Россия Федерацияси Меҳнат ва аҳолини ижтимоий муҳофаза қилиш  вазирлигининг 2022 йил 11 майдаги № 289н буйруғига кўра РФга  меҳнат фаолиятини амалга ошириш учун келадиган фуқаролар учун квоталар сони ошди.
Буйруқ виза асосида келувчи чет эл фуқаролари, ишга рухсатнома олувчилар ва махсус таклифлар асосида меҳнат фаолиятини амалга оширувчиларга тааллуқли.  Бу ҳақда  кеча -15 июнда “Гарант” ахборот ҳуқуқий портали хабар берди.
Мазкур буйруққа кўра қуйидаги ўзгаришларни кузатамиз:
• “Марказий федерал округ” бўйича аввалги 22654 киши ўрнига 25703 нафар фуқарога квота ажратилади. Шу округ бўйича мигрантлар кўп борадиган Москва области учун 5673 ўрнига 7772 та, Калуга области учун 858 ўрнига 987 та квота ажратилган.
• «Шимолий-Ғарбий федерал округ» бўйича аввалги 34338 ўрнига 35711 та квота ажратилди.
• Бу округда кўпчилик мигрантларни қизиқтирадиган Ленинград области учун аввалги  кўрсаткич – 25842 ўрнига 27046 та квота белгиланди. Санкт-Петербург шаҳрида энди 25842 нафар ўрнига 27046 нафар фуқаролар меҳнат қилиш ҳуқуқига эга бўлдилар.

Согласно приказу Министерства труда и социальной защиты Российской Федерации от 11 мая 2022 г. № 289н увеличено количество квот для граждан, прибывающих в Российскую Федерацию для осуществления трудовой деятельности.
Приказ касается иностранных граждан, прибывающих на основании визы, получающих разрешение на работу и работающих на основании специальных предложений. Об этом вчера, 15 июня, сообщил информационно-правовой портал «Гарант».
Согласно  приказу, мы наблюдаем следующие изменения:
• В Центральном федеральном округе  выделена  25 703 квот вместо прежних 22 654.  Для Московской области, где проживает много мигрантов вместо 5673 выделяется 7772 квот,  987 вместо 858 для Калужской области.
• В Северо-Западном федеральном округе выделено 35 711 квот вместо прежних 34 338.
• Для Ленинградской области, которая привлекает наибольшее количество мигрантов в этом округе, установлена ​​квота в размере 27 046 человек вместо прежних 25 842. В Санкт-Петербурге теперь имеют право на работу 27 046 граждан вместо 25 842.