Бобир Оқилхонов 2016 йил майидан бери АҚШда яшайди, бунгача эса ўн йил Австралияда ва олти йил Россияда яшаган.
У фаолиятини Австралияда бошлаган – ижтимоий тармоқ яратган, сўнгра бир нечта лойиҳалар билан шуғулланган, у ҳақида ўша пайтда маҳаллий матбуотда ҳам ёзишган.
“Мен IT-тадбиркорман, ҳозирда IT-консалтинг билан шуғулланман. Менинг ишлаб чиқарувчилардан иборат ўз жамоам бор. Қаердадир ҳамкорликда ишлайман, яна қаердадир пудратчи сифатида лойиҳалар ишлаб чиқаман. Шунингдек, блокчейн ва келажак озуқаси, яъни генетик модификациялашган маҳсулотларга қизиқаман”, — дейди Оқилхонов.
Албатта, у бирданига муваффақиятга эришмаган: айрим лойиҳалар омадсиз чиққан, лекин тадбиркор омадсизлик ҳам бизнеснинг бир бўлаги деб ҳисоблайди.
“Америкада менга қийин бўлмади, чунки унгача Австралияда яшагандим. Турмуш ўртоғим ва фарзандларим учун тил масаласи қийин бўлган, мен учун эса инглиз тили иккинчи она тилимдай гап. Бу ерга келган вақтимда мен аллақачон ўз мижозларимга эга эдим, шунчаки алоқаларни ва бизнесимни янада кенгайтириш қолганди холос”, — дейди Бобир.
Унинг айтишича, айнан тил масаласи АҚШга келган ўзбекистонликлар учун асосий муаммо бўлади. Шунингдек, уй-жой ижараси қиммат бўлиб, бунинг устига мигрантларда умуман мавжуд бўлмаган кредит тарихига боғланган. Шунга қарамасдан, АҚШда кўплаб ўзбекистонликлар яшайди. Оқилхонов таксичилар, тадбиркорлар, шифокорлар, юрист ва банкирлар орасида ўзбекистонликларни кўплаб учратиш мумкинлигини айтди. Нью-Йоркда ўзбек миллий дўконлари ва ресторанларини кўриш ёки Манхэттендаги сартарошхонага кириб ўзбек сартарошини учратиш ҳам мумкин, ҳаттоки ўзбеклар истиқомат қиладиган бутун бошли туманлар ҳам бор.
“Менимча, яқин 10-15 йил ичида бу ерда ўзбекистонликлар сони янада кўпаяди. Ҳозир бу ерда яшаётганларнинг фарзандлари катта бўлишади, ўқишади, ишга киришади. Кўпи билан 20 йилдан кейин АҚШда ўзбекистонликлардан чиққан биринчи миллиардерни кўрсак керак”, — дейди у.
Оқилхоновнинг айтишича, ватандошлар бир-бирларини қўллаб-қувватлашади, АҚШдаги барча туркий тилларда сўзлашувчиларни бирлаштирувчи ассоциация фаолият кўрсатади, ўзбек бизнес-клублари бор. Фестиваллар, концертлар, турли тадбирлар уюштирилади. Ўзбекистонликлар анъаналарга содиқ қолган ҳолда норасмий учрашувлар ўтказишади — “гап ейишади”.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 23 августа принял первого заместителя Председателя правительства Российской Федерации Игоря Шувалова
Шу йилнинг сентябрида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев АҚШга ташрифи чоғида Нью-Йоркда ватандошлар билан учрашди. Ўзбекистон раҳбари шарафига уюштирилган кечки зиёфатда Оқилхонов ҳам иштирок этди.
“Таассуротларим жуда яхши, кўплаб ижобий ўзгаришлар бўлаётгани билинди. Мамлакатимиз раҳбарлари барча билан очиқ ва самимий мулоқотда бўлишди”, — деди у.
Ўша учрашувда Мирзиёев хорижда яшаётган барча ватандошларни Ўзбекистонга қайтишга чақирди ва уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлашини билдирди.
Бобир Оқилхоновнинг сўзларига кўра, у ҳозирда Америкадаги лойиҳаларини янада ривожлантиришни кўзлаб турибди, келажакда эса туғилиб-ўсган юрти Ўзбекистонга сармоя киритишни режалаштирган.

Предприниматель Бобир Акилханов живет в Америке с мая 2016 года, а до этого десять лет жил в Австралии и шесть — в России.
Начинал карьеру он еще в Австралии — создавал социальную сеть, после этого было много разных маленьких проектов, про него уже тогда писали в местной прессе.
“Я IT-предприниматель, сейчас занимаюсь IT-консалтингом. У меня есть своя команда, группа разработчиков. Большое количество клиентов в разных областях. Где-то я работаю в партнерстве, где-то разрабатываю проекты как субподрядчик. Также интересуюсь блокчейном и будущим еды, то есть генетически модифицированными продуктами”, — пояснил Акилханов.
Конечно, успех пришел не сразу: было и несколько провальных проектов, но предприниматель воспринимает их философски, отмечая, что неудачи — тоже часть бизнеса.
“Мне не было тяжело переехать в Америку, так как до этого я жил в Австралии. Для моей супруги и детей был проблемой языковой барьер, а для меня английский — второй родной язык. Когда я сюда переехал, у меня уже была определенная клиентура, с которой я работал, оставалось просто расширять связи и увеличивать свой бизнес”, — рассказал Бобир.
По его словам, именно языковой барьер становится основной проблемой для узбекистанцев, переезжающих в США. Также им приходится столкнуться с тем, что аренда жилья стоит недешево и привязана к кредитной истории, которой у мигрантов просто нет. Тем не менее в США живет довольно много выходцев из Узбекистана. Акилханов отметил, что часто встречал соотечественников среди таксистов, бизнесменов, медиков, юристов, банкиров. В Нью-Йорке можно найти национальные магазины и рестораны или, зайдя в парикмахерскую на Манхэттене, попасть в руки узбекского мастера.
“Думаю, в ближайшие 10-15 лет узбекистанцев здесь станет еще больше. Дети нынешнего поколения растут уже в Америке, скоро они пойдут учиться, работать. Думаю, через максимум 20 лет мы увидим в США первого миллиардера узбекского происхождения”, — уверен он.
Соотечественники поддерживают друг друга за рубежом, рассказал Акилханов: есть ассоциация, которая объединяет всех тюркоязычных людей в США, узбекские бизнес-клубы. Организовывают фестивали, концерты, другие мероприятия. Например, этой осенью приедет Юлдуз Усманова. Раз в несколько месяцев узбекистанцы устраивают гапы — неформальные встречи соотечественников, где можно обсудить общие проблемы, посоветоваться, найти деловых партнеров.
Акилханов также добавил, что узбекская община в США внимательно следит за происходящим в республике и радуется позитивным переменам.
Во время визита в США в сентябре этого года президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провел в Нью-Йорке встречу с соотечественниками. Акилханов присутствовал на ужине с участием главы республики и нескольких министров.
“Впечатления остались хорошие, видно было, что многое меняется к лучшему. Наши государственные чиновники очень открыто со всеми общались”, — поделился он.
Мирзиёев на той встрече пригласил всех соотечественников, живущих за рубежом, вернуться в Узбекистан и пообещал всестороннюю поддержку. Бобир Акилханов говорит, что пока намерен сосредоточиться на проектах в Америке, но не исключает, что в будущем начнет инвестировать в родной Узбекистан, где по-прежнему живут его родители.