Москва полицияси хорижий фуқаролар томонидан содир этилган ҳуқуқбузарликлар таҳлилини маълум қилди. Унга кўра, Москва шаҳрида ҳуқуқбузарликларнинг аксарияти собиқ Иттифоқ республикалари фуқаролари томонидан содир этилган.
“Жорий йилда Москва ҳудудида хорижий фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахслар томонидан жами 4,5 мингдан ортиқ жиноят содир этилган. Жиноятларнинг аксарияти Ўзбекистон, Украина ва Қирғизистон республикаларидан келган фуқаролар томонидан содир этилган”, — деб таъкидлади Россия ИИВ бош бошқарма бошлиғи Олег Баранов Федерация Кенгаши йиғилиши чоғида.
Бунинг ажабланарли жойи йўқ. Чунки фоиз миқдорида олинадиган бўлса Россия ва Москва ҳудудида энг кўп айнан шу давлат фуқаролари яшайди.
Шу билан бирга, Москва ҳудудида ноқонуний миграция ҳолатларини аниқлаш бўйича амалга оширилган ишлар ҳисоб-китоб қилинди. ИИВнинг Москва шаҳри бўйича бошқармаси маълумотларига кўра, ҳозирги кунда Москвада 1,3 млн хорижий фуқаро бор. Улардан 70 фоизи меҳнат фаолиятини амалга оширишмоқда.
Тезкор ходимлар томонидан ўтказилган рейдлар давомида бир неча юзлаб Россияда ноқонуний бўлиш ҳолатлари аниқланиб, улар бўйича 1659 та жиноий иш қўзғатилган.

Полиция Москвы озвучила статистику преступлений, совершенных иностранными гражданами. В лидерах оказались бывшие союзные республики, чьих граждан больше всего и находится в российской столице.
“В текущем году иностранными гражданами и лицами без гражданства на территории Москвы совершено более 4,5 тысячи преступлений. Наибольшее количество преступлений совершено выходцами из республик Узбекистан, Украина и Киргизия”, — сказал руководитель Главного управления МВД России по Москве Олег Баранов на заседании в Совете Федерации.
В этих показателях нет ничего удивительного, так как в процентном соотношении именно представителей этих стран больше всего находится на территории России и Москвы в частности.
При этом общее количество совершенных мигрантами преступлений сократилось в 2017 году на 17%.
Кроме того, столичными полицейскими были подведены итоги работы по выявлению фактов незаконной миграции на территории столичного региона. По данным столичного управления МВД, сейчас в Москве находится порядка 1,3 миллиона иностранных граждан, 70% из которых — для осуществления трудовой деятельности.
Оперативниками в ходе рейдов было выявлено несколько сотен фактов незаконного пребывания в Российской Федерации, по данному факту заведено 1659 уголовных дел.