Тожикистон 2021 йилда Россиядан пул ўтказиш бўйича биринчи учталикка кирган эди. Бу ҳақда Жаҳон банкининг “Миграция ва тараққиёт” ҳисоботида таъкидлаб ўтилди,-деб хабар беради ASIA-Plus нашри.
2021 йилда Тожикистонга юборилган пул ўтказмалари 3 млрд. долларни ташкил этди. Бу мамлакат ялпи ички маҳсулотининг 34,5 фоизи демакдир. Тожикистондан аввалги ўринларни Ливан (54%) ва Тонга (44%) эгаллаган.
Собиқ совет давлатлари ўртасида иқтисодиёт учун пул ўтказмларининг аҳамияти жуда катта. Бу рўйхатга кўра Тожикистон мигрантларидан кейинги ўринни Қирғизистон эгаллади. Қирғиз мигрантлари юборган маблағлар  ўтган йилги якун бўйича мамлакат ЯИМнинг 33%ни ташкил этди. Кейинги ўринларни Молдова (15,2%), Грузия (14,1%). Ўзбекистон (13,3%), Арманистон (11,6%) эгаллади.
Сўнгги йилларда Россиядан пул ўтказиш улуши сезиларли даражада камайди ва 2021 йилда 58%ни ташкил этди. 2010 йиллар ўрталарида Россиядан ўтказмалар бундай тушумларининг 90%ни ташкил қиларди.
Жаҳон банки иқтисодчиларининг таъкидлашларича, Россиянинг Украинадаги ҳарбий амалиётлари бошланганидан сўнг Тожикистонга пул ўтказмалари 2%га ўсишини мўлжаллаган эдилар. Янги прогнозларга кўра эса бу йил Тожикистонга пул ўтказиш ўтган йилга нисбатан 22% қисқариши кутилмоқда. Бу Россияда иқтисодий фаолликнинг пасайиши билан изоҳланади.
Шу билан бирга Тожикистон Марказий Осиёда Россия энг кўп инвестиция киритаётган давлат бўлиб қолмоқда.
Таққослаш учун Ўзбекистонга киритилган инвестиция кўрсаткичи 4%, Қозоғистонда 2% ни, Қирғизистонда эса атиги 1%ни ташкил этади.

Таджикистан вошел в тройку лидеров стран с наиболее высоким уровнем денежных переводов от мигрантов в 2021 году. Об этом говорится в докладе Всемирного банка по миграции – «Миграция и развитие», пишет ASIA-Plus.
Приток денежных переводов в Таджикистан составил в 2021 году около 3 млрд долларов  – это 34,5% ВВП страны. Опережают Таджикистан Ливан (54%) и Тонга (44%).
На постсоветском пространстве следом за Таджикистаном по значимости денежных переводов для экономики идет Кыргызстан, куда объем таких причислений в минувшем году равнялся почти 33% ВВП. Далее идут Молдова (15,2%), Грузия (14,1%), Узбекистан (13,3%), Армения (11,6%).
Доля переводов из России за последние годы значительно сократилась, и в 2021 году составила 58%. До середины 2010годов приток из России составлял свыше 90% в общем объеме таких поступлений.
Авторы доклада обращают внимание также на то, что приток денежных переводов в 2021 году в Таджикистан более чем в два раза превышал объем экспорта товаров и услуг республикой.
Экономисты Всемирного банка до начала войны России с Украиной в 2022 году ожидали рост притока денежных переводов в Таджикистан на уровне 2%. Согласно новым прогнозам, объем денежных переводов в Таджикистан в текущем году сократится на 22% по сравнению с предыдущим годом. Объясняется это спадом экономической активности в России и ослаблением рубля по отношению к доллару США.
Вместе с тем Таджикистан остается страной, в которой прямые иностранные инвестиции (https://t.me/centralasianow/1700) из России находятся на самом высоком уровне в странах постсоветской Центральной Азии – 13%. Для сравнения этот показатель в Узбекистане составляет 4%, в Казахстане – 2%, а в Кыргызтане – 1%.