2021 йил октябридан ҳозирги кунга қадар одам савдосидан жабрланган 35 нафар Ўзбекистон фуқароси ўз ватанига қайтарилиб, уларнинг барчасига “Istiqlol Avlodi” нотижорат ташкилоти томонидан AҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) кўмагида тиббий-ижтимоий реабилитация хизматлари кўрсатилди. Ўзбекистон фуқаролари мажбурий меҳнат ва жинсий эксплуатация мақсадида  хорижий давлатларга, шу жумладан Россия Федерацияси ва Қозоғистонга олиб чиқиб кетилган.
“Одам савдоси – инсонни олди-сотдининг объекти сифатида фойдаланиш ва эксплуатация қилиш кўринишидаги глобал жиноят. Жинси, ёши ва келиб чиқишидан қатъий назар ҳар қандай шахс ушбу ҳудуд ва чегара билмас жиноят қурбонига айланиши мумкин, – дейди USAIDнинг Ўзбекистондаги миссияси директори вазифасини бажарувчиси Луанн Гронховд. – Одам савдосига қарши дунё миқёсида кураш олиб бориш USAID ҳамда Америка Қўшма Штатлари ҳукуматининг энг муҳим устувор йўналишларидан бири ҳисобланади. 2005 йилдан буён AҚШ ҳукумати USAID агентлиги орқали Ўзбекистонда одам савдоси тўғрисидаги хабардорлик даражасини ошириш ва ундан жабрланганларга ёрдам кўрсатиш учун 9.6 миллион доллардан зиёд миқдорда маблағ ажратди”.
Ўзбекистон ва хорижий давлатларда одам савдосидан жабрланган шахсларни аниқлаш мақсадида, USAID Одам савдоси ва мажбурий меҳнатга қарши курашиш миллий комиссияси ҳамда маҳаллий шериклар, жумладан Комиссия аъзоси бўлган “Istiqlol Avlodi” нодавлат нотижорат ташкилоти билан ҳамкорлик қилиб келмоқда. Яқинда эса USAID кўмагида Жиззах шаҳрида мигрантлар учун мўлжалланган ахборот-ресурс маркази ишга туширилди. Марказда одам савдосидан жабрланган шахсларни аниқлашга ёрдам бериш билан бир қаторда, меҳнат мигрантлари ва уларнинг оила аъзоларига маслаҳат хизматлари кўрсатилади ва фойдали маълумотлар тақдим этилади.
Одам савдосидан жабрланган шахслар аниқлангандан сўнг USAID уларни ватанига хавфсиз тарзда қайтариш ва жамиятга қайта интеграциялашишда кўмаклашади.
Мамлакатга қайтган мигрантлар, шу жумладан, одам савдосидан жабрланган шахсларга психологик хизматлар, ҳуқуқий маслаҳатлар, ижтимоий қўллаб-қувватлаш ва касбий таълим олиш имкониятлари тақдим этилади. Реабилитация хизматларидан ташқари, USAID одам савдоси жабрланувчисига айланиб қолиш хавфи остида бўлган гуруҳларга кирувчи шахсларга ҳам ёрдам кўрсатади.
“USAIDнинг ‘Марказий Осиёда хавфсиз миграция’ лойиҳаси доирасида биз меҳнат мигрантлари ва хавф остидаги гуруҳларга кирувчи шахслар орасида қонуний ишга жойлашиш йўллари, шунингдек, хорижий давлатларда уларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари тўғрисидаги хабардорлик даражасини ошириш билан боғлиқ ишларни амалга ошириб келмоқдамиз”, – дейди “Istiqlol Avlodi” ННТ раҳбари Назифа Камалова.

С октября 2021 года по настоящее время 35 жертв торговли людьми были возвращены домой в Узбекистан при содействии неправительственной некоммерческой организации (ННО) «Istiqlol Avlodi» и поддержке Агентства США по международному развитию (USAID). Всем жертвам торговли людьми были оказаны услуги медицинской и социальной реабилитации. Граждане Узбекистана были вывезены в зарубежные страны, в том числе в Российскую Федерацию и Казахстан, в целях принудительного труда и сексуальной эксплуатации.
«Торговля людьми — это вид преступления, которое имеет глобальные масштабы и связано с торговлей людьми и их эксплуатацией с целью наживы. Жертвами этого преступления, которое встречается во всех регионах мира, могут стать люди любого пола, возраста и происхождения, – сказала Луанн Гронховд, исполняющая обязанности директора миссии USAID в Узбекистане. – Борьба с торговлей людьми во всем мире является одним из ключевых приоритетов USAID и правительства Соединенных Штатов Америки. С 2005 года США через USAID инвестировали более 9.6 миллионов долларов в повышение осведомленности о торговле людьми и оказание помощи жертвам этого преступления в Узбекистане».
С целью выявления жертв торговли людьми как в Узбекистане, так и за рубежом, USAID работает с Национальной комиссией по противодействию торговле людьми и принудительному труду и местными партнерами, включая ННО «Istiqlol Avlodi», которая является членом Комиссии. Недавно при поддержке USAID в г. Джизаке был открыт Информационно-ресурсный центр для мигрантов, который помогает выявлять жертв торговли людьми. Центр также предоставляет консультации и информацию трудовым мигрантам и их семьям.
После выявления жертв торговли людьми USAID работает над обеспечением их безопасного возвращения и реинтеграции в общество. Возвращающимся мигрантам, в том числе жертвам торговли людьми, предоставляются услуги по психологической, юридической и социальной поддержке, а также профессиональному обучению. Помимо услуг реабилитации, USAID оказывает поддержку лицам, входящим в группы риска жертв торговли людьми.
«В рамках проекта USAID «Безопасная миграция в Центральной Азии» мы работаем над повышением осведомленности трудовых мигрантов и лиц, входящих в группы риска, о способах легального трудоустройства, а также правах и обязанностях мигрантов в зарубежных странах», – сказала руководитель ННО «Istiqlol Avlodi» Назифа Камалова.