Москванинг Мешчанск суди 6 октябрь куни Владимир областидаги Покров станцияси яқинида поезд билан тўқнашиб кетиб, 17 кишининг ўлимига сабабчи бўлган автобус ҳайдовчиси Нургали Сармановни қамоққа олган. Бу ҳақда суднинг матбуот хизматига асосланиб, ТАСС хабар бермоқда.
«Москванинг Мешчанск суди терговчининг Сармановни қамоққа олиш ҳақидаги талабини қониқтирди», деган агентликнинг судда ишловчи суҳбатдоши.
Суд қарорига кўра, Сарманов 6 декабргача маҳбус мақомида бўлади.
Унинг судда кўрсатма беришича, йўловчилар поезд билан тўқнашгунга қадар қўллари билан темир йўл устида ўчиб қолган автобусни итариб, жойидан силжитмоқчи бўлишган.
Сармановнинг кўрсатмаларига кўра, шлагбаум ёпилгач, ҳайдовчилар йуловчиларни автобусни тарк этишга чақира бошлашган, бироқ эрта тонгда уларнинг кўпчилиги уйқуда бўлган. «Биз ҳамма автобусдан чиқиб кетиши учун бақир-чақир қилдик, лекин одамлар ухлаётганди», — деган Сарманов.

Мещанский суд Москвы заключил под стражу водителя автобуса Нургали Сарманова, который 6 октября во Владимирской области на железнодорожном переезде в районе станции Покров столкнулся с поездом, в результате чего погибли 17 человек. Об этом ТАСС сообщили в пресс-службе суда.
“Мещанский суд Москвы удовлетворил ходатайствоследователя, избрав Сарманову меру пресечения в виде содержания под стражей”, – сказала собеседница агентства.
Согласно решению суда, Сарманов будет содержаться под стражей до 6 декабря.
В суде он сообщил, что водитель и пассажиры пытались руками столкнуть с железнодорожных путей заглохший автобус перед столкновением с поездом.
По его словам, после закрытия шлагбаума водители стали призывать пассажиров выходить из автобуса, но многие из них спали, а также были нетрезвыми. “Мы кричали, чтобы все выходили, но люди спали, некоторые были пьяные”, – сказал Сарманов.