Полиция ходимлари чет элликларнинг Кострома вилоятида  бўлиши ва меҳнат фаолиятини амалга оширишларининг қонунийлигини текширишмоқда.
Россия ҳудудларида қўшни давлатлардан келган фуқароларнинг ишлаш ва яшаш жойларида рейдлар ўтказилмоқда, – деб хабар беради Sputnik Тожикистон.
“Кострома вилоятида “Нелегал 2022”  профилактика тадбирлари доирасида назорат кучайтирилиб, қоидабузарлар қидирилмоқда”, деб хабар беради ИИВ вилоят бошқармаси.
Полиция мигрантларнинг мамлакатга кириб келишлари, ишга жалб қилиниши, шунингдек рухатномаларнинг қонунийлигини текширади.
Ҳозиргача нафақат Кострома вилояти маркази, балки ундан ташқари ҳудудларда ҳам 50 дан зиёд объектлар текширилди.
“Ўтказилган рейдлар натижасида 140 тадан зиёд ҳуқуқбузарлик ҳолатлари аниқланди, шундан 58 таси бевосита чет эл фуқаролари ва уларга иш берувчилар томонидан содир этилган”, – дейилади матбуот хизмати хабарида.
Аниқланган барча фактлар бўйича айбдорлар маъмурий жавобгарликка тортилиб, мигрантларни сохта рўйхатга олиш ҳолати бўйича битта жиноят иши қўзғатилди.
Меҳнат мигрантлари томонидан қонунга риоя қилиш ҳолатларини текшириш давом этмоқда.
Аввалроқ мутахассислар Россия Федерацияси Ички ишлар вазирлиги маълумотларини таҳлил қилиб, март ойларида юзага келган пул ўтказиш билан боғлиқ муаммоларга қарамай, мигрантларнинг мамлакатдан оммавий равишда чиқиб кетишлари кузатилмаган, деган хулосага келишди.
Тўғри, 2022 йил апрель ойида мигрантларнинг бир қисми Россиядан чиқиб кетишган бўлишсада, июнь ойи охирида  вазият аввалги ҳолатига қайтди.
Жорий йилнинг январь-май ойларида миграция органларида рўйхатга олинган чет элликлар ва фуқаролиги бўлмаган шахслар сони 6,6 миллион нафарни ташкил этди.

Полицейские проверяют легальность пребывания и осуществления трудовой деятельности иностранцами на территории Костромской области.
В регионах России проходят рейды по местам работы и проживания граждан, прибывших из государств ближнего зарубежья, сообщает Sputnik Таджикистан.
Так, контроль усилили в Костромской области. Там сейчас ищут нарушителей в рамках профилактической операции “Нелегал 2022”, сообщает управление МВД по области.
Полицейские проверяют законность въезда мигрантов в страну, их привлечения к работе, а также разрешительные документы.
В Костроме уже проинспектировано свыше 50 объектов, расположенных не только в областном центре, но и за его пределами.
“По результатам рейдов выявлено свыше 140 правонарушений, 58 из которых совершены непосредственно иностранцами, либо их работодателями”, – уточнили в пресс-службе ведомства.
По всем выявленным фактам виновные привлечены к административной ответственности, а также возбуждено одно уголовное дело по факту фиктивной постановки на учет мигранта.
Мероприятия по проверке соблюдения закона трудовыми мигрантами продолжаются.
Ранее, эксперты Института Гайдара и РАНХиГС, проанализировав данные МВД РФ, пришли к выводу, что, несмотря на трудности с денежными переводами, которыми сталкиваются иностранные граждане, массовых отъездов из России мигрантов нет.
Если в апреле 2022 года имелся незначительный отток трудовых мигрантов, то в конце июня положение уже практически вернулось к прежнему состоянию.
Число иностранцев и лиц без гражданства, которые за период с января по май текущего года встали на учет в миграционной службе, составило 6,6 млн.