Россияда ярим йилдан ортиқ муддат яшаётган мигрантлар ўз миллий ҳайдовчилик гувоҳномаларидан фойдалана олмайдилар ва улар Россия ҳайдовчилик гувоҳномасини олишлари учун қайтадан имтиҳон топширишлари лозим. Бу ҳақда Sputnik хабар қилди.
“Йўл ҳаракати хавфсизлиги тўғрисида”ги қонунга киритилган мазкур ўзгартиш норматив-ҳуқуқий ахборотлар порталига жойлаштирилди. Ҳужжатда айтилишича, Россия ҳудудида 6 ой яшаган шахсга тегишли чет эл ҳайдовчилик гувоҳномалари қонуний кучга эга эмас деб ҳисобланади.
Кўрсатиб ўтилган чеклов Қирғизистон фуқаролари ҳамда Евроосиё иқтисодий кенгашига аъзо давлатлар фуқароларига тааллуқли эмас.
Қолган ҳолатларда автоҳаваскорлар Россия миллий ҳайдовчилик гувоҳномаларини олишлари, яъни имтиҳон топширишлари лозим.

Мигранты, проживающие в России более полугода, не смогут использовать свои национальные водительские удостоверения и должны будут заново сдавать экзамен, чтобы получить российское водительское удостоверение, сообщил Sputnik.
Данные поправки к закону “О безопасности дорожного движения” размещены на портале нормативно-правовой информации. В документе сказано, что иностранное национальное водительское удостоверение лица, которое проживает на территории России 6 месяцев, признается недействительным и обмену не подлежит.
Указанные ограничения не распространяются на граждан Кыргызстана, а также на граждан государств-участников ЕАЭС.
В остальных случаях автолюбителям необходимо получить российские национальные водительские удостоверения, то есть сдать экзамен.