Ўзбекистон пойтахти ва бошқа шаҳарлар аэропортларида 1 январдан икки йўлак (коридор) тизими ишга тушди. Бу ҳақда Давлат божхона қўмитаси матбуот хизмати хабар берди.
Хабарда қайд этилишича, биринчилардан бўлиб Ислом Каримов номидаги «Тошкент» халқаро аэропортида ушбу тизим ишга тушган. Шунингдек, Термиз аэропортида ҳам икки коридор фаолиятини бошлаган.
Эндиликда мамлакат халқаро аэропортларида жисмоний шахслар нотижорий мақсадлар учун товарларни декларация қилиш шакллари сифатида божхона операцияларини амалга ошириш учун «яшил» ва «қизил» коридорлардан бирини танлашлари мумкин.
Йўловчиларга тушунарли ва қулай бўлиши учун Давлат божхона қўмитаси икки коридор тўғрисида батафсилроқ маълумот берувчи видеоролик ҳам тайёрлаган.

В международном аэропорту «Ташкент» имени Ислама Каримова и других международных аэропортах Узбекистана готова к запуску система двойного коридора. Пресс-служба Государственного таможенного комитета опубликовала фотографии «зеленого» и «красного» коридоров в аэропорту столицы, которые заработают с 1 января 2018 года.
Отныне в международных аэропортах страны физические лица, следующие через таможенную границу, могут выбрать в качестве формы декларирования товаров для некоммерческих целей «зеленый» или «красный» коридор для совершения таможенных операций (подробнее о двойном коридоре, ГТК также подготовил видеоролик о работе системы).
Напомним, с 1 января также отменяется письменное декларирование ввозимой и вывозимой из Узбекистана наличной инвалюты в размере до 2000 долларов. Вывозить наличную инвалюту из страны без разрешения Центробанка теперь можно в пределах суммы, равной или не превышающей в эквиваленте 5000 долларов США.