Қозоғистонда коронавирус билан боғлиқ вазият кескин ёмонлашмоқда. Шу сабаб Нур-Султон чеклов чораларини жорий этмоқда, деб хабар бермоқда Podrobno.uz.
Нур-Султонда коронавирус сабабли чеклов чоралари жорий этилмоқда, деб хабар беради Podrobno.uz мухбири Қозоғистон ОАВ маълумотларига таяниб.
Ўтган сутка давомида Қозоғистонда 2480 та коронавирус инфекцияси ҳолати аниқланди.
Беморлар сони кескин ошганлиги сабабли эртадан – шанба кунидан бошлаб касаллик тарқалишига қарши чекловлар жорий этилади. Савдо ва кўнгилочар марказлар, банклар, стадионлар, жамоат транспорти, кинотеатрлар ва бошқа гавжум жойларда яна тиббий ниқоб тақишга тўғри келади.
Ҳомиладор аёллар, эмлашга қарши кўрсатмалари бўлган ва COVID-19 билан касалланган беморлар билан алоқада бўлган ходимлар масофадан ишлашга ўтказилади.
Бундан ташқари жамоат жойларида антисептиклардан фойдаланилади. 10 нафардан ортиқ одам билан йиғилишларни “онлайн формат”да ўтказиш тавсия этилади.
Шаҳар фуқароларига зарурат бўлмаса, одамлар кўп тўпланадиган жойларга чиқмаслик ва чеклов чораларига риоя қилиш тавсия этилмоқда.

В Казахстане резко ухудшилась ситуация с коронавирусом. В Нур-Султане вводятся ограничительные меры, сообщает корреспондент Podrobno.uz.
В Нур-Султане вводятся ограничительные меры в связи с коронавирусом, сообщает коррепондент Podrobno.uz со ссылкой на данные казахстанских СМИ.
За прошедшие сутки в Казахстане выявили 2480 новых случаев коронавирусной инфекции.
В связи с резким ростом числа больных с завтрашнего дня в Нур-Султане вводят ограничения. В торгово-развлекательных центрах, банках, стадионах, oбщественном транспорте, кинотеатрах и прочих местах массового скопления людей придется вновь носить медицинские маски.
На дистанционку переведут беременных женщин, сотрудников с противопоказаниями к вакцинации и контактных с больными COVID-19. Кроме того, в общественные места вернутся и антисептики, рекомендован перевод совещаний с участием более 10 человек в “онлайн-формат”.
Власти призывают жителей города не посещать места массового скопления людей без крайней надобности, выполнять все ограничительные рекомендации.