Қонун 12 майдан кучга кирди.
2022 йил 1 май куни Ўзбекистон фуқаролари Россияга кирган кундан бошлаб 15 кунгача “рўйхатдан ўтмай” яшашига рухсат беришга доир қонун президент В.Путин томонидан имзоланган эди.
Унга кўра, 2022 йил 12 майдан эътиборан 2022 йил 1 майдаги № 118-ФЗ сонли россияликларнинг Ўзбекистонда ҳамда ўзбекистонликларнинг Россияда бўлиш тартибига доир икки давлат ҳукуматлари ўртасидаги келишувни ратификация қилиш тўғрисидаги қонун кучга кирди.
Шундай қилиб, 12 майдан эътиборан Россияга борган Ўзбекистон фуқаролари ва Ўзбекистонга келган Россия фуқаролари 15 кун давомида “регистрация”сиз юришлари мумкин. Бу ҳақда Россия ИИВнинг икки минтақаси бошқармалари сайтида хабар берилди.
Бу муддат фуқаронинг чегарадан ўтган санасидан ҳисобланади.
Агар фуқаро 15 кундан кўп муддат қолишни режалаштирган бўлса, у тегишли идорада яшаш манзили бўйича рўйхатда туриши талаб этилади. Бу муддат Россияда 7 иш куни, Ўзбекистонда эса 3 иш кунини ташкил қилади. Яъни ўзбекистонликларга Россияда рўйхатдан ўтишлари учун 23 иш куни берилади.

Закон вступил в силу 12 мая.
1 мая 2022 года президент России Владимир Путин подписал закон, позволяющий гражданам Узбекистана проживать «без регистрации» в течение 15 дней со дня въезда в Россию.
Таким образом, с 12 мая граждане Узбекистана, могут находиться в этой стране в течение 15 дней без «регистрации». Об этом сообщается на сайте двух регионов МВД России.
По данным сообщениям 12 мая 2022 года вступил в силу Закон “О  ратификации  Соглашения между правительством Российской Федерации и Правительством Республики Узбекистан на территории Российской Федерации” о порядке пребывания россиян в Узбекистане и узбеков в России № 118-ФЗ от 1 мая 2022 года.
Срок временного пребывания исчисляется со дня въезда гражданина.
Если гражданин планирует находиться более 15 дней, он обязан зарегистрироваться в соответствующем органе по месту пребывания. Срок постановки на миграционный учёт для граждан Узбекистана в России составляет 7 дней, а для граждан РФ в Узбекистане – 3 дня. То есть, у узбекистанцев имеется 23 дня для постановки на учёт по месту пребывания с момента въезда в РФ.