2022 йил 30 январь куни «Uzbekistan Airways» Акциядорлик жамияти томонидан «Шарқий» хаб лойиҳаси доирасида илк Наманган – Перм йўналиши бўйича парвоз амалга оширилди. Илк рейс «тўлиқ иқтисодий класс»га ўтказилган Airbus А320 ҳаво кемасида 174 нафар йўловчини Россиянинг Перм халқаро аэропортига элтиб қўйди. Ва бу кўрсаткич Фарғона водийсидан Россия Федерацияси шаҳарларига бўлган талаб юқори эканлигини яққол мисоли.
«Uzbekistan Airways» томонидан «Шарқий» хаб ташкил этилишининг асосий мақсади – Фарғона водийсидан талаб юқори бўлган йўналишлар бўйича парвоз қилиш учун қулай шарт-шароитлар яратиш.
Лойиҳага кўра, авиакомпания минтақадан Россия Федерацияси ва Фарғона водийси аҳолиси орасида машҳур бўлган узоқ хориж шаҳарларига йўналиш тармоғини кенгайтириш мақсадида Наманган ва Фарғона шаҳарларининг халқаро аэропортларидан фойдаланади.
Янги «Шарқий» хаб ташаббуси доирасида Наманган халқаро аэропортида ОАВ вакиллари ва блогерлар учун лойиҳанинг тақдимот маросими бўлиб ўтди. Тақдимот доирасида авиакомпания вакиллари лойиҳанинг кўлами, парвозлар харитаси ва рейслар нархи билан иштирокчиларни яқиндан таништирдилар.
Навбатдаги рейслар Россиянинг Москва, Самара, Омск, Оренбург, Иркутск, Краснодар, Екатеринбург ва Уфа шаҳарларига режалаштирилган.
Шуни ҳам таъкидлаш жоизки, ҳозирги вақтда Фарғона шаҳар халқаро аэропортидан Москва, Қозон ва Истанбулга авиақатновлар амалга оширилмоқда, ва бу «Шарқий» хаб ташкил этилишининг биринчи босқичи бўлиб хизмат қилди.
«Шарқий» хабни ривожлантиришнинг иккинчи босқичи якунлангач авиакомпания Фарғона шаҳридан парвозлар сонини кўпайтириш, шунингдек Фарғона халқаро аэропортидан йўналиш тармоғини кенгайтиришга ўтади.

30 января 2022 года Акционерным обществом «Uzbekistan Airways» осуществлен первый рейс по маршруту Наманган – Пермь в рамках проекта «Восточный хаб». Воздушное судно Airbus A320, первый рейс которого выполнен в «полном экономическом классе», доставил 174 пассажиров в Международный аэропорт Пермь Российской Федерации. И этот показатель наглядный пример высокого спроса из Ферганской долины на города Российской Федерации.
Создание выгодных и комфортных условий для перелета по наиболее востребованным направлениям из Ферганской долины – основная цель Uzbekistan Airways в организации «Восточный хаб». Согласно проекту, Uzbekistan Airways задействует Международные аэропорты городов Наманган и Фергана для расширения маршрутной сети из региона в города Российской Федерации и популярные среди жителей Ферганской долины города дальнего зарубежья.
В рамках новой инициативы «Восточный хаб» в международном аэропорту Намангана состоялась презентация проекта для представителей СМИ и блогеров. В рамках презентации представители авиакомпании ознакомили участников с масштабами проекта, картой полетов и стоимостью авиабилетов. Очередные рейсы запланированы в российские города Москву, Самару, Омск, Оренбург, Иркутск, Краснодар, Екатеринбург и Уфу.
Также, стоит отметить, что на данный момент из Международного аэропорта города Ферганы уже выполняются рейсы в Москву, Казань и Стамбул, что явилось первым этапом организации «Восточного хаба». После завершения второго этапа развития хаба – начала выполнения рейсов из Намангана, Uzbekistan Airways приступит к третьему этапу – увеличению количества рейсов из Ферганы, а также расширению маршрутной сети из Международного аэропорта Ферганы.