Қонунни ҳимоя қилиш органлари томонидан сохта никоҳ аниқланганда, қандай чоралар кўрилади?
Россияга борган мигрантлар ўртасида маҳаллий фуқаролар билан келишиб, сохта никоҳ тузаётганлар талайгина. Бундай никоҳлар одатда икки томонлама келишув асосида амалга оширилади. Сўнгги пайтларда ана шундай сохта никоҳларни аниқлаш бўйича текширувлар ҳам ўтказилиб турибди. Қонунни ҳимоя қилиш органлари томонидан сохта никоҳ аниқланганда, қандай чоралар кўрилади?
Сохта никоҳ учун қандай чоралар кўрилади:
• 1) Сохта никоҳ натижасида олинган фуқаролик ёки яшаш учун рухсатномалар бекор қилинади.
• 2) Никоҳ тузиш мақсадида тузилган битимлар бекор қилинади.
• 3) Чет эл фуқароси депортация қилиниши мумкин.
• 4) Айрим ҳолларда чет эл фуқароси ҳатто жиноий жавобгарликка тортилиши ҳам мумкин.
Никоҳни сохта деб тан олиш учун ким судга мурожаат қилиши мумкин?
• Буни никоҳдан ўтган турмуш ўртоқлардан бири қилиши мумкин. Масалан, никоҳ тузаётганда турмуш ўртоқларда бири уни қонуний деб тахмин қилган бўлса, бошқаси бирор фойдани кўзлаб, сохта никоҳни режалаштирган бўлиши мумкин.
• Прокурор ҳам судга мурожаат қилиши мумкин. У ҳар икки турмуш ўртоқни ҳам сохта никоҳдан ўтишда ва бу ҳақиқий оила тузиш учун қилинмаганликда айблаши мумкин.
Суд айбловнинг адолатлилигини аниқлашда, турмуш ўртоқларнинг биргаликда яшашлари, умумий рўзғор қилишлари, бир-бирларининг муаммоларини билишлари, турмуш ўртоқларининг бошқа оилалари борлиги, шунингдек никоҳдаги оиласи билан эмас, балки бошқа шахслар билан яшашларига оид омилларни инобатга олади.

Какие меры принимаются правоохранительными органами при выявлении фиктивного брака?
Среди мигрантов в России немало тех, кто заключает фиктивные браки с местными гражданами. Такие браки обычно заключаются по обоюдному согласию. В последнее время проводятся проверки по выявлению фиктивных браков. Какие меры принимаются правоохранительными органами при выявлении фиктивного брака?
Что грозит за фиктивный брак:
• 1) Гражданство или ВНЖ, полученные в результате фиктивного брака будут аннулированы.
• 2) Сделки, ради которых заключался брак, будут расторгнуты.
• 3) Иностранцу может грозить депортация.
• 4) В некоторых случаях иностранцу может даже угрожать уголовная ответственность.
Кто может подать в суд с целью признать брак фиктивным?
• Это может сделать один из супругов. Например, при заключении брака один из супругов предполагал, что вступает в законный брак, а второй планировал фиктивный брак с целью получения выгоды.
• Также подать в суд иск может прокурор. При этом он может обвинить обоих супругов во вступлении в фиктивный брак, целью которого не является создание семьи.
Суд определяет справедливость обвинения, учитывая такие факторы, как совместное проживание, участие супругов в материальных делах и проблемах друг друга, наличие другой семьи у одного из супругов, то есть сожительство с другим людьми, а не с законными мужем/женой.
Будьте внимательны при выборе способов получения гражданства РФ, ищите только законные основания, они есть у всех!