Москвада меҳнат мигрантлари қонуний йўл билан патент олиш ва ишга киришга кўпроқ ҳаракат қилишмоқда, дея хабар қилди Sputnik. Бу ҳолатлар Сахарово қишлоғидаги кўп тармоқли миграция маркази жорий йил 9 ойида амалга оширилган ҳисоботида қайд этилган.
2017 йил январь-сентябрь ойларида кўп тармоқли миграция маркази 323 минг дона патент берилган. Бу 2016 йилнинг шу даврига нисбатан 10 фоиз кўпдир. Патент учун тўловлар миқдори 2016 йил 9 ойидаги кўрсаткич билан солиштирилганда 9 фоизга ортган ва 11,3 млрд рублни ташкил қилди.
“Пойтахтда ноқонуний меҳнат мигрантлари сони қисқармоқда. Патент расмийлаштиришнинг ниҳоятда оддий ва шаффоф тартиби ўртадаги воситачиларни тўлиқ йўқотди ва ҳорижий фуқароларнинг қонуний фаолият юритишга бош омил бўлди. Шаҳар маъмурияти томонидан бўлғуси мигрантларга Москвада қонуний равишда ишга жойлашиш афзалликлари тўғрисида фаол равишда тарғибот қилинади. Бу ўз навбатида шаҳарда ноқонуний ишлаган фуқароларни қонуний ишлашга ёрдам бермоқда”, — деб таъкидлади кўп тармоқли миграция маркази бош директори Николай Федосеев.

Трудовые мигранты в Москве все чаще стремятся получить патент и устроиться на работу легально, следует из основных показателей работы Многофункционального миграционного центра в Сахарово (ММЦ) за 9 месяцев текущего года, сообщил Sputnik.
За январь-сентябрь 2017-го Центр выдал 323 тыс. патентов, что на 10% превысило результаты аналогичного периода прошлого года. Объем денежных поступлений по сравнению с 9 месяцами 2016 года увеличился на 9% и составил 11,3 млрд рублей.
“Число нелегальных трудовых мигрантов в столице сокращается. Предельно простой и прозрачный порядок оформления патентов позволил полностью исключить посредников и послужил основным стимулом для легализации иностранных граждан. Город активно информирует будущих мигрантов о преимуществах официального трудоустройства в Москве, что также способствует выведению из тени тех, кто работал в столице незаконно”, — отметил генеральный директор ММЦ Николай Федосеев.