Амур вилояти суд ижрочилари миграция қонунчилигини бузган чет эл фуқароларини Россия Федерациясидан чиқариб юборишди, деб хабар беради Рамблер.ру.
Хорижий фуқароларнинг Россияда яшаб туриш ҳолатини текшириш мақсадида Благовешенск, Белогорск шаҳарлари, Тамбовка ва Новобурейск қишлоқларида ўтказилган рейдларда Ўзбекистон ва Тожикистон фуқароларининг қонун билан белгилаб қўйилган вақтда мамлакатни тарк этмаганликлари аниқланди.
Суд жараёнида аниқланишича, Ўзбекистон фуқаролари 2019 йилда Россияга шахсий паспортлари билан кириб келишган. Кейинчалик эса автовокзал биносида ҳужжатларини йўқотиб қўйишган. Бироқ улар бу ҳақда ариза ёзиб, ваколатли органларга мурожаат қилишмаган ва белгиланган қонун-қоидаларни бузишган.
Тожикистонлик фуқаролардан бири Амур вилоятига 2018 йилда пул ишлаш учун келган. Текширув пайтида унинг ёнида на шахсий ҳужжати ва на патент бўлган.
Суд барча чет эллик фуқароларни РФнинг МҲКга кўра маъмурий ҳуқуқбузарликни содир этишда айбдор, деб топди. Улар “Чет эл фуқароси ёки фуқаролиги бўлмаган шахс томонидан РФга кириш қоидаларини ва РФда бўлиш (яшаш) режимини бузиш” моддасига асосан айбланишди.
Ҳуқуқбузарларга нисбатан 2 мингдан 5 минг рублгача жарима қўлланилди ва улар Россия ҳудудидан чиқариб юборилдилар.
Жорий йилнинг беш ойи мобайнида Амур вилояти суд ижрочилари мамлакатда яшаш қоидаларини бузган 42 нафар мигрантни Россиядан чиқариб юборишди.

Судебные приставы  Амурской области выдворили за пределы Российской Федерации иностранных граждан, нарушивших миграционное законодательство, сообщает Рамблер.ру.
Во время проверки пребывания иностранных граждан на территории городов Благовещенска, Белогорска, сел Тамбовка и Новобурейск были выявлены граждане Узбекистана и Таджикистана, которые уклонились от выезда из России в установленный законом срок.
Судом установлено, что уроженцы Узбекистана въехали на территорию России в 2019 году по личным паспортам, а впоследствии их потеряли у здания автовокзала. Однако они не обратились в установленном порядке в компетентные органы с заявлением о восстановлении документов.
Один из уроженцев Таджикистана приехал в Россию еще в 2018 году. Он приехал на заработки в Амурскую область. На момент проверки он не имел при себе документа, удостоверяющего личность, а также патента на работу. Всех иностранных граждан суд признал виновными в совершении административного правонарушения по ч.1.1. ст.18.8 КоАП РФ (Нарушение иностранным гражданином или лицом без гражданства правил въезда в Российскую Федерацию либо режима пребывания (проживания) в Российской Федерации). Правонарушителям назначено наказание в виде штрафа в размере от 2-х до 5-ти тысяч рублей с административным выдворением за пределы России. С начала текущего года судебные приставы Федеральной службы судебных приставов Амурской области выдворили за пределы России 42 нелегальных мигранта, которые нарушили законодательство о пребывании на территории нашей страны.