Россияга кўплаб муҳожирлар келади. Улар Россияга ишлаш, ўқиш ёки бошқа сабабларга кўра келишади. Аммо бир жойга сафар қилиш нафақат қизиқарли бўлади, балки кўпинча қийинчиликларга ҳам дуч келинади.
Ўзлари учун янгича бўлган муҳитга тушиб қолган мигрантлар ижтимоий, ҳуқуқий ва иқтисодий муаммоларга дуч келишлари мумкин. Бу борада Россия Федерациясининг сиёсати мигрантларга, ватандош муҳожирларга катта ёрдамларни кўрсатиб, қўллаб-қувватлаб келади.
Бепул юридик ёрдам олиш учун мигрантлар, аввалгидек, Санкт-Петербург шаҳри, Р-Корсакова пр., 39 манзили бўйича “Ориентир” жамғармасининг юридик бўлимига мурожаат қилишлари мумкин. Президент грантлари жамғармасининг молиявий ёрдам билан мигрантлар бепул юридик маслаҳат олиш мумкин бўлди. Россия Федерацияси ҳудудида ижтимоий ёрдам олиш бўйича ҳуқуқлари ва ёрдам турлари мигрантнинг мақомига боғлиқ.
Россия Федерациясида энг кенг тарқалган ёрдам турлари қуйидагилар ҳисобланади:
• бола туғилганда бериладиган нафақа
• оналик учун тўланадиган нафақа
• кўп фарзандли оилаларга тўланадиган нафақа
• кам таъминланганларга бериладиган нафақа
Оналар учун ёрдам
Россия Федерациясида доимий яшовчи (шу жумладан РВП билан яшайдиганлар), қайси давлатдан келганидан қатъий назар Россия Федерациясида ишлаган бўлса ва шу ерда туғмоқчи бўлган чет эллик аёл қуйидаги имтиёзларни олиши мумкин:
• ҳомиладорлик бўйича ва туғганида бериладиган нафақа
• агар 12 ҳафтагача рўйхатдан ўтган бўлса, алоҳида нафақа тўланади
• чақалоқ туғилганда бир марталик тўланадиган нафақа
• бола парвариши учун ҳар ойлик нафақа тўлови
Кўп фарзандли оилаларга бериладиган ёрдам
Уч ёки ундан ортиқ боласи бўлган кўп фарзандли оилаларга давлат томонидан қўшимча тўловлар тайинланган. Агар:
• болалар мактабга қатнайдиган бўлишса
• кам таъминланган оила бўлса
• 3 ёшгача бўлган болалари бўлса
Бола туғилганда бериладиган бир марталик тўлов
Бола туғилганда тўлов оила аъзоларидан бирига бир марта тўланади. Унинг ўлчами давлат томонидан тасдиқланган ва оилада аллақачон мавжуд бўлган болаларга боғлиқ эмас.
Қочқинларга бериладиган молиявий ёрдам
Ҳукуматнинг 2014 йил 22 июлдаги 690-сон қарори билан Россия Федерацияси билан чегарани мажбурий бошпана излаб кесиб ўтган ҳар бир шахс давлатдан моддий ёрдам олиш ҳуқуқига эга. Тўловлар миқдори ва тартиби қочқинлар келган мамлакатига, оила таркибига ва Россия Федерациясида жойлашган ҳудудга қараб фарқ қилиши мумкин.
Энди ҳуқуқий ёрдам олиш учун манабу ижтимоий тармоқлар орқали топишингиз мумкин: https://vk.com/fond_orientir;

В Россию приезжает большое количество мигрантов. Приезжают они в Россию для работы, обучения, либо по другим причинам. Но переезд является не только увлекательным процессом, но и часто сопровождается трудностями.
Мигранты, оказавшиеся в новых для себя условиях, могут столкнуться с социальными, юридическими, экономическими проблемами. В связи с этим, политика РФ оказывает значительную помощь и поддержку мигрантам, соотечественникам-переселенцам.
За бесплатной юридической помощью мигранты, как и ранее, могут обратиться в правовую приёмную Фонда “ОРИЕНТИР” по адресу: СПб, Р-Корсакова пр., д 39. Бесплатные юридические консультации иностранных граждан, иммигрантов стали возможны при финансовой поддержке Фонда Президентских грантов. Права и виды социальной помощи на территории РФ зависят от статуса мигранта, на которые он может рассчитывать.
Самые распространённые виды помощи, в РФ, являются пособия:
• при рождении ребенка
• по материнству
• многодетным семьям
• малоимущим
Помощь матерям
Постоянно проживающая в РФ иностранка (в т. ч. с РВП) из любой другой страны, которая работала в РФ и собирается рожать, может рассчитывать на такие виды пособий:
• по беременности и родам
• выплата, если встала на учет до 12 недель
• единовременная выплата при рождении малыша
• ежемесячная выплата по уходу за ребенком
Помощь многодетным семьям
Многодетные семьи, где трое и больше детей, государством назначаются дополнительные выплаты, если:
• дети идут в школу
• малоимущая семья
• дети младше 3 лет
Единовременная выплата при рождении ребенка
Выплата при рождении ребенка производится единожды одному из членов семьи. Размер ее утверждается государством и не зависит от уже имеющихся детей в семье.
Материальная помощь беженцам
В Постановлении Правительства от 22.07.2014 № 690 говорится, что каждый человек, который пересёк границу с РФ в поисках вынужденного убежища, имеет право на государственную материальную помощь. Размер и порядок выплат может меняться в зависимости от страны проживания беженцев, от состава семьи, от региона поселения в РФ.