Бу портал Россия Федерацияси ҳудудларига ишлаш учун келган хорижий фуқароларнинг руслар жамиятига қўшилиб кетишига кўмак бериш мақсадида ташкил этилганлиги айтилмоқда.
Барча учун кириш имконияти бўлган сайтда Россия Федерацияси ҳудудидаги чет эл фуқароларининг ижтимоий ва маданий мослашуви соҳасидаги фаолиятни амалга оширувчи ташкилотлар ҳақида турли хил маълумотлар берилган.
Бундан ташқари, порталда ёрдам кўрсатувчи марказларнинг контактлари мавжуд. Мигрантлар керакли ишонч телефонлари рақамларини, мобил иловаларга ҳаволаларни билиб олишлари, бепул онлайн маслаҳатлар олишлари мумкин бўлади.
Шунингдек, “адаптациямигрантов.рф” сайтида чет эл фуқаролари учун хабарлар бериш билан турли сайтларга ва турли ижтимоий тармоқларга ҳаволалар берилади.
Сайтда мигрантлар меҳнат соҳасидаги қўшимча маълумотлар, Россия Федерацияси қонунлари билан танишишлари, чет элликларнинг мослашуви ва интеграцияси соҳасида профессионал стандартларни шакллантирадиган эксперт маълумотларини ўқишлари мумкин.
Таъкидланишича, портал мигрантлар ва уларнинг оилаларини ижтимоий-маданий мослашув ва интеграцияни амалга оширувчи ташкилотлардан маълумотларни ҳам тўплайди.
“Мигрантларга ёрдам” деган махсус бўлимда эса меҳнат муҳожирини қизиқтирган саволлар ва муаммолари ҳамда саволларга берилган жавоблар ва тавсиялар жойлаштирилиши айтилмоқда
Бу лойиҳа Россия хукуматининг миллатлар масалалари бўйича Федерал агентлиги кўмагида амалга оширилмоқда. Энг муҳими бу сайтдан фақат рус тилини билганлар фойдаланиши мумкин. Чунки, сайт фақат рус тилида ишлайди. Демак, у ерга кириб, бирор маълумот олиш ёки савол билан мурожаат қилиш учун мигрантлардан рус тилини билиш талаб этилади. Буёғи эса Россия хукуматининг ички сиёсати бўлиб, улардан ўзбек ёки бошқа хорижий тиллардаги саҳифаларини очишни талаб қилиш самара бермайди. Бунга дастлаб катта маблағ ва кўплаб мутахассислар талаб этилса, қолаверса бугунги амалдаги ҳокимиятнинг рус тилини тарғиб этиш сиёсати йўл бермайди.

В России запустили в работу новый информационный портал “адаптациямигрантов.рф” для удобной интеграции мигрантов и членов их семей
Новый информационный портал для лучшей адаптации мигрантов заработал в России, сообщает пресс-служба регионального управления МВД.
Портал “адаптациямигрантов.рф” создали с целью формирования профессионального сообщества иностранных граждан, которые приезжают в регионы РФ на заработки.
В общем доступе на сайте появились различные сведения об организациях, осуществляющих деятельность в сфере социальной и культурной адаптации иностранных граждан на территории РФ.
Кроме того, портал располагает контактами центров помощи. Мигранты смогут узнать необходимые телефоны горячих линий, ссылки на мобильные приложения, получить бесплатные онлайн-консультации.
В разделах “адаптациямигрантов.рф” также будут ссылки на сайты и различные социальные сети с новостной информацией для иностранных граждан.
Благодаря полученным данным мигранты могут узнать о дополнительном опыте в сфере труда, законов РФ, читать экспертную информацию, формирующую профессиональные стандарты в сфере адаптации и интеграции иностранцев.
Уточняется, что портал собирает информацию от организаций, проводящих социальную и культурную адаптацию и интеграцию мигрантов и членов их семей.
А на специальной вкладке “помощь мигрантам” размещаются вопросы и проблемы, с которыми может столкнуться трудовой мигрант. Там же будут публиковаться ответы и рекомендации.
Этот проект реализуется при поддержке Федерального агентства по делам национальностей при Правительстве РФ. Самое главное, что этим сайтом могут пользоваться только те, кто владеет русским языком. Потому что сайт работает только на русском языке. Это означает, что мигрантам необходимо знать русский язык, чтобы попасть туда и получить информацию или задать вопрос. Конечно, это внутренняя политика правительства России, и требовать от них открыть отдельную страницу на узбекском или других иностранных языках бесполезно. Потому что, во первых это лишние затраты для властей и требует большое количество специалистов, да и нынешняя политика правительства по продвижению русского языка не позволяет этого.