Ўзбекистонда рус тилини ўрганиш учун мобил илова яратилди.
Ўзбекистонда рус тилини ўрганиш учун “IZI русский язык” мобил иловаси яратилди. Унинг тақдимоти Тошкентдаги Рус уйида бўлиб ўтди, деб хабар беради “Sputnik Ўзбекистон”.
“Россотрудничество”ваколатхонаси маълумотларига кўра, бу рус тилини билмайдиган Ўзбекистон фуқароларига ўз смартфони ёрдамида рус тилини ўрганиш имконини беради. Илова тез орада App Store ва Google Play’да пайдо бўлади.
Ишлаб чиқарувчилар рақамли технологиялардан шу қадар мохирона фойдаланишганки, энди рус тилини ёдлаш ёқимли машғулотга айланади, дейилади хабарда.
Ўқув тизими грамматикани ўргатиш, янги сўзларни ассоциациялар [тасвирлар] орқали ёдлаш, билимларни мустаҳкамлаш учун симулятор, тилни тинглаш учун диалог-амалиёт, фонетика билан ишлаш ва ўқитувчи билан онлайн суҳбатни ўз ичига олади.
Илова Ўзбекистон пойтахтидаги “Nota terra” хорижий тил сифатида рус тили ўқитувчилари малака ошириш мактаби иштирокчилари томонидан аллақачон синовдан ўтказилган.

В Узбекистане создали мобильное приложение для изучения русского языка.
Мобильное приложение “IZI русский язык” для изучение русского языка создано в Узбекистане. Его презентация прошла в Русском доме в Ташкенте, сообщает “Sputnik Узбекистан”.
Как сообщает представительство “Россотрудничество”, оно поможет гражданам Узбекистана, не владеющим русским языком, изучить его при помощи своего смартфона. Совсем скоро приложение появится в App Store и Google Play.
“Разработчики сумели настолько преобразить традиционную модель обучения с помощью современных цифровых технологий, что даже заучивание превращается в увлекательное занятие, от которого трудно оторваться”, — говорится в сообщении.
Система обучения включает в себя обучение грамматике, запоминание новых слов через ассоциации, тренажер для закрепления знаний, диалог-практику для восприятия языка на слух, работу с фонетикой, online-чат с преподавателем.
Приложение уже протестировали участники школы мастерства для учителей русского языка как иностранного Nota terra в узбекской столице.