Россия Федерациясидаги меҳнат мигрантларга ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш MIGRANT.MOBI узлуксиз линиясига Ўзбекистон Республикаси фуқароси Феруза Акрамовна Ўткирова мурожаат қилиб, 3 ноябрь куни РФ Ички ишлар вазирлиги Москва областининг Клин райони бўлими вояга етмаганлар ишлари буйича бўлими ходимлари 6 ёшли қизи Рухшонани тортиб олишгани ва ҳанузгача беришмаётганини баён этди. РФ Оила кодексининг 77-моддасида кўрсатилганидек, ҳомийлик ва васийлик органлари болани ота-онасидан дарҳол тортиб олиш ҳуқуқини юзага чиқарадиган, боланинг ҳаёти ёки саломатлигига ҳеч қандай таҳдид юзага келмаган.
3 ноябрь куни Феруза Ўткирова кўчага ўз ишлари билан чиқиб, қизалоғини тўнғич ўғли (19 ёшли) билан уйда қолдиради. Ўғлини зудлик билан ишхонасидан чақириб қолишади, у онасининг уяли телефонига қўнғироқ қилиб туша олмай, иложсиз, синглисини уйда қолдириб, ишига жўнайди. Афтидан, ака шошганидан у уй эшигини қулфлашни ёдидан чиқаради ёки Рухшонанинг ўзи эшикни оча олади, лекин қизалоқ кўчага чиқади ва уни полиция бўлинмасига олиб кетишади.
Айни пайтда Рухшона Клиндаги вояга етмаганлар учун мўлжалланган «Согласие» ижтимоий-реабилитация мараказида ушлаб турилибди. Ўтган шунча вақт мобйанида онасига бир марта фарзандини кўришга изн беришган. Онаизорнинг айтишича, ушбу марказ ходимлари бир неча бор уни ҳақорат қилишган ва таҳқирлашган, вояга етмаганлар билан ишлаш бўлими ходими эса унга фарзандини яқин орада қайтариб қўлига ололмаслигини айтиб, таҳдид қилган.
Айни пайтда қизалоқнинг барча ҳужжатлари тайёр, оила асло пароканда эмас — иноқ, қизнинг ота-оналари пиёниста эмас. Онаизорга вояга етмаганлар билан ишлаш комиссиясининг қарорисиз фарзандини қайтариб беришмоқчи эмас.

Шестилетнюю дочь изъяли сотрудники полиции у гражданки Узбекистана в городе Клин в Подмосковье. Две недели органы опеки не возвращают ребенка в семью, а девочка временно находится в Клинском социально-реабилитационном центре.
Ребенка забрали 3 ноября. Как рассказала мать ребенка Фируза, старший брат, который сидел с сестрой, срочно уехал на работу и девочка осталась дома одна и самостоятельно пошла гулять на площадку, где ее и забрали полицейские.
Сотрудники органов опеки отказываются вернуть ребенка в семью до решения комиссии по делам несовершеннолетних. По словам матери, семья не является неблагополучной. В центре соцзащиты у нее забрали оригиналы документов ребенка, а органы опеки, придя с проверкой домой по факту изъятия, назвали условия неприемлемыми.
“Мне не дают общаться с ребенком без наблюдения психолога, а дочка напугана”, — жалуется мама.
Как прокомментировала Sputnik Узбекистан адвокат, эксперт Общественного уполномоченного по защите семьи в Санкт-Петербурге и Ленинградской области Анна Швабауэр, если жизнь ребенка не находилась в непосредственной опасности, забирать девочку сотрудники органов опеки не имели права.
“У нас не запрещено шестилетнему ребенку гулять на улице. И изъятие 6-летнего ребенка из семьи по причине того, что он один гуляет, и отказ от возвращения родителям из реабилитационного центра — абсолютно незаконны”, — говорит Швабауэр.
Однако в российских законах есть своеобразная лазейка, которой и могли воспользоваться органы опеки.
“У нас есть такой закон — о профилактике безнадзорности, там формулировки неудачные, слишком широкие и сотрудники правоохранительных органов очень часто их трактуют так, чтобы отбирать детей у родителей”, — пояснила адвокат.