Ўзбекистон Россия Федерациясидан депортация қилинган ва “қора рўйхат”га киритилган 400 минг нафар Ўзбекистон фуқаросини рўйхатдан чиқариш бўйича ишларни амалга оширмоқчи. Бу ҳақда Ташқи меҳнат миграцияси масалалари агентлиги бошлиғи вазифасини бажарувчи Хўжабаҳлил Асамов маълум қилди.
“Ҳозирда Агентлик россиялик ҳамкорлар билан меҳнат мигрантларини ушбу “қора рўйхат”дан чиқариш ва РФга киришга тақиқ муддатларини қисқартириш устида иш олиб бормоқда”, – деди Асамов.
Унинг фикрича, мигрантлар асосан ҳуқуқий саводсизлик, яъни мамлакатнинг у ёки бу қонунчилигини билмаслиги оқибатида депортация қилинган.
Агентлик раҳбари айни пайтда Россиянинг йирик иш берувчилари билан мослаштириш марказлари, ишчиларни Россияга боришдан аввал тайёрлаш ва ўқитиш марказларини очиш режалаштирилаётганини маълум қилди.
Х.Асамов берган маълумотларга қараганда, бугунги кунда Россияда бир ярим миллионга яқин ўзбекистонлик меҳнат мигрантлари фаолият кўрсатиб, уларнинг 60 фоизи 30 ёшгача бўлган ёшларни ташкил этади.

Согласно статистическим данным около 400 тысяч трудовых мигрантов Узбекистана были депортированы из Российской Федерации и находятся в «черном списке».
Об этом заявил вр.и.о. начальника Агентства по вопросам внешней трудовой миграции Хужабахлил Асамов.
“И сейчас Агентство работает с российскими партнерами над тем, чтобы вывести трудовых мигрантов из этого «черного списка» и укоротить срок запрета на въезд в РФ”, – отметил Асамов.
По его мнению, депортация трудовых мигрантов в основном осуществляется из-за их правовой неграмотности, т.е. не знания законов той или иной страны.
В данном контексте, он также отметил, что во время государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Россию в апреле сего года было подписано Соглашение об организованном наборе и привлечении граждан Республики Узбекистан для осуществления временной трудовой деятельности на территории Российской Федерации.
Он заострил внимание участников молодёжного пресс-клуба на проводимые, Агентством масштабные мероприятия на основе данного Соглашения. В частности, говорил о сотрудничестве с крупными российскими работодателями, об открытие адаптационных центров, центров предвыездной подготовки и обучения работников.
Х.Асамов также поделился информацией о том, что на сегодняшний день в России находятся около полтора миллиона трудовых мигрантов из Узбекистана, 60 процентов, которых является молодежью до 30 лет.