Польшадаги иш берувчилар Марказий Осиё республикалари фуқароларини ишга қабул қилишдан манфаатдор ва аллақачон меҳнат мигрантларининг келишларига ҳозирлик кўрмоқдалар, деб хабар беради “informburo.kz” сайти.
Марказий Осиё давлатлари фуқароларининг Польшада ишлашга қизиқишлари ортган.
“Gremi Personal” халқаро бандлик агентлиги таҳлил маркази маълумотларига кўра 2022 йил март ойидан бошлаб Польшада ишлаш истагида мурожаат қилаётган фуқаролар сони 30 %га ошди.
Россияда бугунги кундаги иқтисодий вазият сабабли Қозоғистон, Ўзбекистон, Туркманистон ва Тожикистон фуқаролари Польшада ўзларига мос иш ўринларини қидиришмоқда. Аввал мигрантларнинг аксарияти ишлаш учун Россияга боришарди.
Польшадаги кўплаб корхоналар бугунги кунда эркак ишчиларга бўлган талабни Марказий Осиёдан келувчилар ҳисобига тўлдиришмоқчи.
“Кўплаб компаниялар Қозоғистон, Ўзбекистон ва Марказий Осиёнинг бошқа мамлакатлари фуқароларига яшаш ва ишлаш учун мослашишларига ёрдам беришга тайёр. Улар мигрантлар учун қулай меҳнат шароитларини яратиш мақсадида уларнинг маданий, диний дунёқарашлари, танаввул қиладиган таомлари ҳақида қизиқишмоқда” дейди Gremi Personal бандлик агентлигининг бош директори Томаш Богдевич.
Россия Федерациясида 2 миллион нафарга яқин Тожикистон ва Қирғизистон фуқаролари, 2 миллионга яқин ўзбекистонлик ва 200 минг нафар қозоғистонлик мигрантлар меҳнат қилишади. Улар асосан қурилиш, транспорт, қишлоқ хўжалиги ва хизмат кўрсатиш соҳаларида иш билан бандлар.
Жорий йилнинг биринчи чорагида 193 минг нафарга яқин фуқаро Россия Федерациясига жўнаб кетишган, деб таъкидлашди Gremi Personal агентлигидагилар.
Польша Марказий Осиёдаги ишлаш истагида бўлганлар учун янги йўналиш бўлиб қолиши мумкин. Польшадаги иқтисодий миграция бозори қонунчилик билан тартибга солинади. Бу ерда фуқаролар яшаш учун рухсатномага (ВНЖ) ариза беришлари ва ижтимоий кафолатларга эга бўлишлари ҳам мумкин. Жорий йилнинг биринчи чораги якунларига кўра Қозоғистоннинг 2578 нафар, Ўзбекистоннинг 2852 нафар. Қирғизистоннинг 763 нафар, Туркманистоннинг 616 нафар ва Тожикистоннинг 605 нафар фуқаролари Польшада ижтимоий суғурта жамғармасида рўйхатдан ўтишган.

Польские работодатели заинтересованы в притоке сотрудников из Центральной Азии и уже готовятся к приезду мигрантов. Об этом сообщает “informburo.kz”.
Граждане стран Центральной Азии стали чаще интересоваться работой в Польше. С марта 2022 года количество обращений выросло на 30%, сообщает аналитический центр международного агентства по трудоустройству Gremi Personal.
Из-за экономической ситуации в РФ граждане Казахстана, Узбекистана, Туркменистана и Таджикистана всё чаще ищут вакансии в Польше. Польские предприятия, в свою очередь, рассчитывают восполнить нехватку мужской рабочей силы за счёт работников из Центральной Азии.
“Многие компании готовы помогать гражданам Казахстана, Узбекистана и других стран Центральной Азии в адаптации: уже сейчас спрашивают о культурных, религиозных особенностях и гастрономических предпочтениях, чтобы создать комфортные условия для работы”, – рассказал гендиректор Gremi Personal Томаш Богдевич.
В РФ работают около 2 млн граждан Таджикистана и Кыргызстана, около 2 млн узбекистанцев и 200 000 казахстанцев. Они трудоустроены в сферах строительства, транспорта, сельского хозяйства и услуг. В первом квартале текущего года из РФ на родину уехали около 193 000 человек, уточнили в Gremi Personal.
В таких условиях Польша может стать новым направлением для трудовой миграции жителей Центральной Азии. Рынок экономической миграции в стране строго регламентируется законодательством. Кроме того, иностранные граждане могут подать на ВНЖ и имеют доступ к социальным гарантиям.
По состоянию на 31 марта текущего года в Фонде социального страхования Польши зарегистрировано 2587 граждан Казахстана, 2852 гражданина Узбекистана, 763 гражданина Кыргызстана, 616 граждан Туркменистана и 605 граждан Таджикистана