Россия ҳукуматининг хорижликларга бериладиган таълим квотаси 2022 йилда 5 минг ўринга оширилиб, 23 минг ўринга етказилади.
2023 йилда бу рақам 30 минг ўринни ташкил этиши белгиланмоқда. 2021 йилда хорижий талабалар учун йиллик квота 18 минг ўриндан оширилмаган эди, деб хабар қилмоқда Россия Фан ва таълим вазирлиги Ахборот хизмати.
Маълум қилинишича, 2021/2022-ўқув йили учун қабул жараёнида энг кўп аризалар Хитой, Вьетнам, Тожикистон, Ўзбекистон ва Афғонистон ёшларидан келиб тушган. Шунингдек, Беларус республикаси, Қозоғистон, Сурия ва Монголия фуқаролари учун Россия ҳукумати квоталаридан ташқари олий таълим олиш учун ўринлар ҳам оширилди.
Статистикага кўра, 2020/2021-ўқув йилида Россия ҳукуматининг квотаси доирасида олий таълим масканларининг бакалавриат, ихтисослик ва магистратура дастурларига МДҲ мамлакатларидан аввалги йилга қараганда 9,7 фоизга кўпроқ талабалар қабул қилинган. 2021/2022-ўқув йилида бу рақам 16 фоизга ошган.

Количество мест, выделяемых иностранным гражданам для обучения по квоте Правительства Российской Федерации, в 2022 году будет увеличено на 5 тысяч мест и составит 23 тысячи мест, а в 2023 году 30 тысяч мест. В 2021 году годовая квота для иностранных студентов не превышала 18 тысяч мест. Об этом сообщает пресс-служба Министерства науки и высшего образования РФ.
В приемной кампании 2021/22 учебного года наибольшее количество заявок получено из таких стран, как Китай, Вьетнам, Таджикистан, Узбекистан и Афганистан. Также было увеличено количество мест для обучения в пределах квоты Правительства Российской Федерации гражданам Республики Беларусь, Казахстана, Сирии и Монголии.
Количество принятых граждан СНГ на обучение по квоте Правительства Российской Федерации по программам бакалавриата, специалитета и магистратуры в 2020/21 учебном году по сравнению с предыдущим учебным годом выросла на 9,7%, а в 2021/22 учебном году еще на 16%.