Москвада мигрантларнинг фарзандлари учун ўйинлар фестивали бўлиб ўтади. Унда Россия пойтахтида истиқомат қиладиган мигрантлар фарзандлари билан иштирок этишиб, катта таассуротларга эга бўлишлари мумкин.
Биз қандай ўйинларни ўйнаймиз? Ҳовли ўйинлари қандай ташкил этилган? Умуман ўйинларнинг ҳаётимиздаги ўрни қандай?
Бу ҳақдаги саволларга олимлар – психологлар, антропологлар, биологлар ва фикрлаш бўйича мутахассилар жавоб беришади.
Мутахассислар 25 июнь куни “Ҳаракат нуқтаси”фестивалида Политехника музейининг “Турли ўлчам ва рангдаги булутлар” лойиҳаси бўйича ўйинлар фестивалини ўтказишади. Унда болалар турли мамлакатлар ва авлодларнинг қизиқарли ўйинлари билан танишиб, ўзлари янгиларини ўйлаб топишади. Ўйинларнинг аксарияти чаққон ҳаракатларни талаб қилади. Фестивалда болалар тоза ҳавода стол ўйинлари билан ҳам машғул бўладилар.
Учрашув ва ўйинлар “Крымский Вал” кўчасидаги “Новая Третьяковка”нинг ички ҳовлисида бўлиб ўтади.
25 июнда соат 12:00 дан 16:30 гача болалар ва уларнинг ота-оналари учун турли ўйинларга мўлжалланган “бекатлар” ишлаб туради. Кун давомида қизиқарли маърузалар, семинар ва муҳокамалар ўтказилиши мўлжалланган. Уларда иштирок этиш бепул, фақатгина ҳаволалар бўйича рўйхатдан ўтишингиз керак бўлади.
Ота-оналар фарзандлари билан қуйидаги “бекатларда”да тўхтаб ўтишлари мумкин:
– Стол ўйинлари “бекати”: бу бекатда шахматлар, денгиз жанги, стратегия билан машғул бўлувчилар алоҳида ўйинлар столини эгаллашади.
– Ўйинни кесиб ўтиш “бекати”: бу ерда сиз кераксиз ўйинларни олиб келиб, ўрнига ўзингизга ёққанини танлашингиз мумкин.
– Фаол ҳаракатлар “бекати”: бу ерда модераторлар томонидан таклиф қилинган фаол ҳаракат ва тинч ўйинларни жамоа бўлиб ўйнашингиз мумкин. Қизиқарли ўйинларни турли жойлардан келган мигрантлар ўз тажрибаларига асосланиб таклиф қилишган.
12:30 дан 13:30 гача “Ўйин нима?” мавзусидаги маърузани тинглашингиз мумкин.
Фестивалда ота-оналар ва уларнинг фарзандлари ўз вақтларини қизиқарли ва унумли ўтказишларига ишончимиз комил.

В Москве для детей мигрантов проведут Фестиваль игр. На фестивале могут участвовать мигранты со своими детьми и очень интересно провести свое время.
В какие игры мы играем и почему? Как устроены дворовые игры? И вообще — что игры значат в нашей жизни? Ответить на эти и другие вопросы об играх нам помогут учёные — психологи, антропологи, биологи и специалисты по дизайн-мышлению.
Вместе с ними 25 июня на фестивале «Точка перемещения» проект Политехнического музея «Облака разных размеров и цветов» затевает свой Фестиваль игры. На нём вы можете познакомиться с играми разных стран и поколений и создать собственные. А ещё вдоволь наиграться в подвижные и настольные игры на свежем воздухе.
Место встречи и игр — внутренний двор Новой Третьяковки по адресу: Крымский вал, 10.
25 июня с 12:00 до 16:30 на фестивале будут работать «станции» с разными играми для детей и их родителей. Также в течение дня пройдут лекция, семинар и дискуссия — участие в них бесплатное, но нужно зарегистрироваться по ссылкам.
— «Станция» настольных игр: здесь нужно найти друзей по интересам — шахматы, морской бой, стратегии, объединиться и занять стол для игр.
— «Станция» гейм-кроссинга: сюда можно принести ненужную игру и взять ту, которая понравится.
— «Станция» подвижных игр: в этой зоне можно сыграть в предложенные модераторами подвижные и спокойные командные игры. Игры для этой «станции» нам подсказали подростки с разным миграционным опытом, когда мы проводили исследование перед фестивалем.