилинган Левада-маркази россияликларнинг МДҲ давлатларидан келган меҳнат муҳожирларига бўлган муносабати ҳақидаги маълумотларни эълон қилди.
Enter.News нинг маълумот беришича, “ Озарбайжон, Грузия, Арманистондан келган меҳнат муҳожирларига муносабатингиз қандай?”, –  деган саволга, сўровномада иштирок этган россияликларнинг 10 %и   – “яхши, уларга раҳмим келади”, 51%и  –  “чидаса бўлади, нейтрал”, 34%и  – “ёмон” дея жавоб беришган. 10% иштирокчи эса  жавоб беришга қийналган.
Маълум бўлишича россияликларнинг Ўрта Осиёлик меҳнат муҳожирлари – “гастербайтерлар”га бўлган муносабати янада ёмон: 10% иштирокчининг уларга “раҳми” келса, 48% иштирокчининг муносабати “чидаса бўлади”.  Сўровномада қатнашганларнинг 38%и эса  уларга нисбатан “ёмон” муносабат билдириб, атиги 5%и жавоб беришга қийналган.
Энг яхши муносабат Украина ва Белоруссия фуқароларига эканлиги ойдинлашди. Ўз ўрнида иштирокчиларнинг 52 %и ва 57%и “чидаса бўлади”, 19 %и ва 13%и “ёмон” деган хулосага келишди. Бу давлатлардан келган муҳожирларга 25% иштирокчининг “раҳми” келган.
Умуман олганда, сўровномада қатнашганларнинг 67%и ҳукуматни мамлакатга оқиб келаётган мигрантлар оқимини чеклашга даъват қилишган. 19% иштирокчи ишлашга келаётган меҳнат муҳожирларига қаршилиги йўқлигини билдирган бўлса, 13% иштирокчи жавоб беришга қийналган.
32% россияликларнинг фикрича мигрантлар бу – “ махсус малака талаб қилмайдиган ишга лаёқатли билимсиз инсонлар” дир . 28% россияликларнинг фикрича улар –  “ кўп қийинчиликлар ва йуқотишларга дуч келган бахтсиз инсонлар”дир. Шу ўринда 25% иштирокчи мигрантларда “кўп ишлашга қодир меҳнаткашлар” ни кўрса, 25% иштирокчи “ўз оиласи ғамхўрлари”ни кўради.

f1d69e95222241cb1082dec3bdf07892Российская организация по изучению общественного мнения Левада-центр опубликовала данные об отношении россиян к мигрантам из стран СНГ.
Как передает Enter.News, на вопрос «Не могли бы вы сказать, как вы относитесь к трудовым мигрантам из стран Закавказья (Азербайджан, Грузия, Армения), 10% ответили «хорошо, сочувствую им», 51% – «терпимо, нейтрально», 34% – «плохо». Затруднились ответить 10% опрошенных.
При этом россияне хуже, чем к закавказским мигрантам, относятся к гастарбайтерам из Средней Азии: им сочувствуют 10% опрошенных, 48% относятся к ним «терпимо, нейтрально», а 38% – «плохо». На вопрос не смогли ответить 5% респондентов.
Лучше, чем к закавказским мигрантам, россияне относятся к приезжим из Украины и Белоруссии. Соответственно 52% и 57% относятся к их пребыванию в России «терпимо», а 19% и 13% – плохо.  Сочувствуют трудовым мигрантам из этих стран 25% опрошенных.
В целом, 67% опрошенных призвали правительство страны ограничить приток приезжающих в страну трудовых мигрантов. 19% респондентов, наоборот, неnпротив, чтобы мигранты работали на территории России. 13% затруднились ответить на этот вопрос.
По мнению 32% россиян, мигранты, как правило, «малообразованные люди, способные только на неквалифицированный труд». 28% считают что они — «несчастные люди, которым приходится терпеть много трудностей и лишений». В то же время 26% видят в мигрантах «трудолюбивых людей, готовых много работать», еще 25% — «кормильцев, заботящихся о благополучии своей семьи».