Тинькофф банк Россия банки томонидан яратилган “Тезкор тўловлар тизими”(ТТТ) учун рублдаги хорижий пул ўтказмалари провайдерига айланди, – деб хабар беради  “Российская газета”.
Энди Россиядан рублни “Тезкор тўлов тизими”да («Система быстрых платежей»-СБП),  мобил телефон рақами орқали хорижий банкка ўтказиш мумкин бўлади. Рубль автоматик равишда олувчи банк валютасига ўтказилади. Биринчи пул ўтказмаси Россиянинг “Хайс” банки мижози томонидан Қирғизистон “MBANK”га жўнатилди ва ўтказма дарҳол амалга оширилди.
Келажакда Тинькофф Банк Россия банкларига ТТТ орқали Евроосиё иқтисодий иттифоқига аъзо мамлакатларга (ЕОИИга аъзо мамлакатлар – Россия, Беларусь, Қозоғистон, Қирғизистон, Арманистон), шунингдек МДҲ давлатларига пул ўтказишни амалга оширади. Бошқа мамлакатлардан Россияга ТТТ орқали пул ўтказиш жорий йилнинг охиригача йўлга қўйилади.
Ғарб давлатларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги сабабли Тинькофф банк ТТТ провайдери бўлишга эришди. Россиянинг деярли барча йирик банкларига нисбатан эса санкция чоралари қўлланилган.
ТТТ сервиси “Банк России” ва тўлов карталари миллий тизими томонидан 2019 йилда жорий қилинган. Россия банклари мижозлари тизим орқали ҳисоб рақамига уланган телефон рақамлари бўйича, карта рақамларини киритмай пул ўтказишлари мумкин бўлган. Ойига 100 минг рубль ўтказиш тизим фойдаланувчилари учун бепул. Сиз шунингдек ТТТда товар ва хизматлар учун QR-код бўйича тўловни амалга оширишингиз мумкин.
Провайдер банк барча стандартларни ҳисобга олган ҳолда  ТТТ инфратузилмаси ва идентификаторларидан фойдаланиб, тўловларни бирлаштириш ва ўтказиш функцияларини амалга оширади.
Трансчегаравий ўтказмалар ТТТда амалга оширилади. Уларга SWIFT тўлов тизими ва унинг муқобил кўриниши – “СПФС” (молиявий маълумотларни узатиш тизими) кирмайди.

Тинькофф банк стал провайдером зарубежных переводов в рублях для «Системы быстрых платежей» (СБП), созданной Банком России. Об этом сообщает “Российская газета”.
Теперь из России через банк можно будет отправить с помощью СПБ по номеру мобильного телефона рубли в зарубежный банк, которые будут автоматически конвертированы в валюту банка-получателя. Первый перевод уже был отправлен клиентом из российского банка «Хайс» в киргизский MBANK, зачисление происходит мгновенно.
В дальнейшем Тинькофф банк предоставит российским банкам доступ к переводам через СБП в страны Евразийского экономического союза (ЕАЭС – включает Россию, Беларусь, Казахстан, Киргизию, Армению), а также в страны ближнего зарубежья. Обратные переводы через СПБ – из иностранных государств в Россию – запустят до конца этого года.
Стать провайдером в СБП Тинькофф банку позволил тот факт, что он не попал в санкционные списки западных стран, в отличие практически от всех крупных российских кредитных организаций.
Сервис СБП был запущен Банком России и Национальной системой платежных карт (НСПК) в январе 2019 года. Через нее клиенты российских банков могут делать рублевые переводы по номеру мобильного телефона, привязанного к счету, без ввода данных карты. Переводы на сумму до 100 тысяч рублей в месяц для пользователей сервиса бесплатны. Также через СБП можно оплатить товар или услугу по QR-коду.
«Банк-провайдер берет на себя функции соединения и перевода платежа, в том числе с учетом всех стандартов, но используя идентификаторы и инфраструктуру СБП», — объясняет роль «Тинькофф» руководитель направления исследований центра «Сколково-РЭШ» Егор Кривошея.
Трансграничные переводы проходят внутри Системы быстрых платежей. В них не участвует платежная система SWIFT, а также ее российский аналог — Система передачи финансовых сообщений (СПФС).