Қирғизистонда пахта етиштириш соҳасида ишчи қўллари етишмаяпти.
Қирғизистоннинг чегара ҳудудларига пул топиш илинжида келадиган ўзбекистонликлар сони камайиб кетди. Авваллари қирғизистонлик фермерларда бундай муаммолар бўлмасди. Чунки Ўзбекистондан мавсумий ишчилар келиб, пахта етиштиришда қатнашардилар. Ҳозир эса фермерлар ишларни фақат ўз кучлари билан бажаришларига тўғри келяпти. Хўш, нима учун Қирғизистонга Ўзбекистондан ишга келувчи меҳнат мигрантларининг сони тобора камайиб бормоқда?
Қирғизистон жанубидаги далаларда ҳозир иш қизғин. Баҳордаёқ Ноокент районида ҳаво иссиқлиги 35 даражага чиқади. Бу мамлакатнинг энг иссиқ ҳудудларидан. Шу сабабли бир мавсумда баъзи мева ва сабзавотлар ҳосили икки мартадан йиғиб олинади. Ҳозир пахтакорлар ғўзани бегона ўтлардан тозалаш билан бандлар.
“Далада ишлашга одам етишмаяпти, – дейди фермер Танзила Абдукова. – Биз машинада маҳалларни кезиб, одам тўплаяпмиз. Одамларга телефон қиляпмиз. Қишлоқдаги одамлар билан бир вақтга келишиб, тўпланишиб, далага йўл оламиз”.
Танзила Абдукова икки йилдан буён оиласи билан далага пахта экади. Вақтида белгиланган ишларни бажариш учун у қариндошлари ва қўшниларини ёрдамга чақирди.Бу ерда дала ишлари билан асосан аёллар машғуллар.
Кўпчилик фермерлар ўзларига ажратилган ер майдонларида ишлаш учун Ўзбекистондан келувчи аёлларни ёллашарди.
“Биз ҳаммамиз бир маҳалладанмиз: келинлар, қизлар, опа-сингиллар,-дейди Матлуба Усубалиева. – Ҳаммамиз ёрдамга келдик.Шундай пайтда Танзилага қарашмасак бўлмайди-да. Авваллари бу ишларга ўзбекистонлик ишчиларни ёллашарди. Ҳозир эса улар келишяптими ёки йўқми, билмайман”.
Бу ерга чегаранинг назорат-ўтказиш пункти жуда яқин – атиги 5-6 километр келади. Пандемия вақтида икки мамлакат ўртасидаги чегара ёпилди. Лекин касаллик чекиниб, чегаралар очилгач, Ўзбекистондан мавсумий ишчилар келмай қўйишди.
“Авваллари Ўзбекистондан жуда кўп ишчилар келишарди,-дейди Ўмурбек Кандиров. – “Маданият”даги божхона пунктига келишгач, биз ишчиларни машинада олиб кетардик. Улар яхши ишлашарди. Ҳозир бундай ишчиларнинг сони жуда кам. Келаётганлари ҳам қурилишда ишлашади ёки новвойхоналарда нон ёпишади. Пахта даласида ишлаш учун эса биз қариндошларга ялинамиз, баъзилар мактаб ўқувчиларини ишга ёллашади”.
Панедемия бошланиши билан Қирғизистонда пахтани сотиб олиш нархи пасайди, натижада фермерлар уни кам экишадиган бўлишди. Ўтган йилдан буён эса вазият ўзгарди.
“Сўнгги 3-5 йиллар давомида пахта экиш майдонлари кескин қисқарди. 2019-2020 йилларда уни экиш икки минг гектарга камайди. Ўтган йили пахтанинг ҳар килограмми нархи 100 сомдан ошди. Пахта экаётган деҳқонлар сони табиийки, кўпайди”, – дейди Ноокент райони маъмурияти раҳбари Аскат Асанов.
Шу сабабдан ҳам фермерлар кузда пахта йиғим-терими бошланса, ишчи қўллари етишмай қолишидан ташвишланишяпти. Дала ишларига қарашгани келувчиларнинг кўпчилиги қурилиш соҳасида ишлашни танламоқдалар.
“Маҳаллий аҳолимиз ўртасида ишчилар деярли йўқ,- дейди қурувчи Заурбек Атамбетов, – Масалан ҳозир ишчилар бригадаси зарур. Бизда ишлаётган ўзбекистонликларнинг асосий қисми -қариндошларимиз. Ўзимиз уларни ишлашга таклиф қилганмиз. Улар бу ерда меҳнат қилишади ва пулларини олгач, ватанларига қайтишади”.
Маҳаллий ишчи Заурбек ўзбекистонлик ҳамкасбларини меҳнатсеварликлари учун мақтайди. У ўзбекистонликлар ҳар икки ойда ишга рухсатнома олиши кераклигидан афсусланади: “Ишчиларнинг атиги икки ойга рухсати бор, 2 ойдан сўнг юртларига бориб, яна қайтиб келишади”. У фарғоналик ва наманганлик ишчиларнинг кўмагида қурилган жойларни фахрланиб кўрсатади.
Ўзбекистонликларнинг Қирғизистонга келиб,меҳнат қилишларидан ҳар икки томон ютади, – дейди Қизил-Туу қишлоғи раҳбари Замирбек Асибаев. Маҳаллий фермерлар ишчиларни ёллашидан ҳамма манфаатдор. “Тўғри, бизда ишчиларга Россиядаги сингари ҳақ тўланмайди, лекин астойдил меҳнат қилинса, 20-30 минг сом ишлаш мумкин. Ўта меҳнаткаш инсонлар 50 минггача пул топишади. Ҳудудларимизнинг яқинлиги бизга қўл келади, Россияга бўлгани сингари узоқ йўл юриш шарт эмас. Кўпчилик фермерлар иш бошланишидан аввалроқ ўзбекистонликлар билан келишиб олишади”.
Фақат ўзбекистонлик ишчиларнинг аксарияти Қирғизистонда норасмий ишлашади. Иш берувчи билан ишчи оғзаки келишиб олишади. Шунинг учун Қирғизистонда Ўзбекистоннинг қанча фуқароси меҳнат қилиши бўйича аниқ статистика йўқ. Миграция масалалари бўйича бошқарманинг маълумотларига кўра йил бошидан буён фақатгина 55 нафар ўзбекистонлик ишлаш учун расмий рухсатнома олишган.

В Кыргызстане не хватает рабочих рук для выращивания и уборки хлопка. Трудовые мигранты из Узбекистана все реже приезжают в приграничные районы Кыргызстана на заработки. Если раньше сбором хлопка в южных областях занимались именно сезонные рабочие из соседней страны, то теперь кыргызстанским фермерам приходится обходиться только своими силами. Почему трудовых мигрантов из Узбекистана становится все меньше?
Работа на хлопковых полях на юге Кыргызстана сейчас в самом разгаре. В Ноокенском районе уже весной температура воздуха превышает 35 градусов. Это самый жаркий регион страны. Урожай некоторых фруктов и овощей в Ноокене успевают собирать дважды за сезон. Сейчас хлопкоробы заняты прополкой молодых всходов.
“Людей не хватает, – говорит фермерша Танзила Абдукова. – Мы по махаллям ездим на машине и собираем людей. Узнаем номера телефонов и звоним жителям села. Потом все вместе едем работать на поле”.
Танзила Абдукова вместе с семьей второй год засевает участок хлопком. Чтобы успеть закончить в срок, ей пришлось позвать на помощь родственниц и соседок. Работой на поле в этих краях заняты в основном именно женщины. Для обработки своей делянки многие фермеры раньше нанимали женщин из Узбекистана.
“Мы все из одной махалли: невестки, дочки, сестры, – рассказывает жительница Ноокенского района Матлюба Усубалиева. – Все приехали помочь. Если в одной семье всего 2-3 взрослых, а невестки заняты хозяйством и детьми, то на помощь им приходят родственники и соседи. Вот я сама тоже работаю. Чтобы не запоздать с прополкой, мы все вышли в поле к Танзиле. Раньше из Узбекистана рабочих нанимали, а теперь они приезжают или нет, я не знаю”.
До ближайшего контрольно-пропускного пункта на границе с Узбекистаном отсюда рукой подать – всего 5-6 километров. Во время пандемии границу между странами закрыли, но когда ограничения на передвижение сняли, сезонные рабочие из Узбекистана не вернулись на работу в Кыргызстан.
“Из Узбекистана раньше приезжало много рабочих, – рассказывает фермер Омурбек Кандыров. – Они сами приезжали на таможню в Маданият, мы их оттуда забирали на машинах, и они работали. Сейчас их мало, приезжают только те, кто работает на стройке, или те, кто печет лепешки на базарах. Для помощи в сборе хлопка нам приходится обращаться к родственникам, некоторые нанимают школьников”.
С началом пандемии в Кыргызстане упала и закупочная цена на хлопок, как результат – фермеры перестали его сеять. Но в прошлом году ситуация начала меняться.
“За последние 3-5 лет площадь хлопковых полей сильно сократилась. В 2019-2020 годах она сократилась до двух тысяч гектаров. Хотя до этого эта цифра доходила до 7-8 тысяч гектаров. В прошлом году цена за килограмм хлопка впервые превысила 100 сомов, и крестьяне теперь заинтересованы в этой культуре. Так что площадь, занятая хлопком, снова стала расти”, – глава управления администрации Ноокенского района Аскат Асанов.
Поэтому теперь фермеры опасаются, что осенью, когда начнется сбор хлопка, рабочих рук на полях будет не хватать. Те немногие узбекистанцы, которые все еще приезжают в Кыргызстан на заработки, предпочитают заниматься строительством.
“Нет рабочих среди наших местных жителей, – говорит строитель Заурбек Атамбеков. – Например, сейчас нам нужна бригада, но людей нет. Узбекистанцы, которые у нас работают, – наши родственники, которые живут в Узбекистане. Мы их пригласили, и они работают тут. Зарплату получат – и уедут обратно”.
Местный рабочий Аксакал Заурбек хвалит своих узбекистанских коллег за трудолюбие и жалеет за то, что иностранным рабочим каждые два месяца нужно получать разрешение на работу: “У них есть срок – два месяца, их прописывают. Через 2 месяца они едут домой и потом снова приезжают. Вон тот ФАП построили четыре парня из Намангана, а эти – из Ферганы. Они тоже оформили документы на два месяца, потом, когда их срок закончился, они уехали”.
От того, что узбекистанцы приезжают в Кыргызстан работать, выигрывают обе стороны, говорит глава села Кызыл-Туу Замирбек Асибаев. Местные находят рабочих за невысокую цену, а иностранцы зарабатывают деньги: “Ну, у нас, конечно, не как в России, но если нормально работать, то можно 20-30 тысяч сомов заработать. А если это хороший мастер, то даже до 50 тысяч. Это удобно, так как мы – соседи, и рабочим не нужно ездить в Россию. Многие договариваются с узбекистанскими рабочими еще зимой, заранее”.
Однако значительная часть узбекистанцев в Кыргызстане нанимаются на работу нелегально. Работодатель и рабочий заключают договор устно, поэтому точной статистики, сколько всего граждан Узбекистана работают в Кыргызстане, нет. По данным управления по вопросам миграции, с начала года разрешение на работу в Кыргызстане официально получили всего 55 граждан Узбекистана.