Россия молия тизимига қўлланилган санкциялар ва рубл қадрсизланиши Ўзбекистон иқтисодиётига қандай таъсир қилиши мумкин?
Россиядаги ўзбек мигрантлари ҳозирги шароитда нима қилгани маъқул? Эҳтимолий инқироз оқибатларига қарши кураш учун қандай чоралар кўриш керак? Россияга боришни режалаштирган ўзбекистонликлар нима қилсин?
«Газета.uz» шу ва бошқа саволлар бўйича иқтисодчи мутахассислар фикри билан қизиқди.
Россия-Украина муносабатларининг кескинлашиб, ҳарбий ҳаракатларга айланиб кетганлиги дунё ҳамжамияти ҳамда кенг жамоатчилик орасида норозиликларни келтириб чиқарди. Қатор мамлакатлар томонидан Россияга қарши санкциялар эълон қилинмоқда.
«Газета.uz» Россия молия тизимига қўлланилган санкциялар ва рубль қадрсизланишининг Ўзбекистон иқтисодиётига эҳтимолий таъсири, Россияда юз бериши кутилаётган инқироз шароитида ўзбекистонлик мигрантлар масалалари ва қўлланиши лозим бўлган чора-тадбирлар юзасидан иқтисодчи мутахассислар фикри билан қизиқди. Шунингдек, мигрантлар учун айни вазиятда қандай қарор қабул қилиш борасида уларнинг тавсиялари олинди.
Россия банкларига қўлланилаётган санкциялар Ўзбекистон иқтисодиётига ёки банк тизимига қандай таъсир кўрсатади?
Отабек Бакиров, иқтисодчи
Ўзбекистон банк тизимининг Россия банк тизимидан автономияси, масалан, Қозоғистон, Қирғизистон ё ҳатто Украина билан солиштирганда ҳам анча юқори. Ўзбек банкларининг Россия банкларига боғлиқлиги асосан тўловлар амалга оширилиши, клирингнинг кафолатланиши ва савдони молиялаштириш билан боғлиқ. Лекин бу кўпроқ техник муаммолар, молиявий эмас ва ҳал этиш ҳам техник аралашув ва ечимни талаб қилади. Ўзбек банкларининг шу кунлардаги хавотирлари тўловларни амалга ошираётган мижозларининг транзакциялари юз бериши ва бу бўйича корреспонденцияга тақалмоқда.
Ботир Қобилов, иқтисодчи
Ўзбекистон иқтисодиёти республика ташқарисидан, айниқса РФдан келиб тушадиган пул ўтказмаларига ниҳоятда боғланган. Биргина 2021 йилнинг ўзида РФда ишлайдиган ўзбекистонлик меҳнат мигрантларининг Ўзбекистонга пул ўтказмалари 7,6 млрд долларга етиши кутилганди. Бу мамлакатимиз ялпи ички маҳсулотининг деярли 12% га тенг. Бу жуда катта рақам. Мана шу пул оқимининг шартли 20%-30% га қисқариши (ва у қисқариш бошқа манбадан қопланмаслиги) мамлакатимиз иқтисодиётига салбий таъсир этади.
Миркомил Холбоев, иқтисодчи
Россияга қўйилган санкциялар [Россияда] инқироз келтириб чиқариши аниқ. Буни биргина рубль курсининг ўзгаришида ҳам кўриш мумкин. Банкларда ёки қора бозорда курс 200 гача чиқиб кетгани айтиляпти. Хўш, бу иқтисодиётимизда қандай хавотирли оқибатларга олиб келиши мумкин?
Биринчидан, таъсири бир нечта каналлар орқали билинади. Энг тез билинадиган таъсирларидан бири бу — мигрантларнинг пул ўтказмалари. Россияга қўйилган санкциялар рублнинг қадрсизланишига сабаб бўлади ва бу ўз-ўзидан мигрантларимизнинг доллардаги даромадлари пасайишига олиб келади. Масалан, рубль 50 фоизга қадрсизланса, бу мигрантларнинг доллардаги даромади бир ой олдингига нисбатан 50 фоизга пасайганини билдиради. Агар вазият шу тарзда кетса, ўзбекистонликлар учун Россиядан кўра, Ўзбекистонда ишлаш нисбатан қулайроқ бўлиши мумкин. Яна шуни айтишим мумкинки, Россиянинг SWIFT`дан узилиши пул ўтказмаларини қийинлаштиради.
Бундан ташқари, Россияда инқироз ялпи талабнинг қисқаришига сабаб бўлади. Бу эса ўз-ўзидан ишсизликнинг ортишига олиб келади. Яъни мигрантларимизнинг даромадлари камайишидан ташқари ишини йўқотиб қўйиши хавфи ҳам кучайиши табиий.
Рублнинг қадрсизланиши ўзбекистонликларга қандай таъсир кўрсатади?
Отабек Бакиров:
Оддий ўзбекистонликлар истеъмолчи ўлароқ, аввало, истеъмол товарларида буни сезади. Ун, буғдой, ўсимлик ёғи, гўшт каби муҳим озиқ-овқатлар, металпрокат, ёғоч каби қурилиш материлаллари импортида низолашаётган тарафлар, қўшни транзит давлатларнинг ўрни юқори. Афсуски, бу уруш ўзи бусиз ҳам мураккаблашиб, қимматлашиб бораётган логистикани янада қимматлаштиради.
Украинага агрессиянинг товонини оддий украин ё русларгина эмас, бутун дунё, хусусан оддий ўзбекистонликлар ҳам ўз чўнтагидан тўлашга мажбур. Кўп айтганимиздек, уруш ҳаммани камбағаллаштиради.
Ботир Қобилов:
Аҳолимизнинг умумий даромадлари таркибига назар ташлайдиган бўлсак, республика ташқарисидан келиб тушадиган пул ўтказмалари аҳоли умумий даромадларининг тахминан 15−16% ни ташкил қилишини кўрамиз.
Агар алоҳида вилоятлар кесимида олсак, 2021 йилда, масалан, Хоразмда 27,1 фоиз ва Самарқандда 25,3 фоиз, Андижонда 22,2 фоиз ва Сурхондарёда 21,6 фоиз аҳоли умумий даромадлари айнан республика ташқарисидан, хусусан, РФдан келиб тушган пул ўтказмалари эвазига шаклланади. Кўриб турганингиздек, бу вилоятлар ва умуман мамлакат аҳолиси даромадларининг катта қисми Россияда ҳамда рублда олинадиган даромадларга боғланган.
Рубль қадрсизланиши, РФда умумий иқтисодий фаоллик камайиши натижасида ушбу вилоятлар аҳолисининг даромадлари қисқариши табиий.
Миркомил Холбоев:
Россия иккита энг йирик савдо ҳамкорларимиздан биттаси. Адашмасам, [Ўзбекистон] ташқи савдо айланмасининг 20 фоизи Россия ҳиссасига тўғри келади. Бу жудаям катта кўрсаткич. Инқироз шароитида рублнинг қадрсизланиши оқибатида бизнинг маҳсулотларимиз Россия бозорида қимматлашади. Ўйлашимча, баъзи маҳсулотларимиз Россия бозорини тарк этиши ҳам мумкин. Бир томондан, [Россияда] ялпи талабнинг қисқариши бизнинг маҳсулотларга, яъни импорт маҳсулотларига бўлган талабни камайтириб, экспортимизга салбий таъсир қилиши мумкин. Лекин бошқа томондан, Россиядан импорт қилинган товарлар айнан рублнинг қадрсизланиши оқибатида бизнинг бозорга арзонроқ кириб келиши эҳтимоли ҳам бор.
Россиядаги инқироз асосан аҳоли жон бошига ялпи даромади пастроқ бўлган вилоятларимиз учун оғирроқ зарба бўлиши мумкин. Чунки у ерлик мигрантларнинг аксарияти паст малакали, тил билмайдиган, аниқроғи, рус тилидан бошқа тилни билмайдиган мигрантлар бўлиб, асосий қисми Россияда фаолият олиб боради. Бу эса, айтайлик, ўша вилоятлар умумий даромади даражасига жиддий зарар етказиши мумкин. Масалан, Сурхондарё вилояти умумий даромадида чет элдан пул ўтказмаларининг улуши тахминан 20 фоизни ташкил этади. Росссиядан пул ўтказмалари ҳажмининг, айтайлик, рублнинг қадрсизланиши ва ишсизликнинг ортиши натижасида пасайиб кетиши ўз-ўзидан бу вилоятнинг умумий даромади даражасига таъсир қилади.
Украина-Россия уруши давом этиши Ўзбекистон иқтисодиётига қандай таъсир кўрсатиши мумкин?
Бу урушнинг қанча узоқ давом этишига боғлиқ. Тез орада сулҳ тузилмаса, бу иккинчи савдо ҳамкоримиз Россия учун ҳам, еттинчи савдо ҳамкоримиз Украина иқтисодиёти учун ҳам аянчли оқибатлар яратади. Биз глобал дунёда яшаяпмиз, савдо ҳамкорларимиз иқтисодиётидаги вазият бизни четлаб ўтолмайди. Ўзбекистон иқтисодиётида бу аввало экспортнинг камайиши, пул ўтказмаларининг тўхтаб қолиши, иқтисодий фаолликнинг сусайиши, инфляциянинг ошиши каби оқибатларда кўринади.
Салбий таъсир этади. РФда иқтисодий фаоллик қисқариши, хорижий капитал чиқиб кетиши, янги капитал кирмаслиги, мавжуд ва янги яратиладиган иш ўринларининг қисқариши Ўзбекистон учун ҳам салбий таъсир этади.
Юқорида тилга олинган ялпи ички маҳсулот ва даромадлар нуқтаи назаридан ташқари, мамлакат аҳоли сони нуқтаи назаридан ҳам хавотирга тушадиган вазиятни кўрамиз. Меҳнатга лаёқатли аҳолимизнинг камида 20% қисми РФда фаолият олиб борадилар. 2021 йилда РФ да тахминан 4 миллионга яқин юртдошларимиз расмий регистрациядан ўтиб фаолият олиб борганлар. Бу рақамни бироз консерватив деб ҳисобласак бўлади. Ўзбекистон аҳолисининг меҳнатга лаёқатли қатлами эса 20 миллион кишини ташкил этади. Яъни, меҳнатга лаёқатли аҳолимизнинг камида 20% қисми рублда тўғридан-тўғри даромад топадилар. Бу жуда жуда катта рақам. Солиштириш учун, Ўзбекистонда давлат секторида фаолият олиб борадиган аҳолининг сони тахминан 2,6 миллионни ташкил этади.
Уруш давом этса ёки ҳозирги ҳолатида ҳам йил охиригача бизнинг иқтисодий кўрсаткичларимизга умумий таъсири бўйича аниқ хулоса бериш қийин. Лекин салбий таъсир қилиши муқаррар. Макроиқтисодий прогнозлар, жумладан, иқтисодий ўсиш, инфляция ёки ишсизлик даражаси каби бошқа кўрсаткичларга жиддий таъсир қилиши табиий. Бироқ унинг кўлами борасида, мен ҳозирча прогноз беролмаган бўлардим, тўғриси.
Ўзбекистон урушнинг салбий оқибатларига қарши қандай чоралар кўриши керак деб ўйлайсиз? Россиядаги мигрантлар учун-чи?
Бу ҳақда, кўпроқ ҳукумат ўйлаши керак, аввало. Менимча, урушнинг салбий оқибатларини юмшатиш борасида чора-тадбирлар тузилаётган бўлиши керак. Ўз-ўзидан, йил бошидаги режаларга, бюджет даромадлари ва харажатларига вазиятдан келиб чиқиб ўзгартиришлар киритилиши табиий. Миллий валютамизни, иқтисодий манфаатларимизни ҳимоялаш учун стандарт чоралар (асосий ставкани кўтариш, пул-кредит шартларини қатъийлаштириш, сўм курсини мувофиқлаштириш) билан бирга ностандарт ҳаракатлар ҳам керак бўлади.
Яна энг мураккаб вазиятда мигрантларимиз қолаётгани сабабли, масалан, пул ўтказмаларидаги юқори риск ва йўқотишларни юмшатиш чораларини кўриш керак. Рублнинг ҳаддан зиёд волатиллиги шароитида ўтказмалардаги барча йўқотишлар рус банклари томонидан мигрантларнинг ўзига юклаб юборилаётганига чидаб бўлмайди. Россиядаги банкимизнинг Азия-инвест банкнинг Азия-экспресс ўтказма тизими бор. Шу тизимни ўзбек мигрантлари учун осон ишлатиш чораларини қилса бўлади, масалан.
Агар нима қилиш кераклиги ҳақида ўйлайдиган бўлсак, ҳақиқат шундаки, иқтисодиётимиз ўсиб бораётган аҳоли учун етарли иш ўринларини йиллар мобайнида яратмаган. Иш ўринлари деганда биз фақатгина давлат секторини назарда тутишимиз мутлақо нотўғри, аксинча, иш ўринларини яратиш олий мақсад бўлса ҳам натижада давлат институти аппарати пуфагини ошириш (масалан ёрдамчининг ёрдамчиси лавозимини яратиб) мақсадга мувофиқ эмас.
Иқтисодиётда давлатнинг ҳали ҳам катта бўлган ролини кескин камайтириш ва хусусий секторнинг кучли ўсиши учун қулай муҳит яратиш зарур. Кун тартибига бизга яъна ўша муҳим таркибий ислоҳотлар қайтиши керак: институционал, маъмурий-бошқарув ислоҳотларни, қонун устуворлиги ва ижтимоий хавфсизлигини таъминлаш орқали буйруқбозлик иқтисодиётидан воз кечсак, биз ана ўшанда хусусий секторда иш ўринларини яратиш учун қулай муҳит яратган бўламиз.
Ҳозирги инқирознинг оқибатларини қисқа муддатда юмшатиш, билмадим, жудаям қийин бўлса керак… Нимадир дейишниям билмадим. Бунда Марказий банк ҳам, айтайлик, сўмга босимнинг ортиши натижасида фоиз ставкасини яна кўтариши мумкин. Бу эса ялпи талабга ва ишсизликка, шу орқали, табиийки, одамларнинг даромадига таъсир қилиши мумкин. Шунинг учун, назаримда, ҳозир қанақадир оптимал сиёсат жудаям қийин масала. Чунки ташқи омиллар таъсирида барибир иқтисодиётимизга қисқа муддатда энг камида етарлича зарар етиши мумкин.
Иқтисодчи сифатида Россиядаги мигрантларга қандай маслаҳатлар берган бўлардингиз?
Аввало, ўзбекистонлик ватандошларимиздан, токи вазият барқарорлашмагунча Россияга, ҳатто Қозоғистонга ҳам меҳнат мигранти ўлароқ бориш режаларини қилмай туришларини сўрайман. Ҳар икки давлатда санкциялар оқибати ўлароқ ишсизлик ортади, маошларнинг доллар эквиваленти жудаям пасайиб кетади. Билмадим, балки, энг кўп ишчи талаб қилинадиган соҳалар — қурилиш, чакана савдо, умумий овқатланиш, қишлоқ хўжалигида ижтимоий солиқни ҳеч қурса йил охиригача энг минимумгача пасайтириш керакми. Яна такрорлайман, энг кўп иш берувчи таксичиликни, унинг маъмурчилигини осонлаштириш керак.
Россиядаги ватандошларимиз, аввало шошилинч қарор қабул қилмасликлари лозим. Бу пул ўтказмалари бўладими, иш ўзгартириш бўладими ё ватанга қайтиш бўладими. Етти ўлчаб бир кесиш керак. Асосий қарорлар қабул қилишни вазият барқарорлашгунгача қолдириб турганлари маъқул.
Агар Россияга кетишни режалаштираётган ўзбек мигрантлари бўлса, шошилмасликларини маслаҳат бераман. Чунки ўзим баъзи танишларимдан эшитяпман, март ойида ёки март ойини бошларида Россияга кетишни режалаштириб юрган экан. Агар шу каби Россияга кетиб, ўша ерда меҳнат фаолиятини олиб боришни режалаштираётган мигрантлар бўлса, уларга кетмай туришни маслаҳат берган бўлардим. Россиядаги мигрантларга эса вақтинча бўлса-да пул ўтказмаларини амалга оширмай туришини маслаҳат бераман.

Как санкции против российской финансовой системы и девальвация рубля повлияют на экономику Узбекистана?
Что может ждать трудовых мигрантов из Узбекистана в России? Какие меры может предпринять правительство для борьбы с последствиями возможного кризиса? Издание «Газета.uz» спросила мнение экономистов по этим и другим вопросам.
В связи с началом Россией военных действий в Украине Европейский союз, США, Великобритания и многие другие страны объявили о санкциях против РФ, в том числе против Центрального банка, крупнейших коммерческих банков и компаний. За последние дни обрушился курс рубля, ЕС и США закрыли воздушное пространство для российских авиакомпаний, начался отток иностранного капитала из российских активов, акции российских компаний резко упали, в стране введены разные экономические ограничения.
«Газета.uz» спросила экономистов о возможном влиянии санкций против России и девальвации рубля на экономику Узбекистана, проблемах, с которыми трудовые мигранты из Узбекистана могут столкнуться в условиях ожидаемого кризиса, и мерах, которые нужно предпринять для смягчения его последствий.
Как санкции, введённые в отношении российских банков, повлияют на экономику или банковскую систему Узбекистана?
Отабек Бакиров, финансист, автор Telegram-канала bakiroo:
Банковская система Узбекистана намного более автономна от банковской системы России по сравнению с Казахстаном, Кыргызстаном или даже Украиной. Зависимость банков Узбекистана от российских банков в основном обусловлена платежами, клиринговыми гарантиями и торговым финансированием. Но это больше технические проблемы, а не финансовые, и решение тоже требует технического вмешательства. Обеспокоенность узбекистанских банков в эти дни связана с операциями клиентов и корреспонденцией.
Ботир Кобилов, экономист, автор Telegram-канала Uzbekonomics:
Экономика Узбекистана сильно зависит от денежных переводов из-за пределов страны, особенно из РФ. Только в 2021 году денежные переводы трудовых мигрантов, работающих в России, в Узбекистан должны были достичь 7,6 млрд долларов. Это почти 12% ВВП страны. Это очень большая цифра. Это условное сокращение денежного потока на 20−30% (если оно не будет покрываться другими источниками) окажет негативное влияние на экономику нашей страны.
Миркомил Холбоев, экономист, автор Telegram-канала Mirkonomika:
Понятно, что санкции против России приведут к кризису [в России]. Это можно увидеть только по изменению курса рубля. Говорят, что в банках или на чёрном рынке обменный курс поднялся до 200 рублей за доллар. Какие тревожные последствия это может иметь для нашей экономики?
Во-первых, эффект будет заметен по нескольким каналам. Одним из наиболее ощутимых эффектов являются денежные переводы мигрантов. Санкции против России вызовут обесценивание рубля, что само по себе приведёт к снижению долларовых доходов наших мигрантов. Например, если рубль обесценился на 50%, это означает, что доходы мигрантов в долларах упали на 50% по сравнению с предыдущим месяцем. Если такая ситуация сохранится, узбекистанцам будет относительно легче работать в Узбекистане, чем в России. Также могу сказать, что отключение России от SWIFT затруднит перевод денег.
Кроме того, кризис в России приведёт к сокращению совокупного спроса. Это само по себе ведёт к росту безработицы. Другими словами, помимо снижения доходов, наши мигранты подвергаются повышенному риску потерять работу.
Как может сказаться на узбекистанцах девальвация рубля?
Отабек Бакиров:
Рядовые узбекистанцы как потребители ощутят это, прежде всего, через товары народного потребления. Соседние транзитные страны играют важную роль в импорте основных продуктов питания, таких как мука, пшеница, растительное масло, мясо, металлопрокат и древесина. К сожалению, эта война приведёт к удорожанию логистики, которая и без того становится все более сложной и дорогой.
За агрессию против Украины из своего кармана приходится платить не только простым украинцам или россиянам, но и всему миру, в том числе и узбекистанцам. Как мы уже неоднократно говорили, война делает бедными всех.
Ботир Кобилов:
Если мы посмотрим на структуру общих доходов населения, то увидим, что денежные переводы из-за пределов страны составляют около 15−16% от всех доходов населения.
Если рассматривать отдельные регионы, то в 2021 году, например, в Хорезме 27,1%, Самарканде — 25,3%, Андижане — 22,2% и Сурхандарье — 21,6% общего дохода населения формировалось за счёт денежных переводов из-за рубежа, в частности, из России. Как видите, большая часть доходов населения этих регионов и страны в целом зависит от дохода, полученного в России и в рублях.
В результате девальвации рубля, снижения общей экономической активности в Российской Федерации, естественно, снизятся доходы населения в регионах.
Миркомил Холбоев:
Россия является одним из двух наших крупнейших торговых партнёров. Если не ошибаюсь, на Россию приходится 20% внешнеторгового оборота [Узбекистана]. Это очень большая цифра. В результате девальвации рубля в период кризиса наша продукция будет дорожать на российском рынке. Я думаю, что часть нашей продукции может уйти с российского рынка.
С одной стороны, снижение совокупного спроса [в России] может негативно сказаться на нашем экспорте за счёт снижения спроса на нашу продукцию, то есть на импортную продукцию. Но, с другой стороны, есть вероятность того, что импортируемые из России товары будут поступать на наш рынок дешевле.
Кризис в России может стать более сильным ударом, особенно для наших регионов с низкими доходами на душу населения. Это связано с тем, что большинство трудовых мигрантов имеют низкую квалификацию, не говорят на иностранных языках, вернее, не знают других языков, кроме русского, большая их часть работает в России. Это может оказать серьёзное влияние, скажем, на общий уровень доходов этих регионов.
Например, доля денежных переводов из-за рубежа в общем объёме доходов Сурхандарьинской области составляет около 20%. Сокращение денежных переводов из России из-за девальвации рубля и роста безработицы отразится на общем уровне доходов региона.
Если война продолжится, как это отразится на экономике Узбекистана?
Это зависит от того, как долго продлится война. Если перемирие не будет достигнуто в ближайшее время, это будет иметь трагические последствия как для нашего второго торгового партнёра — России, так и для нашего седьмого торгового партнёра — украинской экономики.
Мы живём в глобальном мире, и ситуация в экономике наших торговых партнёров не может обойти нас стороной. В узбекской экономике это, в первую очередь, связано с падением экспорта, прекращением денежных переводов, снижением экономической активности, ростом инфляции.
Падение экономической активности в России, отток иностранного капитала, отсутствие притока нового капитала, сокращение существующих и новых рабочих мест также окажут негативное влияние на Узбекистан.
Помимо вышеупомянутых ВВП и доходов, мы видим ситуацию, которая вызывает беспокойство и в отношении населения страны. Не менее 20% нашего трудоспособного населения работает в России. В 2021 году в России было официально зарегистрировано около 4 миллионов наших соотечественников. Это число можно считать несколько консервативным.
Население Узбекистана, находящееся в трудоспособном возрасте, составляет 20 миллионов человек. То есть не менее 20% нашего трудоспособного населения получает прямой доход в рублях. Это очень, очень большое количество. Для сравнения, количество работающих в государственном секторе Узбекистана составляет около 2,6 миллиона человек.
Трудно сделать однозначный вывод, как в целом продолжение войны повлияет на наши экономические показатели к концу года. Но негативное воздействие неизбежно. Естественно, что макроэкономические прогнозы оказывают существенное влияние на другие показатели, включая экономический рост, инфляцию или уровень безработицы. Но что касается его масштаба, я не смогу сейчас сделать прогноз, если честно.
Какие меры, по вашему мнению, должен предпринять Узбекистан против негативных последствий войны? Для помощи мигрантам в России?
Об этом, в первую очередь, больше должно думать правительство… Уже разрабатываются меры для смягчения негативных последствий войны. Естественно, исходя из ситуации придётся вносить изменения в планы, доходы и расходы бюджета, утверждённые в начале года. Наряду со стандартными мерами по защите нашей национальной валюты и экономических интересов (повышение основной ставки Центрального банка, ужесточение монетарных условий, стабилизация курса сума) потребуются нестандартные действия.
Так как наши мигранты по-прежнему находятся в очень тяжёлом положении, например, необходимо принять меры для снижения высокого риска и потерь денежных переводов. Нельзя считать нормальным тот факт, что в условиях чрезмерной волатильности рубля все потери в переводах российские банки возложили на мигрантов. Наш банк в РоссииAsia-Invest Bank имеет систему переводов «АзияЭкспресс». Например, могут быть приняты меры для облегчения использования этой системы узбекистанскими мигрантами.
Если подумать, что делать, правда в том, что наша экономика не создала достаточно рабочих мест для растущего населения за эти годы. Когда мы говорим о рабочих местах, совершенно неправильно подразумевать только государственный сектор, наоборот, даже если создание рабочих мест является высокой целью, нецелесообразно наращивать мыльный пузырь аппарата государственного учреждения (например, путём создания должности помощника помощника).
Необходимо резко снизить роль государства, которая всё ещё велика в экономике, и создать благоприятную среду для активного роста частного сектора. Нам нужно вернуть на повестку дня эти важные структурные реформы: если мы откажемся от командной экономики через институциональные, административные реформы, верховенство права и социальную безопасность, то мы создадим благоприятную среду для создания рабочих мест в частном секторе.
Думаю, что должно быть очень сложно смягчить последствия нынешнего кризиса в короткие сроки. Сложно что-то сказать. Центробанк может вновь повысить основную ставку из-за усиления давления на сум. Это может повлиять на совокупный спрос и безработицу, тем самым, естественно, — на доходы людей. Поэтому, на мой взгляд, сейчас очень сложно подобрать оптимальную политику. Потому что под воздействием внешних факторов кризис ещё может нанести нашей экономике как минимум достаточный ущерб в краткосрочной перспективе.
Что бы вы посоветовали трудовым мигрантам в России?
В первую очередь, не рекомендую соотечественникам планировать выезд в Россию или даже в Казахстан в качестве трудовых мигрантов, пока ситуация не стабилизируется. В обеих странах в результате санкций вырастет безработица, а долларовый эквивалент заработной платы резко упадёт.
Я не знаю, возможно, нужно минимум до конца года снизить социальный налог в таких сферах, как строительство, торговля, общепит, сельское хозяйство, в которых больше всего требуются рабочие руки. Повторюсь, нужно упростить администрирование сферы такси, которая даёт больше всего рабочих мест.
Наши соотечественники в России, прежде всего, не должны принимать поспешных решений. Будь то денежный перевод, смена работы или возвращение на родину. Нужно семь раз отмерить и только потом отрезать. Принятие основных решений лучше оставить до стабилизации ситуации.
Советую планирующим ехать в Россию не торопиться. Я слышу от некоторых своих знакомых, что они собирались ехать в Россию в марте или в начале марта. Я бы посоветовал им не ехать, а трудовым мигрантам в России — не делать денежные переводы, хотя бы временно.
В среду стало известно, что президент Шавкат Мирзиёев поручил Кабинету министров подготовить план мер по смягчению негативных социально-экономических последствий «с учётом складывающейся ситуации в отдельных ключевых странах-торговых партнёрах Узбекистана».