Санк-Петербург прокуратураси сохта никоҳларнинг белгиларини санаб ўтишди.
Россияга ишлаш учун борган мигрантлар ёки мамлакат фуқаролигини олиш ниятида бўлганлар кўпинча сохта никоҳдан ўтадилар. Бу билан аксарият хориждан келган шахслар мамлакатда яшаш шароитларини яхшилаш, фуқароликни олиш, яхши иш топиш ва ўзлари учун кўп ҳуқуқларни қўлга киритишга интиладилар.
Сохта никоҳларни аниқлаш билан Санк-Петербург шаҳар прокуратураси шуғулланади, деб таъкидлайди NevaToday.
Текширувлар кўп вазиятларда турли манбалардан кимларнингдир сохта никоҳдан ўтганлари ҳақидаги хабар асосида бошланади.
Муҳожирлар орасида бундай никоҳлар фуқароликни олишга йўл очса, уларнинг “турмуш ўртоқлари” маълум сумма миқдорида, айтайлик – 30 минг рубль ёки ундан кўпроқ “мукофот” ишлаб олиш имкониятини яратади.
Мутахассисларнинг айтишларича, бундай “эр-хотин” ўртасида оилавий муносабатлар бўлмайди. Улар бир-бирига ғамхўрлик қилишмайди. Оила-фақат қоғозда.
Прокуратура “эр-хотин”нинг ёшларини, алоҳида ёки бирга яшашлари, умумий рўзғор юритишлари, қариндошларининг никоҳдан хабардорлиги ва фарзандлари борлиги билан қизиқишади.
Улар “эр-хотин” билан алоҳида суҳбатлашиб, аввалги ва ҳозирги муносабатларини суриштиришади. Айнан шундай суҳбатлар ваколатли ташкилотнинг никоҳнинг сохталиги ҳақида хулоса чиқаришига асос бўлади. Текширувлардан сўнг РФ Оила кодексининг 27-моддасига кўра никоҳ ҳақиқий эмас, деб тан олинади.

Прокуратура Санкт-Петербурга перечислила основные признаки нелегального брака.
Мигранты, которые едут в Россию на заработки или лица, которые намерены получить гражданство страны, часто регистрируют фиктивные браки. Таким образом, большинство иностранцев стремятся улучшить свои жилищные условия, получить гражданство, найти хорошую работу, получить больше прав.
Как пишет NevaToday, выявлением фиктивных браков занимается городская прокуратура. Проверка начинается на основании поступающей из различных источников информации о том, что некая супружеская пара заключила фиктивный брак.
Мигранты заключают фиктивные браки ради гражданства. Их «супруги» взамен получают «вознаграждение» в размере 30 тысяч рублей и более.
Специалисты утверждают, что семейных отношений у такой «пары» не будет. Они не заботятся друг о друге. Семьей они числятся только на бумаге.
Прокуроры оценивают разницу в возрасте мужа и жены, наличие или отсутствие признаков ведения совместного хозяйства, раздельное проживание, степень осведомленности родственников супругов о заключении брака и дате его заключения и наличие совместных детей.
Кроме того, они поочередно или совместно опрашивают супругов, устанавливают обстоятельства их знакомства, принятия ими решения о заключении брака, процесса бракосочетания, дальнейшей жизни.
Если подтверждается фиктивность, то по части 1 статьи 27 Семейного кодекса РФ брак признается недействительным.