Nuz.uz муҳбири Тожикистон фуқаролари Ўзбекистонда 10 кун рўйхатдан ўтмай қолишларини аниқлаштирди.
Жорий йилнинг март ойи охиридан бошлаб Ўзбекистон фуқаролари Тожикистонда 10 кун, тожикистонликлар эса бор-йўғи аввалгидек 3 кун вақтинчалик рўйхатдан ўтмай юришлари мумкин эди. Табиийки қўшни давлат аҳолиси бундай фарқнинг сабаби нимада эканлигини тушуна олишмади.
Бундай вазият икки давлат ўртасида икки ой давом этди ва вазият ўзгарди.
2018 йил 9 март куни Ўзбекистон ва Тожикистон ҳукуматлари ўртасида “Фуқароларнинг ўзаро саёҳатлари тўғрисида”ги шартнома имзоланган эди. Унга кўра фуқаролар қўшни давлат ҳудудида 30 кунгача визасиз бўлишлари мумкин. Аммо бир мамлакат фуқароларининг бошқа давлатда вақтинча рўйхатдан ўтмасдан қолиш муддати уч кун билан чекланган.
Бу йил, аниқроғи 28 мартда Тожикистон парламенти қуйи палатаси кенгаши (Мажлиси намояндагон) “Фуқароларнинг ўзаро саёҳатлари тўғрисида”ги ҳукуматлараро Битимга ўзгартиришлар киритиш тўғрисидаги баённомани имзолади.
Битим қуйидаги мазмундаги банд билан тўлдирилди: “Бир давлат фуқаролари иккинчи давлат ҳудуди чегарасини кесиб ўтганидан сўнг ваколатли органларда 10 кун муддатга рўйхатдан ўтиш мажбуриятидан озод қилинади”. Бу ҳақда
nuz.uz муҳбири Тошпўлат Рахматуллаев ўз мақоласида тўхталиб ўтди.
“Яқинда ОАВ да 4 июндан бошлаб Ўзбекистон ва Россия ўртасида икки давлат фуқароларининг РФ ва Ўзбекистон Республикасида 15 кунгача рўйхатдан ўтмасдан қолиш ҳуқуқи тўғрисида ўқиб қолдим,- деб ёзади муаллиф.- Аммо Тожикистон фуқароларини вақтинчалик рўйхатга олиш билан боғлиқ вазият ўзгарадими?”.
Шу саволга жавоб олиш учун муҳбир Самарқанд шаҳар Ички ишлар органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бошқармасининг Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бўлимига мурожаат қилади. Бўлим бошлиғи Олим Норқуловнинг жавоби уни ҳам ҳурсанд қилди, ҳам ҳайрон қолдирди.
Тожикистон фуқаролари Ўзбекистонга 10 кун рўйхатдан ўтмай қолиш ҳуқуқини олган экан.
Гап шундаки, Давлат статистика қўмитаси маълумотларига кўра фақат апрель ойида мамлакатимизга 70 мингга яқин тожикистонлик ташриф буюрган.
“Умуман олганда, бир давлат фуқароларининг бошқа давлатда визасиз ўтказган умумий вақти 30 кундан ошмаслиги керак бўлса, бизга рўйхатдан ўтиш нимага керак. Бу савол Тожикистондан келган меҳмонлар ҳам, турли сабабларга кўра қўшни давлатга борувчи ҳамюртларимизни ҳам жуда қизиқтиради”,- деб ёзади муҳбир.
Муҳбирнинг фикрича бугунги кунда ҳақиқатдан ҳам халқимиз бундай маълумотлардан хабардор бўлишлари, иккинчи давлат ҳудудига кирганида қонунларни ва ўз ҳуқуқларини яхши билишлари керак. Бунинг учун эса халқ қизиққан маълумотларни уларга етказиб туриш керак.

Собкор издания nuz.uz выяснил, что уже с конца мая граждане Таджикистана получили право находиться в Узбекистане 10 дней без временной регистрации.
Начиная с конца марта нынешнего года, граждане Узбекистана получили право находиться в Таджикистане без временной регистрации 10 дней, а таджикистанцы в Узбекистане, как и раньше, – всего три дня. Жители соседнего государства не могли понять причину этого явления. И, действительно, почему существовала такая разница? Хорошо, что данная ситуация продолжалось всего два месяца.
9 марта 2018 года правительствами Узбекистана и Таджикистана было подписано Соглашению «О взаимных поездках граждан», согласно которому граждане могут без оформления визы быть на территории соседнего государства до 30 дней. Но срок пребывания граждан одной страны в другой без временной регистрации ограничивался тремя днями.
В этом году, а точнее 28 марта, на Совете нижней палаты парламента Таджикистана (Маджлиси намояндагон) был подписан Протокол о внесении поправок в межправительственное Соглашение «О взаимных поездках граждан».
Соглашение было дополнено пунктом, в котором говориться следующее: «Граждане государства одной Стороны, въезжающие на территорию другой Стороны, освобождаются от обязанности регистрации и временной регистрации в компетентных органах государства проживания сроком на 10 (десять) рабочих дней с момента пересечения государственной границы принимающей Стороны».
На днях СМИ распространили сообщение о том, что с 4 июня вступило в силу Соглашение между Узбекистаном и Россией о праве граждан двух стран находиться на территории РФ и Республики Узбекистан без регистрации до 15 дней. А измениться ли ситуация с временной регистрацией граждан Таджикистана?
Необходимость найти ответ на этот вопрос, побудило меня обратиться в Отдел миграции и оформление гражданства управления по координации деятельности органов внутренних дел по городу Самарканд. Ответ начальника отдела Олима Норкулова и обрадовал, и удивил меня.
Оказывается, уже с конца мая граждане Таджикистана получили право находиться в Узбекистане 10 дней без временной регистрации. Это, естественно, обрадовало меня. А удивило отсутствие информации о таком важном изменении. Почему это важно и об этом стоило сообщить? Дело в том, что согласно данным Государственного комитета по статистике только в апреле в нашей стране побывало около 70 тыс. таджикистанцев.
А вообще, зачем нужна регистрация, если общее время нахождения граждан одной страны в другой без оформления визы не должно превышать 30 дней? Этот вопрос часто задают и гости из Таджикистана, и наши граждане, по разным причинам часто посещающие соседнюю страну.
По словам корреспондента, сегодня нашим людям очень важно знать такую информацию, хорошо знать законы и свои права при въезде на территорию второго государства. Для этого нам нужно предоставить информацию, которая интересна людям