Ижтимоий реабилитация ходимлари 3 ноябрь куни Ўзбекистон фуқароси Фируза Ўткировадан олиб қўйилган 6 ёшли қизалоқ Рухшонани ўз онасига қайтариб бермасликка қарор қилишди. Уларнинг даъвосига кўра, қизалоқ танасида тан жароҳатлари аломатлари қайд этилган ва унинг ўзи ҳам қайтишни хоҳламаяпти.
Қизнинг онаси Фируза Ўткированинг вазиятга ойдинлик киритишича, ижтимоий ҳимоя марказида қизи билан учрашганда, у ўзбек тилида уйга қайтгиси келмаётганини, марказда болалар кўплигини ва улар билан ўйнагиси келаётганини айтган. Бироқ улар ёнида бўлган психолог бола билан рус тилида гаплашиши лозимлигини талаб қилган.
Онанинг сўзларига кўра, улар яқин вақтларда ватанга қайтишга тайёргарлик кўраётган бўлган — қиз мактабга бориши лозим. Аммо ҳозирда у фарзанди олиб қўйилгани боис қайта олмайди, турмуш ўртоғини эса ноябрда депортация қилишган.
Фируз Ўткированинг юристини алоҳида нотариал тасдиқланган ишончномаси бўлмагани сабабли мажлисдан чиқариб юборишган.
“Бу жараёнда юристда юридик фирманинг одатий ишончномаси бўлган ва Фирузанинг ўзи ҳам ўша ерда бўлган”, – дея ойдинлик киритди мажлисда таржимон сифатида иштирок этган жамоат вакили, юрист Ботиржон Шерматов.
Васийлик кенгаши вакили онасига танишиш учун ҳужжатларни тақдим этишдан бош тортиб, тан жароҳатларини қайд этиш учун экспертиза тайинлаган.
“Бу ерда савол туғилади. Нима учун болада тан жароҳатлари бўлса, экспертизани ҳозиргина бошлашаяпти? Орадан 19 кун ўтгандан кейин!”
Қизалоқни оиласига қайтариш масаласидаги навбатдаги мажлис экспертиза натижалари олинганидан кейин тайинланади, унинг аниқ вақти ҳозирча номаълум.
Эслатиб ўтамиз, 3 ноябрь куни Феруза Ўткирова кўчага ўз ишлари билан чиқиб, қизалоғини тўнғич ўғли (19 ёшли) билан уйда қолдиради. Ўғлини зудлик билан ишхонасидан чақириб қолишади, у онасининг уяли телефонига қўнғироқ қилиб туша олмай, иложсиз, синглисини уйда қолдириб, ишига жўнайди. Қизалоқ ўйнаш учун кўчага чиқади ва уни полиция бўлинмасига олиб кетишади. Айни пайтда Рухшона Клиндаги вояга етмаганлар учун мўлжалланган «Согласие» ижтимоий-реабилитация марказида ушлаб турилибди.

Сотрудники соцзащиты приняли решение не возвращать ребенка, так как, по имеющимся данным, у девочки зафиксированы побои и она домой возвращаться не хочет.
Как объяснила мать Фируза Уткирова, при встрече в центре социальной защиты на узбекском девочка объяснила маме свое нежелание возвращаться домой тем, что в центре много детей и она хочет с ними играть. Однако психолог, по словам матери, сказала общаться с ребенком на русском.
По словам матери, они собирались в ближайшее время вернуться на родину — девочке пора идти в школу. Однако сейчас она с ребенком уехать не может, так как ребенок изъят, а мужа депортировали в ноябре.
Юриста Фирузы Уткировой удалили в начале заседания из-за отсутствия у нее отдельной нотариально заверенной доверенности, сообщил Sputnik Узбекистан общественный деятель, юрист Батыржон Шерматов, присутствовавший на заседании в качестве переводчика.
“При этом у юриста была обычная доверенность от юридической фирмы, и сама Фируза была там”, — пояснил Шерматов.
К тому же, представители опеки не дали ознакомиться матери с документами, и назначили экспертизу для того, чтобы зафиксировать побои, отметил общественный деятель.
“Здесь возникает вопрос. Почему если у ребёнка были следы побоев, назначают экспертизу только сейчас? Через 19 дней!”
Следующее заседание по вопросу возвращения девочки в семью пройдет только после получения результатов экспертизы, точная дата пока неизвестна.
Напомним, 3 ноября сотрудники полиции забрали гулявшую во дворе девочку, ребенка поместили в социально-реабилитационный центр.