Ўзбекистонга кириб келувчи хорижлик, ва маҳаллий фуқаролар учун коронавирус билан боғлиқ барча чекловлар, жумладан, манфий натижали ПЗР-тест ҳамда ковидга қарши эмланганлик тўғрисидаги сертификат талаби бекор қилинди.
Республика махсус комиссияси қарорига кўра, 10 июндан бошлаб Ўзбекистонга   авиақатновлар, чегарадош темир йўл станциялари ва автомобиль ўтказиш чегара пунктлари орқали келаётган барча фуқаролар учун коронавирус билан боғлиқ чекловлар бекор қилинади.
Бу ҳақда Ўзбекистон Туризм ва маданий мерос вазирлиги Республика махсус комиссияси қарорига асосланиб хабар берди.
Комиссия қарори билан фуқаролардан Ўзбекистонга келишидан олдин манфий ПЗР-тест, экспресс тест топшириш ва эмланганлик ҳужжатига эга бўлиши бўйича талаблар бекор қилинди.
Таъкидланишича, комиссия Ўзбекистонда коронавирус инфекцияси тарқалиши ва касалланиши динамикасининг пасайиши, шунингдек дунё мамлакатларидаги эпидемиологик вазиятни эътиборга олиб, ЖССТнинг тавсиялари ҳамда Туризм ва маданий мерос вазирлиги, Санитария-эпидемиологик осойишталик ва жамоат саломатлиги хизматининг таклифларини инобатга олган ҳолда шундай қарорга келди.

Для прибывающих в Узбекистан — как граждан страны, так и иностранцев — отменяется требование предоставлять отрицательный результат ПЦР-теста на коронавирус или сертификат о вакцинации, а также сдавать экспресс-тест на антиген.
С 10 июня будут сняты все временные ограничения, связанные с коронавирусом, на въезд в Узбекистан воздушным путём, через приграничные железнодорожные станции и пограничные пункты пропуска.
Об этом сообщила пресс-служба Министерства туризма и культурного наследия со ссылкой на решение Республиканской специальной комиссии по борьбе с ковидом.
В частности, отменяются правила, требующие предоставлять отрицательный результат ПЦР-теста на коронавирус или сертификат (паспорт) о вакцинации, а также сдавать экспресс-тест на антиген.
Данное решение комиссия приняла с учетом распространения коронавирусной инфекции в Узбекистане и динамичного снижения заболеваемости, а также эпидемиологической ситуации в мире с учетом рекомендаций ВОЗ и Министерства туризма и культуры и Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья.