15 июлдан бошлаб пандемия сабабли 2020 йил март ойида Россия Федерацияси ҳудудига кириш бўйича жорий қилинган барча чекловлар бекор қилинди, деб хабар беради rbc-ru.
Вақтинчалик чекловлар коронавирус пандемияси сабабли 2020 йил март ойида жорий қилинганди.
Маълум қилинишича, Роспотребнадзор 14 июндан коронавирус чекловларини бекор қилган бўлсада, ҳукумат томонидан Россияга қуруқликдаги чегарадан кириш ва чиқишдаги чекловлар сақланиб қолинганди.
Тезкор штаб, Беларусь фуқаролари учун Россияга келишда ПЗР тести натижаларини тақдим этиш талаби бекор қилинганлигини эълон қилди. Бошқа мамлакат фуқаролари учун эса ПЗР тестини топшириш талаби сақлаб қолинган.
Шу билан бирга, агар COVID-19 билан боғлиқ вазият ёмонлашса, чеклов чоралари қайта тикланаши мумкин.

Россия 15 июля снимет все введенные из-за коронавируса ограничения на пересечение границы, сообщил оперштаб, передает rbc-ru.
Временные ограничения были установлены в марте 2020 года в связи пандемией.
С 14 июня Роспотребнадзором были сняты ограничения на въезд в Россию для иностранцев, прибывающих в Россию самолетом или через морские пункты пропуска, но сохранялись ограничения на въезд наземными видами транспорта.
В оперативном штабе также сообщили об отмене требований о предоставлении результата ПЦР-теста на коронавирус по прилете в Россию для граждан Белоруссии. Но для граждан других стран предоставление ПЦР-тестов еще остаются в силе.
С 14 июня сняты ограничения на въезд в Россию для иностранцев, прибывающих в Россию самолетом или через морские пункты пропуска, но сохранялись ограничения на въезд наземными видами транспорта.
В ведомстве пояснили, что послабления связаны со стабильным снижением заболеваемости на протяжении четырех месяцев, и обещали вернуть ограничения при ухудшении эпидемиологической ситуации.