Жорий йилнинг 1 июлидан бошлаб Россия Марказий банки фуқароларга чет элга ойига бир миллион доллар ўтказишга рухсат берди.
Россия Марказий банки россияликларга бир календарь ой давомида мамлакатдан миллион доллар олиб чиқишга рухсат берди, дейилади банк расмий сайтида.
“2022 йил 1 июлдан  бошлаб Россия резидентлари-жисмоний шахслар бир календарь ой ичида Россия банкидаги ҳисоб рақамидан чет элдаги ҳисоб рақамига ёки бошқа шахс номига 1 миллион АҚШ доллари ёки унга эквивалент миқдордаги бошқа хорижий валютада пул ўтказиш ҳуқуқига эга”,- дейилади lenta.ru хабарида.
Бу шартлар нафақат Россия фуқаролари, балки РФга дўст бўлган малакатлар фуқароларига ҳам тегишли. Дўстона бўлмаган мамлакатлар фуқаролари учун аввалги чекловлар кучда қоляпти. Бу фуқаролар фақатгина ўз маошларини чет элга чиқаришлари мумкин холос. Ундан ортиғини юборишлари мумкин эмас.
АҚШ долларидаги жўнатмаларнинг аввал белгиланган чегараси 150 000 долларгача бўлиб, бу март ойидаги 10 000 долларлик чеклов ўрнига жорий қилинган эди. Энди 150 000 доллар ўрнига 1 миллион доллар юборишга рухсат берилди.
Шуни ҳам таъкидлаб ўтиш керакки, маълум муддат илгари россияликлар ўзларининг чет эллардаги ҳисоб рақамларига ҳам пул ўтказишга ҳақли эмасдилар.

ЦБ России с 1 июля разрешит гражданам переводить за рубеж миллион долларов в месяц.
Центробанк России разрешил россиянам выводить из страны миллион долларов в течение календарного месяца, говорится в сообщении на сайте регулятора.
«С 1 июля 2022 года физические лица — российские резиденты имеют право в течение календарного месяца перевести со своего счета в российском банке на свой счет за рубежом или другому человеку не более 1 миллиона долларов США или такую же сумму в эквиваленте в другой иностранной валюте», — говорится в сообщении.
Такие же условия действуют для резидентов дружественных стран. В отношении резидентов недружественных стран остаются в силе прежние ограничения, не позволяющие им совершать переводы за рубеж, за исключением собственной зарплаты в России.
Прежний лимит равнялся 150 тысячам долларов и пришел на смену ограничению в 10 тысяч долларов, установленному в начале марта. При этом изначально россияне не могли зачислять средства на собственные зарубежные счета.