Агар Туркманистонга борсангиз, ниқоб тақишни унутманг. Бу ерда ҳали коронавирус ва бошқа юқумли касалликларга қарши чекловлар тўлиқ бекор қилингани йўқ.
Туркманистон Соғлиқни сақлаш ва тиббиёт саноати вазирлиги аҳоли ўртасида мавсумий юқумли касалликларнинг олдини олиш бўйича мажбурий чора-тадбирларга ўзгартиришлар киритди, деб хабар бермоқда “Дунё” ахборот агентлиги.
Туркманистонга учаётган ва Туркманистондан транзит орқали ўтувчи йўловчилар рўйхатдан ўтишдан олдин аэропортга келганларида:
• Парвоз бошланишидан камида 48 соат олдин ПЗР расмийлаштришлари, туркман, рус ёки инглиз тилида COVID-19 тестининг манфий натижаси бўлган маълумотнома ва шунингдек вакцина олганлиги ҳақида сертификатни тақдим этишлари керак. Ушбу ҳужжатларсиз йўловчининг самолётга чиқишига рухсат берилмайди.
• Йўловчилар аэропорт терминалида ва парвоз давомида ҳар икки соатда ниқобларни алмаштиришлари зарур бўлади.
“Туркменпортал” ахборот сайтиниг маълум қилишича Туркманистон ҳудудига кириб келаётганлар қуйидаги жамоат жойларида ҳам ниқоб тақишлари шарт:
1. Туркманистон Давлат чегараси орқали ўтказиш пунктларида;
2. Жамоат транспортининг барча турларида;
3. Ёпиқ жамоат жойларида.
Ушбу мажбурий қоидалар барчага, жумладан мамалакатга кириб келаётган сайёҳларга ҳам тегишли. Қоидалар фақатгина мактабгача ёшдаги болаларга тааллуқли эмас.
Чораларнинг ўзгариши жаҳон ва минтақадаги эпидемиологик вазиятнинг барқарорлашуви билан боғлиқ, – деб таъкидлайди “Туркменпортал”.

Если вы поедете в Туркменистан, не забудьте надеть маску. Ограничения по коронавирусу и другим инфекционным заболеваниям здесь еще не сняты.
Министерство здравоохранения и медицинской промышленности Туркменистана внесло изменения в обязательные меры по профилактике сезонных инфекционных заболеваний среди населения, сообщает ИА “Дунё” со ссылкой на новостной веб-сайт “Туркменпортал”.
Пассажиры, вылетающие в Туркменистан и следующие транзитом через Туркменистан по прибытию в аэропорт до регистрации обязаны:
• предоставить медицинский документ (справку) с отрицательным результатом тестирования на COVID-19 на туркменском, русском или английском языках, сделанным методом ПЦР не ранее чем за 48 (сорок восемь) часов до рейса, а также справка или сертификат о вакцинации. Без данного документа (теста ПЦР) посадка пассажира на борт воздушного судна не производится.
• носить медицинскую маску в терминале аэропорта и внутри воздушного судна на протяжении всего полета (детям возрастом до 5 лет маску не следует использовать из-за риска удушья). Смену масок рекомендуется производить каждые 2 часа.
Так, по данным веб-сайта в стране защитные маски необходимо носить:
1. В пунктах пропуска через Государственную границу Туркменистана;
2. Во всех видах общественного транспорта;
3. В закрытых общественных помещениях.
Эти обязательные правила касаются всех, включая туристов. Однако они не затрагивают детей дошкольного возраста.
Изменение мер связано со стабилизацией эпидемиологической ситуации в мире и регионе, уточняет “Туркменпортал”.