Ўзбекистонда хорижга чиқиш паспортларини амалда жорий қилиш масаласи ижобий ечим топса унинг берилиши 2019 йилдан босқичма-босқич бошланади. Бу ҳақда Ички ишлар вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди. Хорижга чиқиш паспортларни жорий қилиш масаласини кўриб чиқиш билан идоралараро махсус ишчи гуруҳи шуғулланмоқда.
Режага асосан, амалдаги биометрик паспорт Ўзбекистон ҳудудида паспорт эгасининг шахсини тасдиқловчи асосий ҳужжат бўлиб қолади. Бундан ташқари, амалдаги биометрик паспортига эга хориждаги шахслар учун мазкур ҳужжатдан фойдаланишнинг алоҳида тартиби ишлаб чиқилади.
Чет элга чиқиш учун икки йиллик рухсатнома ёзуви стикерининг бекор қилиниши 2017—2021 йилларда Ўзбекистонни ривожлантириш бўйича Ҳаракатлар стратегиясидан ўрин олган. Бу масала, шунингдек, 5 июлда ташқи ишлар вазирининг ватандошлар билан  тўғридан-тўғри суҳбатида ҳам кўтарилган эди.
Май ойида БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари Зайд Раад ал-Ҳусайн Ўзбекистонга ташрифи чоғида ҳукуматнинг чиқиш стикерларини бекор қилиши ва чиқиш ҳужжатларини расмийлаштириш жараёнини соддалаштириш тўғрисидаги қарорини қизғин маъқуллаган эди.
11 июлда Ўзбекистон Президенти имзолаган қарорида  масъул идораларга бир ой муддат ичида хорижга чиқиш паспортларни жорий қилиш масаласи бўйича «асосли таклифлар» тайёрлаш вазифаси юклатилган эди.

В случае принятия положительного решения по введению в действие в Узбекистане заграничных паспортов их выдача будет начата поэтапно с 2019 года. Об этом сообщила пресс-служба Министерства внутренних дел. Проработкой вопроса введения загранпаспортов занимается специальная межведомственная рабочая группа.
Планируется, что действующий биометрический паспорт останется основным документом, удостоверяющим личность владельца на территории Узбекистана. При этом для лиц, находящихся за рубежом с действующим биометрическим паспортом, будет предусмотрен отдельный порядок использования данного документа за пределами страны.
Отмена оформления двухгодичного стикера разрешительной записи для выезда за границу предусмотрена Стратегией действий по развитию Узбекистана в 2017—2021 годах. Этот вопрос также поднимался в ходе первого прямого диалога министра иностранных дел с согражданами, прошедшего 5 июля.
Верховный комиссар ООН по правам человека Зеид Раад аль-Хуссейн, посетивший в мае Узбекистан, приветствовал намерение правительства отменить выездной стикер и упростить процедуру оформления выездных документов.
11 июля Президент Узбекистана подписал постановление, в котором ответственным структурам поручено в месячный срок подготовить «обоснованные предложения» по вопросу ввода загранпаспортов.