Германия компанияси Ўзбекистонда меҳнат мигрантларини Германияда ишга жойлаштириш учун немис тилини ўқитиш марказини очади, – деб хабар беради “Фарғона” агентлиги.
Ўзбекистон фуқаролари немис тили бўйича В1 даражадаги сертификатга эга бўлгач, Германияда юк автомобиллари ва йўловчи автобуслари ҳайдовчилари, қариялар уйларида тиббиёт ходимлари сифатида ишга жойлашишлари, менҳмонхоналар, ресторанлар ва истироҳат боғлари ходимлари сифатида ишга жойлашишлари мумкин бўлади.
Марказ талабаларга немис тилини А1 бошланғич даражасидан бошлаб С1 даражасига қадар ўргатади. Марказ имтиҳонларни қабул қилади ва Европа Иттифоқи стандартларига мувофиқ жорий этилган “Telc” сертификатларини беради.

Германская компания откроет в Узбекистане Центр по обучению немецкому языку для подготовки трудовых мигрантов к трудоустройству в ФРГ, пишет агентство «Фергана».
При получении сертификата знания немецкого языка уровня B1 граждане Узбекистана смогут устроиться в Германии водителями большегрузного транспорта и пассажирских автобусов, медперсоналом в домах для пожилых, сотрудниками гостиниц, ресторанов и парков развлечений.
Центр будет обучать студентов немецкому языку от начального уровня A1 до уровня профессионального владения C1. Центр будет принимать экзамены и выдавать сертификаты “Telc”, введенные в соответствии со стандартами Евросоюза.